שבוע הכירורגיה הפלסטית: כ-65 אלף ישראלים עברו ניתוח פלסטי - 0404
+
שבוע הכירורגיה הפלסטית: כ-65 אלף ישראלים עברו ניתוח פלסטי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית

שבוע הכירורגיה הפלסטית: כ-65 אלף ישראלים עברו ניתוח פלסטי

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית פתח היום (ראשון) במסיבת עיתונאים את שבוע הכירורגיה הפלסטית שיערך בהשתתפות כ-700 אנשי מקצוע מהארץ והעולם וסיכם את השנה בתחום הפלסטיקה. מנתוני האיגוד עולה כי במהלך שנת 2018 בוצעו בישראל כ-456 אלף הליכים אסתטיים וכ-65 אלף ישראלים עברו ניתוח פלסטי במערכת הציבורית והפרטית.

על פי הערכת האיגוד מדי חודש נערכים בישראל למעלה מ-5,000 ניתוחים פלסטיים מסוגים שונים. בנוסף מתבצעים מדי חודש כ-38 אלף הליכים אסתטיים כמו הזרקות בוטוקס או מילוי קמטים בחומצה היאלורונית. ניתוחים פלסטיים תמיד היו נפוצים הרבה יותר בקרב נשים. עם זאת, בשנים האחרונות, ניכרת עלייה דרמטית בביקוש לניתוחים בקרב גברים ושינוי המגמה מצביע על כ-40% ניתוחים בקרב גברים וכ- 60% בקרב נשים.

השבוע יערך במוזיאון תל אביב לאמנות ויכלול ארבעה כנסים ושתי תערוכות. שלושה כנסים לאנשי המקצוע, כנס נוסף יוקדש לציבור הרחב במסגרתו טובי המומחים יציגו את החידושים מעודכנים בתחום ההזרקות, הטיפולים האסתטיים והניתוחים הפלסטיים בהרצאות קצרות בשני מועדים: הערב ומחר (ראשון ושני 11-12.11.2018) משעה 17:00 ועד השעה 21:00. לחלק המקצועי הזמין האיגוד 14 מנתחים פלסטיים מומחים מהמובילים בעולם. זו הפעם הראשונה שמספר כה גדול של רופאים מומחים בתחום מגיע לישראל.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית בהסתדרות הרפואית הסביר כי: "התוכנית האקדמית של השבוע תכלול כנסים שיעסקו בהתקדמות המחקר המדעי ובטכניקות כירורגיות פורצות דרך. הזמנו דוברים בינלאומיים מובילים במטרה להחליף ידע, לדון בטכניקות ניתוחיות ובסוגיות מחקריות. במקביל נערוך ניתוחים בשידור חי בבית החולים איכילוב כחלק מכנס השד הבינלאומי אשר יערך במסגרת שבוע זה. בנוסף, החלטנו השנה לקיים קשר בלתי אמצעי עם הציבור הרחב במסגרת כנס פתוח". 

ד"ר כהן הוסיף כי: "עידן הרשתות החברתיות וצילומי הסלפי לצד שינוי מודל היופי הגברי, יצרו בשנים האחרונות ביקוש לניתוחים בקרב גברים. אם נדמה היה שהליכי הכירורגיה האסתטית הם כמעט נחלתן הבלעדית של נשים, מסתבר כי בחיים עצמם נוצר שינוי דרמטי לכיוון שיווין".

ד"ר שגית משולם, מומחית לכירורגיה פלסטית, מנהלת השירות לכירורגיה משחזרת של השד במרכז הרפואי רבין העומדת בראש הכנס הפתוח לציבור הדגישה כי: "המשתתפים בהרצאות יוכלו ללמוד באופן ישיר על ניתוחים שונים ולקבל מידע אמין ומקצועי. כמו גם להבין כי ניתוחים פלסטיים יכולים לחולל שינוי דרמטי בדימוי הגוף, בתפישת הביטחון העצמי ובתחושת האושר הפנימי, אך יחד עם זאת המטרה איננה להפוך לאדם אחר אלא להעניק לו גרסה צעירה ויפה יותר של עצמו".

ד"ר אריק בן סימון, נשיא האיגוד הקנדי לכירורגיה פלסטית-אסתטית, המרצה המרכזי מבין המומחים שהגיעו מהעולם, אשר ידבר בכנס על ניתוחים המעניקים מראה נשי במהלך שינוי מגדר Transgender Surgery)) אמר כי:  "העולם צועד לכיוון העלייה בפתיחות וירידה בשיפוטיות כלפי אנשים עם זהות מגדרית שונה. הכירורגיה הפלסטית עוזרת למטופלים הללו להגשים את ייעודם המגדרי ובכך גם מסייעת לחברה המודרנית להתקדם אל עבר קבלת השונה".

