חשיבותו של ייעוץ עסקי ולמי הוא מיועד - 0404
חשיבותו של ייעוץ עסקי ולמי הוא מיועד יח"צ

חשיבותו של ייעוץ עסקי ולמי הוא מיועד

בשנים האחרונות מחלחלת במשק הישראלי ההבנה, שעל מנת להתנהל בצורה נכונה, מושכלת ורווחיות יותר מבחינה עסקית יש לקבל סיוע מגורם חיצוני בעל ניסיון וידע. מדובר ביועצים עסקיים המגיעים אל העסק, לומדים אותו לעומק ומכינים תוכנית סדורה המאפשרת להשיג את היעדים הרצויים. בשורות הבאות נבחן למי מיועד ייעוץ עסקי ומדוע הוא כה חשוב עבור עסקים שונים.

ייעוץ לעסקים מכל סוג

לפני שניכנס אל הדוגמאות הספציפיות, חשוב להבהיר שייעוץ עסקי יכול לסייע לעסקים בשלבים שונים של חייהם, ומכיוון שלכל עסק מאפיינים ייחודיים, לא ניתן להתייחס ספציפית לכול דוגמא ודוגמא. יחד עם זאת, באופן כללי ניתן לומר שייעוץ עסקי מתאים וחשוב לעסקים מכל מגזרי המשק, החל בהייטק, דרך מרפאות שיניים, ועד לחנות תכשיטים או משרד אדריכלים. כמו כן, הייעוץ מתאים וחשוב לעסקים מכל סדר גודל: החל בעצמאי הרשום כעוסק מורשה, דרך עסקים בינוניים ועד לחברות הנדרשות לזווית הסתכלות שונה ואובייקטיבית על פעילותן. מצד שני, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי שקולע למטרה ומתאים לצרכיכם, חשוב לוודא שליועץ העסקי יש ניסיון מוכח כמנהל עסקים בשטח, השכלה אקדמית בכלכלה, וכן ניסיון עשיר בליווי עסקים באותו תחום שלך. ככל שניסיונו רב יותר, כך גדלים הסיכויים שביכולת לתת מענה מדויק והולם לסוגיות שאתם מתמודדים עימן.

אז למי מיועד ייעוץ עסקי

כפי שאמרנו, ייעוץ עסקי מיועד לעסקים וחברות מכל התחומים, בשלבים שונים של חייהם ובמגוון מצבים. לפניכם מספר דוגמאות המדגימות גם את חשיבות הייעוץ:

הקמת עסק חדש

למרבה הצער, כ- 50% מכלל העסקים החדשים המוקמים בישראל מסיימים את חייהם עד השנה החמישית. מאחורי הנתונים האלו עומדות סיבות רבות אשר יכולות היו להיפתר לו פנו הבעלים לייעוץ עסקי עוד בשלבי ההקמה. כך לדוגמא, צעד חשוב ובסיסי ביותר שצריך לבצע בהקמת עסק הוא בדיקת כדאיות כלכלית. הבעיה היא שיזמים בעלי כוונות טובות, חזון וחלומות יפים, נוטים להיות אופטימיים ולרחף באוויר במקום להתבסס על המציאות. יתר על כן, במקרים רבים הם לא יודעים כיצד לבדוק בצורה נכונה ומדויקת את ההיתכנות הכלכלית, אינם לוקחים בחשבון את מכלול ההוצאות ואת תקופת ההרצה, אינם אומדים נכונה אל עלויות הייצור/האספקה, ואת יכולתם לספק מוצרים ושירותים ללקוחות ברווח.

חשיבותו של ייעוץ עסקי עבור עסקים בהקמה טמונה קודם כל בנקודה הזאת: להבין האם מדובר בעסק כלכלי או שעדיף לוותר על ההרפתקה, ובמידה שהעסק יכול להיות כלכלי – כיצד עושים זאת. לשם כך מבצעים יועצים עסקיים מחקר מעמיק הכולל בין היתר את הערכת עלויות הייצור, בחינת וחידוד הקונספט של העסק, דרכי שיווק ומכירה, קהלי היעד, השוק והמתחרים, אסטרטגיות שעובדות יותר ופחות טוב, רמת הרווחיות הצפויה, טווח תמחור מקובל בענף, ועוד. מלבד זאת נלקחות בחשבון התקורות שקשורות לעלויות כוח אדם, הוצאת רישיון עסק, מלאי ראשוני, ציוד המאפשר פעילות, הוצאות שכירות, חשמל וכדומה.

לאור הנתונים הללו ואחרים, היועץ העסקי מעריך אם בידי היזם קיימות יכולות פיננסיות המאפשרות להתמודד עם עלויות ההקמה ותקופת ההרצה, והאם הפרופיל העסקי מאפשר השגת מימון מבנקים וקרנות. כמובן, הנתונים גם ישמשו לבניית תוכנית עסקית מקיפה ומפורטת אשר תנחה ותכוון את פעילות העסק גם לאחר תקופת ההרצה.

