לאחר דיון סוער ועדת הכלכלה אישרה: מוצרי עישון לא יוצגו למכירה באופן בולט - 0404
+
לאחר דיון סוער ועדת הכלכלה אישרה: מוצרי עישון לא יוצגו למכירה באופן בולט דוברות ועדת הכלכלה

לאחר דיון סוער ועדת הכלכלה אישרה: מוצרי עישון לא יוצגו למכירה באופן בולט

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, המשיכה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של היו"ר, ח"כ איתן כבל, וח"כ יהודה גליק לתקן את חוק הגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק, על מנת לאסור פרסום מוצרי טבק ולהגביל את שיווקם. לאחר שבשבוע שעבר אישרה הוועדה את סעיף איסור הפרסום והחלה לדון בסעיף שנועד לאסור על הצגת מוצרי עישון בחנויות בצורה בולטת – היום אושר הסעיף ונקבע כי הוא יחול גם על הדיוטי פרי ועל חנויות הנוחות והפיצוציות.

היו"ר כבל התייחס כבר בפתיחת הישיבה לנושא הפסדי הפיצוציות ואמר כי מדובר בהצעת חוק שמטרתה להפחית עישון ולא חוק הפיצוציות. הוא הוסיף כי אם הממשלה תרצה לסייע לבעלי הפיצוציות הוא האחרון שיתנגד.

יו"ר הוועדה איתן כבל סיכם את הדיון "סיגריות הורגות 8,000 איש בשנה וזה בלתי מתקבל על הדעת, עשינו היסטוריה ודאגנו לעתיד ילדינו."

ח"כ נאוה בוקר אמרה כי התפרסמו נגדה הכפשות רבות כי דיברה לטובת בעלי העסקים הקטנים, וסיפרה בכאב על אחותה, אימה ובני משפחה נוספים שמתו ממחלת הסרטן. "אני יודעת מה זה ללוות חולי סרטן עד הקבר וכל מי שהפיץ שלי לא אכפת מחולי סרטן שיתבייש. בסך הכל מה שביקשתי בדיון שעבר זה לדאוג לעסקים קטנים שמגיעים לחרפת רעב ואין להם גופים גדולים מאחוריהם", אמרה. ח"כ יהודה גליק אמר כי אין ספק שיש זעקה שצריך לשמוע אותה, אבל צריך לאשר את הסעיף כדי שלא יהרגו אנשים. ח"כ דוד ביטן שאל: "למה לא מפסיקים את הייצור והשיווק של סיגריות? ולמה אלכוהול כן?", וח"כ שולי מועלם רפאלי השיבה לו: "תציע. אין לנו אלא לשמוח בהצעות כאלה".

דודו מתתיהו, בעל שתי פיצוציות, אמר כי בעלי הפיצוציות לא נגד החוק, אבל הסעיף המדובר לדבריו יגמור 11 אלף בעלי עסקים שמפרנסים 20 אלף בתי אב. "אין לנו לוביסטים. להוריד את הסיגריות מתחת למדף זה קבירת בעלי עסק. בעלי הפיצוציות הם לא אנשים רעים העיתונאים קיבלו מתנה ותוקפים את הפיצוציות".

ח"כ דודי אמסלם סיפר גם הוא על אשתו שנפטרה ממחלת הסרטן ואמר שהוא מתפלל שכל עם ישראל יפסיק לעשן, אבל ההצעה היא לא הדרך הנכונה. "אלכוהול וסוכר וזיהום אוויר ממכוניות הורג יותר אנשים. מחר יעלה חוק לאיסור פרסום שלהם ובסוף נמכור רק סובין וטבעונות", אמר. ח"כ דוד ביטן הוסיף כי צריך ללכת לקראת בעלי הפיצוציות. רגע לפני ההצבעה הזכיר ח"כ אמסלם כי ועדת השרים לחקיקה תמכה בהצעת החוק ואמר כי לכן יתמוך בסעיף.

בסופו של דבר אושר הסעיף ברוב של 11 חברי כנסת שהצביעו בעד, בהם היו"ר כבל, ח"כ גליק, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ דב חנין, ח"כ יעל גרמן, ח"כ שולי מועלם רפאלי, ח"כ איילת נחמיאס ורבין, ח"כ דוד ביטן, ח"כ דוד אמסלם וח"כ רועי פולקמן, בעוד ח"כ לאה פדידה נמנעה. בתום הישיבה היום הבהיר היו"ר כבל כי בכוונתו לסיים את החקיקה בהקדם, ואמר כי יכנס את הוועדה בשבועות הקרובים לדיונים מרתוניים בהצעה.