הרמטכ״ל בספר האורחים באושוויץ: "מכונת הרג ורצח שיטתי של בני עמנו" - 0404
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ״ל בספר האורחים באושוויץ: "מכונת הרג ורצח שיטתי של בני עמנו"

במסגרת ביקור משלחת צה״ל במחנה ההשמדה בירקנאו, התקיים מעמד הצדעה לעד המשלחת מיכאל (מיקי) גולדמן. במעמד ההצדעה נכחו הרמטכ״ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, משתתפי משלחת הרמטכ״ל ומשתתפי משלחת ״עדים במדים״ בראשות מפקד בסיס חצרים, תת-אלוף אבשלום עמוסי. עד המשלחת, מיכאל (מיקי) גולדמן שיתף את המשלחת בסיפור הישרדות ובסיום העדות העניק לו הרמטכ״ל כנפי טיסה.

הרמטכ״ל כתב בספר האורחים במחנה ההשמדה אושוויץ: "ביקור ראשון על אדמת פולין כרמטכ"ל צה"ל, לראות את הרוע מקרוב והקושי הגדול לתפוש זאת, מכונת הרג ורצח שיטתי של בני עמנו. המילים משואה לתקומה מקבלות משנה חשיבות. להבין כיצד קמו ניצולים מהשואה לאחר אובדן כל בני המשפחה, עלו לארץ ישראל, הקימו בית ובנו את מדינת היהודים המתחדשת לאחר 2000 שנים. ההבנה שרק מדינת ישראל המתקדמת עם צבא חזק ועוצמתי ימנעו מקרים דומים בעתיד. יהיה זכר אחינו ואחיותינו ברוך. רב-אלוף גדי איזנקוט".

כמו כן, במהלך הביקור במחנה ההשמדה בירקנאו הקריאה בפני המשלחת אמו של הדר גולדין, ד״ר לאה גולדין, את המכתב שכתב בנה, סגן הדר גולדין ז״ל, במהלך השתתפותו במשלחת לפולין. לאחר מכן, התקיים טקס מסכם של משלחת הרמטכ״ל ומשלחת ״עדים במדים״.

מיכאל (מיקי) גולדמן: נולד בשנת 1925 בקטוביץ. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ברח עם הוריו, אחיו ואחותו בת השמונה לעיר פשמישל, משם גורש למחנה שבניה. בנובמבר 1943 גורש לאושוויץ ונשלח למחנה בירקנאו. לאחר כחודש וחצי הועבר למחנה בונה- מונוביץ (אושוויץ III) שם עבד במפעלי אי גה פארבן עד לפינוי המחנה בינואר 1945. גולדמן הוצא בצעדת המוות, הצליח לברוח ממנה, והסתתר אצל משפחה פולנית עד השחרור. בפברואר 1945 התנדב לצבא האדום ונפצע בקרב.

בספטמבר 1945 הגיע למחנה העקורים פוקינג שבגרמניה, ובמאי 1947 עלה על אניית המעפילים "התקווה", שהפליגה ארצה. האוניה נתפסה בלב ים על ידי הבריטים, והוא גורש עם יתר העולים למחנות המעצר בקפריסין, שם שהה כשנה וחצי במחנה הסגר. לאחר קום המדינה עלה ארצה, התגורר בתל אביב והתגייס למשטרה.

בשנת 1960, לאחר לכידתו של אדולף אייכמן, צורף גולדמן כקצין חקירות ללשכה 06- יחידה מיוחדת שהוקמה לשם ניהול החקירה. הוא היה עוזרו האישי של גדעון האוזנר, היועץ המשפטי לממשלה, שעמד בראש התביעה.

דובר צה"ל

דובר צה"ל

במהלך המשפט נחשף מעט מעברו של גולדמן כנער בזמן השואה, כאשר תושב גטו פשימשל, רופא השיניים ד"ר בוז'מינסקי (לשעבר דיאמנט), סיפר בעדותו שראה נער שהוכה 80 מלקות על ידי יוזף שוומברגר, מפקד הגטו מטעם הס"ס. כאשר נשאל על ידי האוזנר אם הוא רואה באולם בית המשפט את הנער שהוכה, ענה בוז'מינסקי: "זהו קצין המשטרה שיושב לידך" והצביע על גולדמן. שם הסרט "המכה ה-81" לקוח מעדות זו, כאשר המכה השמונים ואחת באה, לדבריו, כתוצאה מההתעלמות שהייתה בארץ לסיפורי הניצולים.

בשנת 1963 עזב את המשטרה. הוא נשלח פעמיים כשליח מטעם הסוכנות היהודית לאמריקה הלטינית. עם שובו ארצה שימש ראש המינהל המרכזי לשליחות בהנהלת הסוכנות היהודית עד לפרישתו בשנת 1995. כיום הוא חבר מועצת יד ושם, חבר הוועדה לציון חסידי אומות העולם וחבר בדירקטוריון של מוסד ביאליק. נבחר להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות התשע"א, 2011.

 

 

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]