עסקים במצוקה כלכלית

במשק הישראלי קיים פרדוקס: מצד אחד, רוב העסקים מוכרים ברווח. מצד שני, רוב העסקים סובלים ממחנק אשראי. על פי הדוחות מצבם אמור היה להיות סביר, אבל בפועל הטבעת הולכת ומתהדקת והבעלים אינם מבינים מדוע. חשיבותו של ייעוץ עסקי לעסקים במצוקה כלכלית מתחיל כאן: בבחינה ובנייה של דוחות כלכליים בזמן אמת, החל בדוח רווח והפסד ועד לדוח תזרים מזומנים, המעניקים תמונה ברורה באשר למצב הפיננסי. כעת ניתן לאתר את הבעיות האמיתיות, למשל אי התייחסות להחזרי הלוואות בדוחות רואה החשבון, או בעיה בגביית החובות מלקוחות.

כמובן, הבעיות הכלכליות של העסק יכולות להיות טמונות במישורים נוספים, למשל בעיית הנעת עובדים, היעדר כישורי מכירה, הוצאות שאינן מחויבות המציאות, תמחור שגוי ועוד. בכל מקרה, לאחר שאותרו הבעיות ניתן גם לתת להן פתרונות אך לא מדובר ב- "כיבוי שריפות" כפי שנעשה בעסקים רבים. מדובר בתוכנית עסקית סדורה ומקצועית, המהווה למעשה תוכנית עבודה לשנה או לשנתיים קדימה. היא מתייחסת למכלול ההוצאות וההתחייבויות של העסק ולעומת זאת להכנסות – כך העסק יוכל לעבור מהפסד לרווח משמעותי. הלכה למעשה, יועץ עסקי טוב יותר להגדיל את רווחיות העסק בעשרות ומאות אלפי שקלים, וזאת בדרך מסודרת ומעוגנת במציאות.

אם כן, התוכנית לא רק מסייעת לעסק להוציא את העגלה מהבוץ, אלא גם מעלה אותו על דרך סלולה עם יעדי מכירה ברורים, תקציב הוצאות לכל סעף וסעיף, וביטוי של אסטרטגיה מושכלת. מטבע הדברים, מדובר במשימה מורכבת שכן קיימים נתונים רבים המשפיעים זה על זה, בעוד תחזיות ההכנסות תלויות בהשערות והערכות מושכלות. לכן, ישנה חשיבות גדולה לקבלת ייעוץ עסקי עבור בניית התוכנית. עוד יש לציין, כי תוכנית עסקית מהווה נדבך חשוב בייעוץ, לא רק עבור עסקים בהפסד אלא עבור מצבים רבים נוספים: החל בעסק בהקמה ועד לחברות שאינן מפסידות אך רוצות להגדיל את הרווחיות.

השגת מימון מבנקים וקרנות בערבות מדינה

עסקים רבים בישראל סובלים כאמור ממחנק אשראי, מבעיית תזרים, או כורעים תחת נטל הלוואות שאותן ניתן היה לקחת מהבנק בתנאים טובים בהרבה. כך לדוגמא, ישנם עסקים שהסתמכו יתר על המידה על ההון העצמי במקום ליטול הלוואה, יש מי שלא הציגו תוכנית עסקית מספיק רצינית ואטרקטיבית לבנק, יש שלא פנו למספר בנקים וקיבלו הצעות טובות יותר, ויש המצויים במעגל בלתי נגמר נטילת הלוואות כדי לכסות את הקודמות. קבלת ייעוץ עסקי בתחום זה הינה חשובה ביותר. היועץ מכיר היטב את דרך ההתנהלות של הבנקים במתן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים, לעיתים אף מכיר באופן אישי את מנהלי הסניפים, ועל כל פנים יודע ליצור תוכנית עסקית המגדילה מאוד את סיכויי קבלת ההלוואה ובתנאים נוחים.

ייעוץ עסקי גם יכול לסייע מאוד בהשגת הלוואות בערבות מדינה, הניתנות בתנאים נוחים במיוחד, כמו תקופת גרייס של חצי שנה, ביטחונות נמוכים מצד הלווה, תקופת החזר של חמש שנים, ועוד. ואולם, הנתונים מראים כי כמעט מחצית מהפניות להלוואות בערבות מדינה אינן מתקבלות. לעומת זאת, כאשר מסתייעים ביועץ עסקי לצורך הגשת הבקשה מזנקים הסיכויים ליותר מ- 90% (הדבר תלוי כמובן ביכולות היועץ). חשוב לזכור שהלוואות בערבות מדינה אינן בגדר "מתנה" אלא כרוכות תהליך בירוקראטי מורכב שבו מעורבים גופים שונים, ויועץ עסקי בהחלט יכול לסייע לעבור אותו בהצלחה.

ייעוץ עסקי למגוון מצבים נוספים

אלו היו רק מספר דוגמאות מיני רבות אחרות שעבורן מיועד ייעוץ עסקי, כגון אימון עסקי למנהלים, קניית עסק פעיל, הכנסת שותף לעסק, הגדלת מחזור המכירות, מיתוג מחודש, ועוד. לפרטים נוספים אודות הייעוץ העסקי שלנו בכל שלב של חיי העסק ובכל מגזר פעילות, פנו אלינו, חברת "לוי ייעוץ כלכלי ועסקי" בטלפון 03-5377088.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com