שמיים פתוחים: איך זה משפיע על החופשות שלנו? - 0404
+
שמיים פתוחים: איך זה משפיע על החופשות שלנו? Pexels

שמיים פתוחים: איך זה משפיע על החופשות שלנו?

ירידת המחירים והיצע הטיסות הפכו את אירופה לנגישה מאי פעם. אז מה עושים כדי לרענן את החופשה המסורתית? הנה כמה הצעות לבעלי צרכים שונים.

רפורמת "השמיים הפתוחים" הושקה על ידי משרד התחבורה בשנת 2013. לפי נתונים רשמיים, מאז שנכנסה לתוקף הזניקה הרפורמה את מספר הטיסות ב-35% והביאה לכניסת עשרות חברות תעופה לואו-קוסט שישראל בכלל לא הייתה בתכניות שלהן לפני כן. בפועל, בשנת 2016 עברו בשמי הארץ מעל 121 אלף טיסות ורובן הגדול לרחבי אירופה.

במילים אחרות, מדיניות השמיים הפתוחים הפכה את אירופה לזמינה, זולה ונגישה יותר מאשר בעבר. עם זאת, היא גם הפחיתה מעט מהאקסקלוסיביות של טיול באירופה ואולי פגעה קצת בייחודיות שלה כיעד תיירותי. השאלה המעניינת היא איך מתאהבים מחדש ביבשת בלי לוותר על יתרונות השמיים הפתוחים ואיך ניתן לרענן את סגנון הטיול המסורתי טרום-הרפורמה.

הכל מתחיל בטיול מאורגן

רפורמת השמיים הפתוחים גרמה בצורה עקיפה לירידת מחירים בתחום הטיולים המאורגנים. אם בעבר טיולים מאורגנים לאירופה היו בהישג ידם של בעלי הון בלבד, הרי שכיום מדובר בחופשה אידיאלית עבור גברים, נשים ומשפחות בטווח רחב של גילאים. יתרה על כך, הרפורמה הדגישה עוד יותר את היתרונות של הטיול המאורגן ואת הערך המוסף שלו ביבשת מגוונת כמו אירופה.

ראשית, טיול מאורגן מבטיח טיסה בראש שקט וחוסך את כל הדאגות לגבי הניסיון והמוניטין של חברות הלואו-קוסט. הטיול מופק מראש על ידי אנשי מקצוע שמכירים את הענף ובמחיר קבוע בלי הוצאות לא צפויות. למעשה, לאורך הטיול אפשר לבחור להוציא את הכסף רק על מתנות, מזכרות ושופינג מהנה.

שנית, טיול מאורגן מעניק הזדמנות לראות מקומות חדשים שלא בהכרח מגיעים אליהם כאשר מטיילים לבד. אמנם קל יחסית לטייל באירופה וניתן גם לשכור רכב כדי לעבור באופן חופשי בין הגבולות והמדינות, אך אין תחליף לנוכחות של מדריך. מדריכים מנוסים מכירים את כל הסודות של היבשת ובעזרתם ניתן להפיק תועלת גבוהה יותר גם מטיולים מאורגנים קצרים.

מה ההבדל בין תרמילאות וקראוונים?

עוד דרך טובה לגלות מחדש את יבשת אירופה היא לארגן טיול תרמילאים. כאן נדרש מאמץ פיזי מסוים, אך התמורה שווה את ההשקעה. כמעט בכל מדינה באירופה יש מסלולי טיול מיוחדים לתרמילאים ואין צורך בניסיון קודם כדי להצטרף אליהם. אם ממש רוצים להרים את הרף, אפשר לבחור מסלולים שעוברים על רכסי ההרים ובין שבילים פחות מסודרים.

במקביל, יש כאלה שרוצים ליהנות מכל העולמות ולשמור על עצמאות מסוימת בעזרת השכרת קרוואנים. כאן היתרון הוא שמחליפים את בית המלון הסטנדרטי בקרוואן מפנק ויכולים להחליט לאן להגיע בצורה ספונטנית, אך החיסרון הוא שמוגבלים לדרכים מסוימות בלבד. בהקשר הזה, ההבדל העיקרי בין טיול תרמילאים לחופשת קראוונים היא במידת ההתאמה לקהל היעד ובתשתית שמחכה במדינת היעד.

במילים אחרות, לא בכל מדינה באירופה קל לעשות טיול קראוונים ויש מקומות שבהם גם טיול תרמילאים עלול להיות מאתגר ומעייף מדי. הסוד הוא כמו תמיד לשלב בין היתרונות של כל אפשרות ולהתאים את אופי הטיול למסגרת התקציב ולצרכים.

מביאים את הכוכב לאירופה

לבסוף, כדאי להזכיר את האופציה הקלאסית של טיולי כוכב ביבשת אירופה. כל מה שצריך לעשות בשביל טיול כזה הוא לבחור יעד שבו נוחתים וממנו יוצאים לסיורים רגליים או עם רכב שכור. טיולי כוכב מתאימים בעיקר למשפחות והחיסרון היחיד הוא שנדרשת השקעה מסוימת של זמן בשביל לתכנן אותם היטב עוד לפני שעוזבים את הארץ.