נתוני האיגוד המעודכנים לסיכום שנת 2018:

מסיכום השנה של האיגוד לכירורגיה פלסטית עולה כי במהלך שנת 2018 נערכו בישראל 8,861 ניתוחי הגדלת חזה, 3,561 ניתוחי הרמת חזה, 540 ניתוחים להגדלת חזה עם שומן עצמי, 1,954 ניתוחי הקטנת חזה בקרב נשים וכן 718 ניתוחי הקטנת חזה בקרב גברים (גינקומסטיה).

עוד נערכו בשנת 2018 במערכת הציבורית והפרטית 2,782 ניתוחים לשחזור השד בקרב חלק מהנשים שהתמודדו עם סרטן השד או בקרב נשים נשאיות הגן BRCA1/2 שבחרו (כמו אנג'לינה ג'ולי) לבצע כריתה מונעת אשר מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד. בסך הכל בוצעו בישראל 64,687 ניתוחים פלסטיים בשנת 2018 (כולל ניתוחים שלא הוזכרו).

סיכום השנה של האיגוד כולל גם את הליכי האסתטיקה הרפואית שנערכו במהלך 2018, ממנו עלה כי השנה בוצעו 197,435 הזרקות בוטוקס בגברים ובנשים, 74,744 טיפולים של מילוי חומצה היאלורונית בקרב גברים וגם בקרב נשים וכן 15,686 טיפולי פילינג מסוגים שונים. בסך הכל בוצעו בישראל 455,973 הליכים אסתטיים מסוגים שונים בשנת 2018 (כולל הליכים שלא הוזכרו). הסיכום מבוסס על הערכה תוך חישוב החודשים נובמבר ודצמבר כתחזית.        

סוג הניתוח

2018

הגדלות חזה – עם משתל סיליקון או  סליין

8,861

הרמת חזה

3,561

שיחזור שד

2,782

הקטנת חזה

1,954

הגדלת חזה עם שומן עצמי

540

הקטנת חזה גברי (גינקומסטיה)

718

שאיבת שומן (גברים ונשים)

6,973

ניתוח אף (גברים ונשים)

4,674

ניתוח עפעפיים (גברים ונשים)

3,739

מתיחת בטן (גברים ונשים)

3,263

מתיחת פנים (גברים ונשים)

2,158

הרמת גבות (מתיחת מצח) –  גברים ונשים

760

ניתוח אוזניים (גברים ונשים)

407

כל סוגי הניתוחים (כולל אלו שלא הוזכרו פה)

64,687

סוג ההליך האסתטי

2018

הזרקות בוטוקס (גברים ונשים)

197,435

מילוי חומצה היאלורונית (גברים ונשים)

74,744

פילינג מסוגים שונים (גברים ונשים)

15,686

כל סוגי ההליכים האסתטיים (כולל אלו שלא הוזכרו פה)

455,973

 

סקר רופאים חדש מצביע על מגמת שינוי:

לקראת כנס האיגוד התבקשו הפלסטיקאים לציין בסקר אנונימי חדש באילו פעולות הייתה אצלם בקליניקה עליה בביקוש במהלך שנת 2018 וכן באילו פעולות נרשמה אצלם ירידה בביקוש.

במקום הראשון בין הניתוחים שנמצאים על פי סקר הפלסטיקאים, בעליה עם 48% מקולות הרופאים נבחר ניתוח הרמת חזה, במקום השני עם 31% מהקולות נבחר ניתוח הקטנת חזה ובמקום השלישי עם 28% מהקולות נבחר ניתוח מתיחת בטן, אשר נמצא בעליה ומתבצע כחלק ממגמת עיצוב הגוף הכולל לעיתים גם מתיחת זרועות או ירכיים והרמת ישבן.

באשר לירידה, במקום הראשון על פי הפלסטיקאים עם 47% מהקולות נבחר ניתוח מתיחת פנים, במקום השני עם 32% מהקולות נבחר ניתוח הגדלת חזה, במקום השלישי עם 29% מקולות הרופאים נמצא הליך עיבוי שפתיים. (ניתן היה לסמן מספר תשובות ולכן הסיכום גדול ממאה אחוזים).

הסקר נערך באופן אנונימי באמצעות מנגנון הסקרים של ההסתדרות הרפואית, בהשתתפות כ-140 מנתחים פלסטיים מומחים והתוצאות עובדו על ידי נאוה עינבר דוברת האיגוד.

ד"ר רון עזריה מזכיר האיגוד לכירורגיה פלסטית בהסתדרות הרפואית הסביר כי: "הרמת חזה נמצאת בעליה כחלק ממגמת ה-mommy makeover (ניתוחים אחרי לידה) אשר שינתה את מפת הניתוחים. כך גם לגבי הקטנת חזה. בחודשים האחרונים פחות צעירות פונות להגדלת חזה ויותר נשים באמצע החיים מגיעות עם רצון לתקן את השינויים שעברו על גופן בעיקר לאחר הלידות.

