מהפיכה בתחום הטיפול בישראל: טיפול CBT לעזרה עצמית באינטרנט - 0404
+
מהפיכה בתחום הטיפול בישראל: טיפול CBT לעזרה עצמית באינטרנט Pixabay

מהפיכה בתחום הטיפול בישראל: טיפול CBT לעזרה עצמית באינטרנט

לפני כ-60 שנים הוצבו הבנקומטים הראשונים בתל-אביב כדי לחסוך מלקוחות להמתין בתור למשיכת כסף. מאז עברו הבנקים, קופות החולים, חברות פרטיות ומוסדות ממשלתיים לשירותים דיגיטליים. כיום, קופות החולים, בתי מרקחת, דואר ישראל ושירותים רבים מאפשרים להזמין תורים, לאסוף מרשמים, תוצאות מעבדה ועוד. התוצאה: לצד השירות פנים אל פנים נוצרה הזדמנות אדירה לחיסכון בזמן ובעלויות.

האם טיפול פסיכולוגי יעיל יכול להתקיים באינטרנט?

במהלך 15 השנים האחרונות נפתח עולם רחב של אפשרויות טיפול באינטרנט באירופה, אוסטרליה ובארה"ב וכעת גם בישראל באתר CBTEAMATHOME. האתר נוסד על-ידי ד"ר לילך רחמים, פסיכולוגית קלינית רפואית מדריכה בעלת וותק של 20 שנות ניסיון טיפול,  במטרה לעזור לילדים והורים, מתבגרים ובוגרים, להתגבר על קשיים רגשיים ולהגביר נגישות לתכניות טיפול CBT באינטרנט.

מדובר במהפכה בתחום הטיפול הפסיכולוגי, שכן הטיפול הפסיכולוגי הקלאסי מתנהל בתוך חדר, המטפל והמטופל יושבים פנים אל פנים ובאופן אידאלי אמור המטפל להתאים למטופל את הפרוטוקול הטיפולי. יחד עם זאת, לצד היתרונות הרבים וחשובים בטיפול פנים אל פנים ישנם חסרונות שרבים אינם מצליחים לגשר עליהם:

מטפלים רבים נצמדים לדרך טיפול אחת ואינם מומחים בכל השיטות;

פונים רבים אינם בקיאים בדרך הטיפול שמתאימה לבעיה שלהם;

פונים רבים מתקשים להגיע למטפלים מומחים בטיפול בבעיה שאתה הם מתמודדים;

טיפול פסיכולוגי יקר והתורים למרפאות הציבוריות ארוכים וממושכים וגם אז, לא תמיד יקבל פונה את הטיפול שמתאים לבעיה שלו וזאת מאחר והדבר תלוי במומחיות של המטפל הספציפי ששעה במשבצת התפנתה ביומנו.  

הסקרים מראים ש-50 אחוז מאוכלוסיית הבוגרים שזקוקה לטיפול פסיכולוגי לא מגיע אליו מסיבות שונות ביניהן עלויות ונגישות. כמו כן, 25 אחוז מהבעיות ניתנות לפתרונות קצרי מועד ולפתרון בעזרה עצמית. הטיפול באינטרנט אינו בהכרח מחליף את הטיפול הקלאסי הפסיכואנליטי או הדינאמי. חשוב להדגיש שמדובר בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT), שהוא מטבעו טיפול מובנה שנותן מידע על הבעיה ומלמד ושיטות להתמודדות עם חשיבה אוטומטית, רגשות ותגובות גופניות, ולכן קל יותר לתרגם אותו לתוכנה ולמדיה הדיגיטלית. הוא יכול להשתלב עם טיפול פנים אל פנים ולקצר את משך הטיפול ולחסוך בעלויות ובזמן.

בית-ספר דיגיטלי להורים

הסקרים מראים ש-80 אחוז מהילדים שזקוקים לטיפול פסיכולוגי לא מקבלים טיפול. חלק גדול מהילדים סובלים ממצוקה קלה-בינונית שהוריהם, עם הדרכה נכונה, יכולים להקל עליה באופן יעיל, זול ומהיר יחסית. כמה פעמים שמענו את המשפט "אין כזה דבר בית-ספר להורים". הורים רבים מתמודדים עם קשיים כגון חרדות ופחדים של ילדים, התפרצויות כעס וזעם ועומדים מולם חסרי אונים לא פעם ולא פעמיים במהלך החיים.

