פרסום ראשון: ארגון ״צו 1״ מנע השתתפות הרמטכ"ל איזנקוט בכנס ארגון השמאל. דו״צ: ״הדברים שקרים״ - 0404
+
פרסום ראשון: ארגון ״צו 1״ מנע השתתפות הרמטכ"ל איזנקוט בכנס ארגון השמאל. דו״צ: ״הדברים שקרים״ דובר צה''ל

פרסום ראשון: ארגון ״צו 1״ מנע השתתפות הרמטכ"ל איזנקוט בכנס ארגון השמאל. דו״צ: ״הדברים שקרים״

אתמול (ג') הסתיים הכנס הדו יומי של ארגון השמאל "המכון הישראלי לדמוקרטיה" בנושא "צבא העם". לחדשות 0404 נודע כי ארגון ״צו 1״ בלם השתתפות הרמטכ״ל בכנס של הארגון. בשנה שעברה השתתף הרמטכ״ל בכנס והיה אורח הכבוד בו.

מאחורי השם התמים והדיון הלכאורה אקדמי התקיים כנס שמאל קלאסי בו נשמעו בעיקר דעות פרוגרסיביות אשר התבססו בשנים האחרונות בקרב מוקדים בקצונה הבכירה של צה"ל.

שמות כמו פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' משה הלברטל או פרופ' יגיל לוי אולי לא אומרים הרבה לציבור הרחב אך בקרב מי שעוקבים אחר התהליכים שעוברים על הצבא ידועים שמות אלו כמובילי תפיסות קיצוניות.

אך בכך לא די. מהיכן הגיע הכסף למימון הכנס ה"ישראלי"? על פי ״צו 1״, קרן גרמנית בשם "קרן קונרד אדנאואר" היא שמימנה את הכנס ונציגה ד"ר אלכסנדר ברקל אף כובד בדברי פתיחה, הרעיף דברי שבח על התהליכים המתרחשים בצה"ל וייחל כי הצבא הגרמני ילמד גם הוא מישראל. בדיקה קלה מעלה קשר ישיר בין הקרן לבין ממשלת גרמניה בעצמה.

בתכנית המקורית הוזמן לא פחות מאשר הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט לחתום את הכנס בפורום סגור.

בארגון 'צו 1' הבינו כי מטרת הזמנת רמטכ"ל מכהן לאירוע בעל תוכן מוטה היא לתת אישור ממלכתי לרעיונות ולדעות שיושמעו בו, ופנו לפני כשבוע לגורמים במשרד הביטחון כאשר היה עוד כפוף לשר לשעבר אביגדור ליברמן.

הארגון הלין כי לא יתכן שכנס בנושא חשוב יתקיים תחת קורת גג של ארגון שמאל במימון גרמני, אך למרות התלונה דבר לא נעשה מצד המשרד.

עם התפטרות ליברמן והעברת הסמכויות לראש הממשלה בנימין נתניהו, פנה הארגון לגורמים בליכוד ובסביבת נתניהו ואף ציין כי היסטורית, לקונרד אדנאואר הגרמני היה חשבון אישי עם מנחם בגין ז"ל, ראש הממשלה הראשון מטעם הליכוד.

הדברים אכן פעלו ומלמעלה הועבר מסר לאיזנקוט כי לא יתכן שנאומו האחרון כרמטכ"ל ה21 של צה"ל ישא אופי שנוי במחלוקת, דבר שהוביל להודעת ביטול מצד לשכת הרמטכ"ל למכון אשר נאלץ להסיר את שמו של מפקד הצבא מהלו"ז.

גורמים מסביבת הרמטכ"ל ניסו לתרץ את אי הגעתו של איזנקוט בכך שאתמול בשעה 15:00 הוא הופיע בפני הועדה למינוי בכירים יחד עם מחליפו אלוף אביב כוכבי, אך עיון בלו"ז המקורי של הכנס מראה כי הוא היה אמור לנאום בשעה 16:30 במכון אשר שוכן גם הוא בירושלים וברור כי ארגון ממוסד כמו המכון הישראלי לדמוקרטיה לא ישרבב ללא תיאום את שמו של מפקד הצבא לתוכניה.

גורמים צבאיים בכירים אישרו כי איזנקוט ביטל את נאומו עקב הביקורת שנוצרה.

מארגון 'צו 1' למען החיילים נמסר לחדשות 0404: ״רא"ל גדי איזנקוט הינו קצין עתיר זכויות אך ללא ספק הרמטכ"ל הפוליטי ביותר שידע צה"ל מעודו. כארגון שטח נאלצנו לטפל באלפי מקרים של פגיעה בחיילים שומרי מסורת אך שורש הרעה הוא חבירת קצין בכיר כמו איזנקוט לארגוני שמאל קיצון ופתיחת הדלת למיעוט קטן ששנאת הדת היא רוח אפם. אנו מודים לגורמים בממשלה ומאחלים לרא"ל איזנקוט הצלחה באזרחות״.

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״בכתבה מופיעות שורה של טענות שקריות ולא מבוססות שלא נבדקו מול הגורמים הרלוונטים. השתתפות הרמטכ״ל בכנס בוטלה מטעמי לו״ז בלבד. לארגון המוזכר בכתבה אין ולא היתה שום השפעה על קיומו של המפגש. ממשקי העבודה בין צה״ל ובין המכון הישראלי לדמקורטיה נמשכים כרגיל״.

למעשה, בצה״ל מאשרים כי הם ממשיכים לעבוד עם ארגון השמאל.

בתמונות: הלו״ז המקורי והלו״ז שהוגש לבאי הכנס