מדובר על ניתוחים המשפרים את איכות החיים באופן דרמטי. לעומת זאת, עלפי הסקר, מתיחת פנים נמצאת בירידה עקב הריבוי המגוון של הפרוצדורות הלא ניתוחיות הכוללות חוטים, הזרקות ובוסטרים שנכנסו בתנופה רבה השנה. אין לי ספק שבשנה הבאה נראה בשנית עלייה בביקוש למתיחות הפנים לאחר שהציבור יבין שאין תחליף לניתוח מתיחת פנים טוב".

מאבק נגד מתחזים:

תחום האסתטיקה הרפואית מבוקש על ידי הציבור והדרישה לטיפולים וניתוחים גוברת משנה לשנה. במקום שבו הדרישה גוברת והאכיפה מעטה, מתפתחת קרקע פורייה למתחזים המסכנים את בריאות הציבור. האיגוד לכירורגיה פלסטית שם לו למטרה להגן על הציבור מפני אנשי מקצוע שלא מורשים לבצע טיפולי אסתטיקה רפואית ומנהל מאבק בלתי מתפשר.

האיגוד הגיש במהלך שנת 2018 לא פחות מ-52 תלונות למשרד הבריאות, למשטרת ישראל ולהסתדרות הרפואית נגד מתחזים שונים. אחת מהתלונות שהוגשה במהלך השנה, כבר הבשילה לכתב אישום שהוגש ב-4 באוקטובר 2018 על ידי פרקליטות מחוז המרכז במשרד המשפטים.

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הדגיש כי: "מאבק האיגוד נגד פייק-דוקטורז ימשיך ויחריף. אני מברך את פרקליטות מחוז המרכז על הגשת כתב האישום בהמשך לפעולות האיגוד. זה אינו מקרה יחיד אלא רק קצה הקרחון. משרד הבריאות צריך לנקוט בגישה נמרצת וחד משמעית מפני המתחזים ולאכוף את ההנחיות שאותם משרד הבריאות עצמו כתב. אנו קוראים לציבור, עד שמשרד הבריאות יאמר את דברו, לשים לב ולבדוק היטב מי הגורם שמעוניין לטפל בו כדי לא להיפגע ולהפוך לקורבנות של בצע כסף".

המלצות האיגוד לבחירת רופא מומחה:

בחיפוש אחר רופא מומחה לביצוע ניתוח פלסטי או הליך אסתטי, היזהרו ממרכזים רפואיים עלומי שם, מבצעים, הגרלות ומחירים זולים מדי. מחיר נמוך מאוד צריך לעורר חשד ולהדליק נורה אדומה. אסור להתפתות לפרסומות אטרקטיביות או תמונות יפות מדי של לפני ואחרי.

יש לוודא שהרופא אצלו בחרתם לבצע את הטיפול או הניתוח הוא חבר באיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית. כך תבטיחו עצמכם שהרופא קיבל תואר הניתן על ידי משרד הבריאות, למד להזריק בהדרכת מומחים ותיקים ומתעדכן באופן קבוע בחידושי רפואה מדעיים.

חשוב לדעת שעל מנת להיות מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, יש להשלים 6 שנות התמחות מעבר לשנות הלימוד בבית ספר לרפואה, לעבור השתלמויות בתחום האסתטיקה הרפואית ולהיות נתון לפיקוח המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית והאיגוד. אין עוד תחום רפואי בארץ שבו המומחים עברו הכשרה ארוכה ומעשית הכירורגיה הפלסטית. על מנת לוודא שהרופא שלכם הוא אכן מומחה פנו לעמוד לפייסבוק שמפעיל האיגוד או חפשו את שמו באתר האינטרנט של האיגוד הנמצא בקישור הבא:  www.plasticsurgery.org.il

מומלץ גם לא התבייש ולבקש לראות תעודה של מומחה בכירורגיה פלסטית וגם ניתן פשוט לשאול במהלך פגישת הייעוץ "דוקטור, אתה מומחה לכירורגיה פלסטית?"

חשוב לדעת שבכל הליך אסתטי או כירורגי יש גם סיכונים. הבטחה להחלמה מהירה נטולת סיבוכים צריכה להדליק נורה אדומה. מומלץ לפני הטיפול לשאול את הרופא וללמוד היטב מהם הסיבוכים הקשורים לטיפול, מהו משך ההחלמה ומהן הפעולות שיש לנקוט על מנת להטיב עם תהליך ההחלמה.

הקדישו תשומת לב לתקשורת האישית. חשוב שתהיה כימיה ותקשורת פתוחה ביניכם לבין הרופא, על מנת שתוכלו לדבר בחופשיות ובכנות על מה שמפריע לכם ועל החששות שלכם מהתהליך. עם קבלת ההחלטה באיזה רופא לבחור צפוי לכם קשר לפני ההזרקה ובזמן ההחלמה ועד פגישת הביקורת וחשוב שהקשר הזה יתבסס על תקשורת טובה.