משום כך, באתר CBTEAMATHOME יצרנו תכניות לילדים בעזרת הורים לקשיים שכיחים ונפוצים. כך, הורים יכולים לעזור לילדיהם, לספוג ידע מקצועי ואמין וללמוד שיטות וכלים יעילים מבוססי מחקר. חלק מהידע שהאתר מנגיש פתוח ונגיש לכל הורה בחינם. למשל, ידע על השלכות של טראומה, מהן הסיבות לחרדה וכיצד לטפל בה, כיצד להתמודד עם מוות במשפחה ועוד. סוגיות שהורים רבים מתמודדים עמן ומתקשים להגיע למידע מקצועי ואמין.  

האתר CBTEAMATHOME  מספק טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)  במספר דרכים:

טיפול פנים אל פנים בקליניקה או דרך SKYPE. קורות החיים, המומחיות והניסיון מופיעים לצד תמונה של כל מטפל באתר וכך, ההתמחות של המטפל אינה נסתרת מהפונים. המטפלים שלנו נמצאים בקליניקות שלהם ברחבי הארץ על מנת להנגיש את הטיפול היעיל לפונים הרבים. אנו נפגשים לישיבות צוות ודנים בכל פונה, על מנת לתת את הטיפול היעיל ביותר.

לצד זאת, החידוש הבולט של האתר הוא טיפול בעזרה עצמית בעזרת תוכנה ממוחשבת. מדובר בצורה מודרנית של מדריך טיפול עצמי מונחה/מודרך. מדריכים לעזרה עצמית שהופיעו קודם כספר, כמו למשל, "די לאובססיה", "בוחרים להרגיש טוב", פינו את מקומם לתכנית אינטרנטית. כל תכנית טיפול CBT אינטרנטית לעזרה עצמית מורכבת מיחידות, כשהיחידות בנויות כמו מפגש טיפול עם מטפלת וירטואלית. בכל יחידה יש הנחיות כתובות, סרטוני וידאו להסברים והמחשה, קטעי שמע מוקלטים, דפי עבודה, תרשימים וטבלאות אינטראקטיביות, שבעזרתם מועבר מידע ושיטות פסיכולוגיות לבעיה הספציפית שלשם פתרונה נבנתה התכנית.

התכניות הן תכניות ייעודיות, כלומר, כל תכנית נועדה להתמודדות עם בעיה מסוימת שטיפול CBT לעזרה עצמית באינטרנט הוכח כיעיל בהפחתה משמעותית של הסימפטומים של פונים שטופלו בשיטה זו בעבר, הן פנים אל פנים והן בעזרת תכניות לעזרה עצמית: טורדנות כפייתית או הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD), פוביות, חרדת טיסה, התקפי חרדה, התקפי פאניקה, פחדים וחרדות של ילדים, התקפי זעם והתפרצויות כעס, מצבי רוח, אנקופרזיס, אילמות סלקטיבית, חרדה חברתית והפרעות טיקים ותסמונת טורט.

מדוע נבחרו דווקא הבעיות/הפרעות הללו? משום שהוכח במחקרים קליניים רבים, ביניהם מחקרים שרשומים באתר National Institute of Health (NIH) שהשוו באופן מקרי (מחקר רנדומלי) טיפול CBT לעומת טיפולים מסוגים אחרים, שהם שיפרו בצורה מובהקת סימפטומים של חרדה, העלו שליטה בדחפים ובהתנהגות, הפחיתו התנהגות כפייתית ואובססיות והביאו לשיפור משמעותי בשליטה בטיקים, דחפי אכילה, התקפי זעם והתפרצויות כעס.

באתר  CBTEAMATHOME  החומר מוגש בתוכנה ולא בספר הוא מאפשר אינטראקציה והתאמה אישית לפונה. כך, פונה שבחר בתכנית עזרה עצמית עם ליווי יכול להיפגש עם המטפל פנים אל פנים בSKYPE- או בקליניקה להערכה ולשלב עזרה עצמית עם תמיכה בעזרת התכתבות ופגישות ב-SKYPE וכך להתאים את התכנית לעזרה עצמית כך שתהיה תפורה למידותיו ולקשיים הייחודיים לו.  

למשל, תכנית CBT לעזרה עצמית בחרדה חברתית כוללת: אחד-עשר יחידות הבנויות כמפגשים וירטואליים. ביחידה ראשונה ניתנת פסיכואדוקציה- מידע על חרדה חברתית, הגורמים לה, מה משמר אותה ומהם הכלים והשיטות שעוזרים להתמודד אתה. ביחידות הבאות נלמדות ומתורגלות שיטות וכלים מסוג הרפיה, ניטור החרדה, שיטות קוגניטיביות והתנהגותיות להתמודדות עם חרדה והפחתת הסימפטומים, הדרכה ותרגול חשיפות הדרגתיות וחשיפות בדמיון ועבודה על שימור הישגים ותכנית המשך.

