המדריך: כך תגישו בקשה לדרכון פורטוגלי - 0404
המדריך: כך תגישו בקשה לדרכון פורטוגלי shutterstock

המדריך: כך תגישו בקשה לדרכון פורטוגלי

ההתעניינות בדרכון פורטוגלי הולכת וגוברת, כשבשנת 2015 אישרה ממשלת פורטוגל כי מי שיוכיח שהוא צאצא של יהודי פורטוגל, יוכל לקבל דרכון פורטוגלי וכן אזרחות פורטוגלית. המשמעות של דרכון פורטוגלי היא רבה, כיוון שדרכון פורטוגלי מביא אוטומטית ביחד איתו גם דרכון אירופאי, עם אפשרות למגורים, לעבודה וללימודים במדינות אירופה, וכן בכניסה לארצות הברית ללא צורך בויזה.

מי זכאי לדרכון פורטוגלי?

במאה ה-15, גירשה פורטוגל עשרות אלפי יהודים אשר לא היו מוכנים להתנצר. כפיצוי, בשנת 2015 אישרה ממשלת פורטוגל זכאות לדרכון פורטוגלי למי שיוכיח שהוא צאצא של יהודים מגורשי פורטוגל.

תהליך הגשת בקשה לדרכון פורטוגלי

בדיקת זכאות ראשונית על סמך הקשר לקהילה הפורטוגלית והוכחה של קרבה:

  • מרבית מגורשי פורטוגל הגיעו אל טורקיה, יוון, בולגריה, מצרים, טוניס, הולנד ומדינות נוספות בהן היו קהילות ספרדיות. הוכחה של קשר למדינות אלה עשויה לסייע.
  • ממשלת פורטוגל הוציאה רשימה של אלפי שמות משפחה שעשויים להוכיח קשר לקהילה הפורטוגלית, וביניהם שמות המשפחה פרץ, אטיאס, לוי, עטר, בן שושן, בכר, עסיס, רפפורט ועוד.
  • הצגת סממנים דתיים המתאימים לתרבות הספרדית, כדוגמת כתובה של ההורים או הסבים והסבתות ולה מאפיינים ספרדיים.
  • ידיעת השפה הפורטוגזית אינה מחייבת כחלק מהתהליך להוצאת דרכון, זאת בניגוד להוצאת דרכון ספרדי, אך ידיעת שפת הלאדינו או הפורטוגזית, יכולה לסייע בתהליך.
  • יציאה של אילן יוחסין משפחתי המראה קשר דם לצאצאי מגורשי ספרד.

לאחר אישור של הקהילה היהודית בפורטוגל, יש להמציא מסמכים המוכיחים את הקשר לקהילה. תהליך זה אורך לרב עד חצי שנה, ובסופו מקבלים תעודה המאשרת באופן רשמי את הקשר לקהילה היהודית בפורטוגל. בסיום שלב זה, יש להגיש את המסמכים לשגרירות הפורטוגלית בישראל, או לרשות האוכלוסין בפורטוגל. החיסרון בהגשת המסמכים דרך השגרירות הפורטוגלית היא תוספת של מספר חודשי טיפול עד העברתם של המסמכים, ואילו החיסרון בהגשת המסמכים דרך רשות האוכלוסין הפורטוגלית, הוא הצורך במיופה כוח או עו"ד בפורטוגל להגשת הבקשה. לאחר מספר חודשים נוספים, ולאחר שהרשויות בפורטוגל אימתו את המסמכים ווידאו כי אין מניע מלתת לכם דרכון פורטוגלי (עבר פלילי, חשד לטרור וכו'), תזכו לקבל את האזרחות הנכספת, שתאפשר לכם, כמו כל אזרח פורטוגלי, להוציא דרכון באמצעות פניה לשגרירות הפורטוגלית בישראל.

כיצד ניתן להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי?

ניתן לבצע את התהליך באופן עצמאי באמצעות הגשת בקשות מסודרות לראשי הקהילות היהודיות בפורטוגל, אם כי זה עשוי לקחת זמן בשל חוסר הידע והבקיאות בנהלים. בנוסף, במרבית המקרים, ישראלים שבוחרים להגיש בקשה באופן עצמאי, נדחים מסיבות שונות. הדרכים המקובלות והנוחות ביותר הם סיוע של עו"ד המתמחה בהוצאת אזרחות ודרכון זרים, או בחברה ישראלית שתבצע בעבורכם את כל התהליך, החל מאיסוף המסמכים, החתמת הגורמים הרלוונטיים ועד קבלת הדרכון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com