מחקר חדש חושף קשר בין השמנת יתר אצל ילדים לבין מחלות - 0404
+
מחקר חדש חושף קשר בין השמנת יתר אצל ילדים לבין מחלות

מחקר חדש חושף קשר בין השמנת יתר אצל ילדים לבין מחלות

מחקר בריטי שנערך בקרב כ-600 אלף ילדים לאורך 7 שנים ונחשף החודש, הוכיח קשר ישיר בין השמנת יתר להחלקת ראש עצם הירך, מחלה שעשויה להוביל לכאבים עזים, לצליעה ואף לניתוח. המחקר, שמצא כי הסיכוי ללקות במחלה עולה ככל שהילד הוא בעל עודף משקל גבוה יותר, מצטרף לרשימה ארוכה של ממצאים המקשרים בין השמנת יתר אצל ילדים למגוון מחלות, ביניהן סוכרת, לחץ דם גבוה ואף סרטן.

מחקר חדש שנערך בקרב מאות אלפי ילדים במשך 7 שנים בבריטניה ונחשף השבוע מגלה כי ילדים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון לסבול מהחלקת ראש עצם הירך עד פי 17 מאשר ילדים שאינם סובלים מעודף משקל.

המחלה, הידועה בשם מחלת האפיפיזה הפמוראלית (SCFE), היא אחת מבעיות הירך הנפוצות ביותר בקרב ילדים ומתבגרים. המחלה גורמת לכדור שנמצא בראש עצם הירך להחליק דרך לוחית הצמיחה של הילדים. התוצאה היא ניתוק חלקי או מלא של ראש העצם מצוואר עצם הירך, מה שעלול לגרום לצליעה ניכרת וכאבים עזים עד לאי יכולת להניע את מפרק הירך ולשאת משקל על הגפה הפגועה.  לעתים קרובות מחלה זו דורשת ניתוח לתיקון הירך.

למרות שהקישור בין המחלה להשמנת יתר, אשר גורמת ללחץ נוסף על העצמות,  נעשה כבר בעבר, עד למחקר הנוכחי לא הוצגה מעולם הוכחה מכרעת לקשר הישיר ביניהם.  חוקרים מאוניברסיטאות אוקספורד, ליברפול, אברדין ובית החולים לילדים Alder Hey בדקו במסגרת המחקר נתונים על משקל של יותר מ 597,000 ילדים בגילאי 5 ו-6. הם מצאו כי שבע שנים מאוחר יותר, 39,500 מהם אובחנו כבני נוער בעלי עודף משקל גבוה ו-209 אובחנו כסובלים מ-SCFE.

בהשוואה לילדים שהיו בעלי משקל תקין בתחילת המחקר, ילדים עם השמנה חמורה היו בסיכון גבוה פי שישה לפתח SCFE, וילדים בעלי עודף משקל היו בסיכון גבוה פי ארבעה לפתח SCFE, כך מדווחים חוקרים ב – Pediatrics. כשהגיעו לגילאים 11 עד 12 שנים, לבני נוער עם השמנת יתר חמורה היה פי 17 סיכון ללקות ב-SCFE, לעומת ילדים בעלי משקל תקין.

"השמנת יתר בקרב ילדים היא מגפה של ממש בעולם המערבי ובישראל בפרט שנמצאת במקום השני באחוז הילדים הסובלים מעודף משקל", אומרת רויטל אדמוני יוזמת תכנית "אוכלים בריא" ללימוד תזונה נכונה בבתי הספר, "וכפי שעוד ועוד מחקרים מוכיחים – ממש לא מדובר בעניין של אסתטיקה בלבד, אלא בהשפעה על הבריאות לטווח הקרוב והרחוק, עם סיכון גבוה יותר באופן משמעותי ללקות במגוון מחלות, ביניהן סוכרת, לחץ דם גבוה ואפילו 10 סוגים שונים של סרטן".