ביטוח לא מקיף: כל המקרים שהפוליסה שלכם לא בהכרח מכסה - 0404
ביטוח לא מקיף: כל המקרים שהפוליסה שלכם לא בהכרח מכסה Shutterstock

ביטוח לא מקיף: כל המקרים שהפוליסה שלכם לא בהכרח מכסה

פוליסת ביטוח מקיף מכסה אובדן או נזק למכונית ואביזריה שנגרמו כתוצאה מתאונה, גניבה, אש ונזקי טבע – אבל לא בכל המקרים. המידע אודות המקרים החריגים זמין לרשותכם באתרי חברות הביטוח, לאיזה סעיפים כדאי לכם לשים לב במיוחד? בכתבה הבאה

עם יד על הלב: כמה מכם קראו את פוליסת הביטוח המקיף לרכב שלהם מתחילתה ועד סופה? בעידן שבו כולנו מאשרים תנאי שימוש וגלישה של אתרים ואפליקציות בהינף אצבע ובלי לקרוא בכלל, ניתן להניח שרבים מכם ויתרו על קריאת הפוליסה לעומקה ויתכן שכמה מכם נוהגים בשלווה תחת ההנחה שמקיף פירושו הגנה מפני כל נזק. אבל לכל כלל יש יוצא מן הכלל, ובמקרה של ביטוחי רכב וביטוחים בכלל, יש מקרים בהם הפוליסה בכלל אינה תקפה – ובהם מקרים שיכולתם למנוע ואחרים שכלל אינם בשליטתכם. אז איך תדעו מה הדין במקרה של רעידת אדמה? או האם אתם מכוסים במקרה שרקטה פגעה במכונית שלכם? כל מה שחשוב לדעת לפני ביצוע השוואת ביטוח מקיף אונליין שתעזור לכם לבחור את הפוליסה הנכונה במחיר הטוב ביותר.

המכונית ואביזריה

כולל: אובדן או נזק שנגרם לרכב לרבות האביזרים והמכלולים שהגיעו איתו במקור, כלומר – קבועים במפרט המכונית על ידי היבואן ולכם אין אפשרות לקנות אותם בלעדיהם. אם התקנתם מערכת מולטימדיה, שדרגתם כוננתם או צמיגים, אתם צריכים להצהיר על כך במעמד רכישת הפוליסה, כיסויים אלו אינם מופיעים כברירת מחדל ויש לרכוש אותם בנפרד. לא כולל: תוספות שלא הצהרתם עליהם, חפצים אישיים שהשארתם במכונית שניזוקה/ נגנבה.

אמצעי מיגון

החלטתם להתקין אמצעי מיגון לרכב שאינו עולה בקנה אחד עם דרישת חברת הביטוח? במקרה של גניבה שמורה למבטחת הזכות שלא לקבל את תביעתכם.

בכוונה תחילה

לא פוליסת הביטוח המקיפה ביותר, וגם לא ביטוח רכב מקיף הכי זול שתוכלו למצוא – שניהם לא יכסו אתכם כשבשורה התחתונה אתם לגמרי אשמים. למה הכוונה? במקרים בהם גרמתם לתאונה במתכוון, כמו גם אם נקלעתם לאחת כשאתם נוהגים בשלילת רישיון, ללא רישיון כלל, או תחת השפעת סמים או אלכוהול, הפוליסה אינה מכסה אתכם.

אם הרכב נקלע לתאונה בזמן ששימש לביצוע עבירה פלילית שנקבע לה עונש מאסר של 3 שנים ומעלה – גם במקרה הזה אין על המבטחת חבות פיצוי ותשלום.

גם מקרים בהם מנסה המבוטח לרמות את המבטח וגורם למכונית חבלה בזדון, שגם היא עבירה פלילית, או מצהיר על גניבה למרות במציאות לא התרחשה – כמובן לא מכוסים על ידי המבטחת. הונאת ביטוח נחשבת עבירה פלילית, והמבצעים אותה צפויים לעמוד לדין.

גם תביעה שתוגש על נזק שייגרם לרכב בעקבות תיקון/ טיפול במוסך לא מורשה/מוסכם על ידי המבטחת, לא צפויה לעבור בקלות או להיות מוכרעת לטובתכם. ואם רכשתם כיסוי פנסים ומראות-צד שימו לב שהוא אינו מכסה כאלו שאינם חלק ממפרט הרכב המקורי, או שלא הותקנו על פי תקני המבטחת.

כיסוי גניבה אינו בתוקף, אם השארתם את המפתחות ברכב ולכן גם במקרים של עצירה קצרה מומלץ לכבות מנוע ולנעול את המכונית.

בלהט הרגע

א׳-ב׳ של לא תעשה בזמן תאונה: לא תודה ו/או תיקח על עצמך אשמה בתאונה ללא אישורה של החברה המבטחת. החליפו פרטים, תעדו בתמונות ובווידאו, אספו טלפונים. של עדים – אבל אל תסכימו לחתום על שום דבר והשאירו לחברות המבטחות לעשות את עבודתן.

ארבעת היסודות

פוליסת הביטוח המקיף כוללת כיסויים למקרים של נזק שנגמרו מאש ונזקי טבע מוגדרים, ואתם יכולים לבחור להוסיף או להוריד אותם מהפוליסה.

הפוליסה הבסיסית כוללת כיסוי למקרים בהם מתפוצץ/ מתלקח הרכב בשל רכיב/ חומר החיוניים לכושר נסיעתו, ובהגדרת ״מקרה הביטוח״ מצויינים: אש, ברק, התפוצצות, התלקחות.

כיסוי למקרה של רעידת אדמה אינו כלול בהגדרת נזקי הטבע, אך ניתן לרכוש אותו בנפרד.

בכל הנוגע לנזק שנגרם מכוחות הטבע, שימו לב לבחירת המילים. אם הפוליסה מדברת ב״אסון טבע״, מכאן שמקרה ביטוח ייחשב כזה שנגרם בעקבות ״אסון-טבע״, והגדרת האסון שמורה למבטחת. אם הפוליסה מדברת ב״נזקי טבע״, מכאן שהיא מעניקה יחס דומה לתופעות הטבע: סערה, ברד, שיטפון, שלג, ברד, התפרצות הר געש. שימו לב למונחים.

נזקי מלחמה ופעולות איבה

פגיעת טיל או רקטה ברכב, כמו גם נזקים שנגרמים מפעולות איבה, אינם כלולים בפוליסת הביטוח המקיף והאחריות לפיצוי במקרים כאלו נמצאת בידי המדינה. במקרה של נזק למכונית עליכם לפנות למס רכוש ואתם מוזמנים להיעזר במדריך המלא שפרסם משרד האוצר.

נזקים בעקבות ״מהומות אזרחיות״ אינם מכוסים בפוליסה, אלא אם צוין אחרת.

המסקנה לסיכום די ברורה: גם אם יש דברים מעניינים וזורמים יותר לקריאה, חשוב לעיין לעומק בסעיפי פוליסת הביטוח המקיף ולהבין באילו מקרים אתם מכוסים – ובאילו לא. בעידן שבו אפשר לבצע השוואת מחירי ביטוח בחיפוש פשוט בטלפון הנייד, הקדישו עוד כמה דקות להשוואת תנאי הפוליסות והכיסויים בין המבטחות, על מנת למצוא את ההצעה המקיפה, הבטוחה והמשתלמת ביותר עבורכם. ואילו חברות הביטוח ימשיכו לעשות את עבודתם נאמנה, כל עוד הבנתם את הפוליסה שלכם – ביטוח זה נושא מאוד פשוט.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com