הנשיא ריבלין: "שבנו לארצנו ומפה לא נלך לעולם" - 0404
הנשיא ריבלין: ערוץ 20

הנשיא ריבלין: "שבנו לארצנו ומפה לא נלך לעולם"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים בטקס לציון יום הזכרון לשואה ולגבורה.

הנשיא ריבלין: "אני עומד כאן בערב הנורא הזה בירושלים הבנויה בירתה של מדינת ישראל, ובשם אחינו ואחיותינו הגיבורים קורבנות השואה ושורדיה, שנאבקו על קיומם, על יהדותם, ועל צלם האנוש שבהם, בשמם, אני אומר – 'ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה'.בעשורים האחרונים מתחדדות שתי גישות, באופן שבו החברה הישראלית, זוכרת את השואה ולומדת את לקחיה. האחת היא זאת העוסקת רק בהיבטים ובלקחים האוניברסליים של השואה והשנייה, היא זאת שבה השואה משמשת כמשקפים שדרכם אנחנו רואים את העולם. הגישה הראשונה האוניברסלית, מכחישה את הייחודיות של השואה כאירוע היסטורי שאינו דומה לשום אירוע ושאירע לנו בני העם היהודי. לפי גישה זו, השואה היא מקרה פרטי של רצח עם, של גזענות, כאשר מקרים כאלה קרו ואולי יקרו בהיסטוריה האנושית.

במקרה של השואה, כך הם יאמרו, רצח העם הנורא הזה, פגע בעם היהודי. זוהי תפיסה מסוכנת. היא מגמדת את השואה, היא מסלפת את ההיסטוריה, היא מתכחשת לתכנית השמדה שיטתית שכוונה כלפי העם היהודי דווקא, היא מתכחשת לאנטישמיות כמחלה ממארת, בת אלפי שנים. היא מתכחשת לזכותו ולחובתו של העם היהודי, להיסטוריה משלו ולמדינה משלו.

"שתי הגישות הללו קיימות בחברה הישראלית ובעם היהודי כבר זמן רב. אבל ישנה גם גישה שלישית, בוטחת ודרוכה. העם היהודי שרד שואה וזכה לראות בתקומה. לעולם לא נשכח, לא את זו ולא את זו. בגישה שלישית זו, זכרון השואה ולקחיה עומדים על שלוש רגליים. לעולם נגן על עצמנו בעצמנו. שותפות הגורל היהודית. חביב אדם שנברא בצלם. ראשית – לעולם נגן על עצמנו בעצמנו. יקיריי. לעולם נגן על עצמנו בעצמנו. שותפות הגורל היהודית. חביב אדם שנברא בצלם. אלה הלקחים שלמדה אותנו ה'שואה' ואותם נשנן לבנינו ולבנותינו עד עולם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]