ניצולת שואה ובנה, סא"ל (מיל'), הפעילו את הצפירה לזכר הנספים - 0404
ניצולת שואה ובנה, סא דובר צה''ל

ניצולת שואה ובנה, סא"ל (מיל'), הפעילו את הצפירה לזכר הנספים

היום (ב'), 24 באפריל 2017, יום השואה, הופעלה הצפירה הארצית על ידי ניצולת שואה, הגברת סטפני פורטנוי בת ה – 77, אשר שרדה את השואה כילדה בפולין. סטפני הגיעה הבוקר לחמ״ל ההתרעה של פיקוד העורף, עליו מפקד בנה, סא"ל (מיל') יוני פורטנוי, ולחצה על הכפתור שהשמיע את הצפירה בכל רחבי הארץ.

אביה של פורטנוי היה בעל מפעל ואמה מנהלת חשבונות. עם פרוץ המלחמה ולאחר פלישת הנאצים לפולין, הוחבאה בביתה של אחת העובדות במפעל של אביה, עד שזו כבר לא יכלה להסתירה. בינתיים, אביה נלקח למחנה עבודה בו מצא את מותו, ואילו אמה נעצרה על ידי הגסטפו בדרכה לבקר את סטפני בבית בו הוחבאה- לאחר מכן אבדו עקבותיה וסטפני נותרה לבדה.

דודה של סטפני היה לוחם פרטיזני שאימץ אותה תחת חסותו, ודאג להעבירה למשפחה פולנית אחרת, שם התחבאה עד סיום המלחמה.

במשך שלוש שנים הוחבאה סטפני בארונית בבית המשפחה שהיה ממוקם מול מפקדה מקומית של הגסטפו. שנתיים לאחר סיום המלחמה, בעודה בת 7 בלבד, נשלחה סטפני מפולין לאנגליה ובגיל 9, אומצה על ידי זוג הורים שגידלו אותה עד שהתחתנה בגיל 21.

"פגשתי בדרך הרבה מאוד אנשים שעשו עמי חסד", היא מספרת. "למדתי שבכל סיטואציה אפשר לעשות לפחות דבר אחד טוב". "אנשים סיכנו את חייהם כדי לשמור עליי, למרות הקושי והסכנה שהייתה בדבר, אני חבה להם את חיי".

מדברי בנה של סטפני, מפקד חמ"ל ההתרעה במילואים של פיקוד העורף, סא"ל (מיל') יוני פורטנוי:

״הסיפור של אמי מהווה שיעור לחיים עבורי. את החסד שגילו בפניה זרים גמורים, אני מאמץ ומיישם גם בחיי. בכל נקודה ניתן לעשות טוב למישהו.
הפעלת הצפירה היא סוג של סגירת מעגל עבורי. בתור מפקד יחידת ההתרעה במילואים, אני אחראי על החמ"ל המתריע כשיש איום על תושבי ישראל. היום הצפירה אינה צפירה של התרעה, אלא צפירה מאחדת, צפירה של זיכרון".

 
 
 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]