היחידות מלוות בשאלוני הערכה עצמית לשם מעקב אחר התקדמות. המידע מונגש בעזרת סרטוני וידאו שבהם מצולמת ד"ר לילך רחמים שמעבירה את המידע השיטות והכלים, קטעי שמע, טקסט כתוב, איורים ודפי מידע שניתנים לשמירה, להורדה ולשליחה למטפל (בתכנית עם ליווי של מטפל).  לילדים בעזרת הורים תכניות מקבילות שבנויות מיחידות להורים ויחידות לילדים, בשפה מותאמת לילדים, סרטוני אנימציה וחוברות עבודה מאוירות לילדים.

תכנית CBT אינטרנטית לעזרה עצמית לחרדה חברתית

למי מתאים CBT לעזרה עצמית?

למבוגרים מעל גיל 18 עם חרדה, דאגות ומצבי רוח, OCD, הפרעות טיקים ותסמונת טורט, חרדה חברתית ודימוי עצמי נמוך, חרדת טיסה, התקפי פאניקה/חרדה. 

לילדים ומתבגרים (בעזרת ההורים) עם חרדות ופחדים, חרדה חברתית, טורדנות כפייתית (OCD), אלימות סלקטיבית, התפרצויות זעם וקשיים בוויסות רגשי, אנקופרזיס.    

למי שעוצמת הסימפטומים/הפרעה היא קלה עד בינונית. אנו מאמינים, בהתאם לניסיון הקליני ולמחקר שאנשים יכולים לעזור לעצמם עם הכוונה, הנחיה והדרכה טובות ומקצועיות. כך, כאשר ניתן ידע מקצועי והדרכה צעד אחר צעד, יחידה אחר יחידה, אנשים יכולים לעזור לעצמם.

לצד טיפול פנים אל פנים טיפול דינאמי או פסיכואנליטי. כך, הטיפול יכול להתקצר כשהתכנית לעזרה עצמית עוזרת להפחית סימפטומים בצורה יעילה ומהירה.

למי CBT לעזרה עצמית לא מתאים?

למי שאובחן עם דיכאון קליני וסובל מחשיבה אובדנית.

למי שהבעיה מפריעה בצורה משמעותית לתפקוד בחיי היומיום ונחשבת לבעיה ברמת חומרה גבוהה שמפריעה לתפקוד היומיומי, החברתי, התעסוקתי והאקדמי.

מי שהמדיה הדיגיטלית לא מתאימה לו/ה.

מי שאין לו/ה משמעת עצמית לעבוד ולתרגל בכוחות עצמו/ה.

הפרעות פוסט-טראומטיות ואבל טראומטי.

פסיכוזה ומניה-דיפרסיה.

חשוב לציין שהאתר ממליץ על תהליך טיפולי שיפתח בהערכה ואבחון פנים אל פנים ויעזור לפונה לבחור את התכנית המתאימה לו/ה. בתהליך זה המטפל יכול, משיקולים קליניים, שלא להמליץ על תכנית לעזרה עצמית. האתר מייעץ לגולש לפנות לפסיכולוג פנים אל פנים אם קיימות רמות גבוהות של מצוקה. למבט פנים אל פנים של מטפל מנוסה יש חשיבות יתרה וערך מוסף.  

נגישות וסודיות:

אם עד היום פנו מטופלים ונקשו על דלת הפסיכולוג, היום הטיפול מגיע הביתה מכל מקום ובכל זמן. אם עד היום הטיפול היה יקר מדי אפשר לקבל טיפול CBT בעזרה עצמית ב-450 שקלים במקום פנים אל פנים בעלות של 5000 ל-6000 שקלים. הנגישות נובעת לא רק מהפחתה מהפכנית של המחיר, אלא גם מהעובדה שאפשר לגלוש לאתרים בכל שעה משעות היום והלילה ומכל מקום, מפחית סטיגמות ומגיע לאנשים שבלעדיו לא יכולים היו להיעזר בטיפול לבעיה שמקשה עליהם. האתר שומר על הפרטיות שלכם ומאובטח ברמות אבטחה גבוהות.

 

בכל מקום ובכל זמן שנוח לכם אנחנו כאן בשבילכם. פנו היום ל- טיפול CBT  באינטרנט CBTEAMATHOME והתחילו להרגיש טוב. תוכלו להשאיר גם פרטים ונחזור אליכם בהקדם בטלפון  073-7576833 או שילחו הודעה ל- cbteamathome@gmail.com