כ-700 אנשי מקצוע מהארץ והעולם וניתוחים בשידור חי:

שבוע הכירורגיה הפלסטית והרפואה האסתטית, יכלול ארבעה כנסים ושתי תערוכות בהשתתפות כ – 700 אנשי מקצוע מהארץ והעולם. שלושה כנסים מיועדים לאנשי המקצוע, כנס נוסף יוקדש לציבור הרחב ובו ייטלו חלק כ – 200 נשים וגברים.

הכנס הראשון הינו הוועידה השנתית ה – 44 של חברות וחברי האיגוד לכירורגיה פלסטית אשר יוקדש לזכרו של ד"ר אלכס ברזובסקי, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע אשר שם קץ לחייו בחודש יולי האחרון. הועידה תיערך בין הימים ראשון ושני ה – 11-12 בנובמבר 2018 ויעמוד בראשה, ד"ר תומר צור, מומחה בכירורגיה פלסטית מהמרכז הרפואי הדסה.

הכנס השני הינו כנס בינלאומי ראשון מסוגו לניתוחי שד אשר נקרא TLV breast meeting אשר יערך במקביל במוזיאון תל אביב ובבית החולים איכילוב ויכלול ניתוחים בשידור חי. הכנס יערך בין הימים שני ושלישי ה  12-13 בנובמבר 2018 ויעמוד בראשו ד"ר יואב ברנע, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית ומשחזרת של השד במרכז הרפואי תל אביב. 

הכנס השלישי הינו כנס החטיבה הסיעודית הארצית לכירורגיה פלסטית וכוויות המיועד לאחיות ולאחים, אשר יתמקד בחידושים מתקדמים ויישומם לשדרוג איכות הטיפול וההחלמה מניתוח פלסטי. הכנס יערך ביום ראשון ה – 11 בנובמבר 2018 ותעמוד בראשו הגב' פביאן אטאל, יו"ר החטיבה הסעודית הארצית לכירורגיה פלסטית וכוויות.

הכנס לציבור הרחב יכלול מגוון רחב של הרצאות קצרות בנושאים חשובים ומרתקים אשר יוצגו על ידי מומחים מובילים בישראל בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית. ההרצאות יכללו מידע חדשני למתעניינים בתחום וכן אינפורמציה חיונית לשוקלים לעבור ניתוח פלסטי בעתיד. הכנס יערך בימים ראשון ושני ה – 11-12 בנובמבר 2018 בין השעות 17:00 ועד 22:00 ותעמוד בראשו ד"ר שגית משולם, מומחית לכירורגיה פלסטית. הכניסה בתשלום סמלי של 20 שקלים ליום.

בנוסף תתקיים תערוכה מקצועית של מכשור רפואי בה יוכלו אנשי המקצוע והציבור הרחב לבחון מקרוב  מכשירים וטכנולוגיות חדשות בתחום האסתטיקה, משתלים מתקדמים לשימוש בניתוחים פלסטיים, מכשירי לייזר וכן חומרי הזרקה חדשניים המיועדים להשטחה ומילוי קמטים.

כמו כן יוצג באולם נפרד בחלל מוזיאון תל אביב, פרויקט צילומים תיעודי אשר עקב במהלך השנה אחר עבודתם וחייהם של המנתחים הפלסטיים והונצח בעדשת המצלמה של שמונה צלמים ישראלים מובילים. תצוגת הפרויקט האומנותי תהיה פתוחה לבאי הכנסים ללא תשלום ותתקיים בחסות חברת אלרגן ישראל יבואנית ג'ובידרם.

בראש הוועדה המארגנת של הכנסים עומדים ד"ר מאיר כהן יו"ר האיגוד, ד"ר רון עזריה מזכיר האיגוד וד"ר רועי ענבר גזבר האיגוד, את ההפקה מבצעת חברת זיפר תקשורת חווייתית ואת יחסי הציבור מוביל משרדה של נאוה עינבר דוברת האיגוד.

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית הוא האיגוד המקצועי היחידי של ההסתדרות הרפואית בישראל אשר כולל בהכשרה שלו ובבחינות בכתב ובעל פה את תחום הרפואה האסתטית שאיננה כירורגית המהווה 25% מתכני ההתמחות.

האיגוד הוקם במטרה להוות מסגרת ארגונית מקצועית לכ – 300 הרופאים המומחים והמתמחים העוסקים בכירורגיה פלסטית בישראל ולפעול לקידום ופיתוח המקצוע בתחום הטיפול, ההוראה והמחקר.

האיגוד המהווה חלק בלתי נפרד מההסתדרות הרפואית בישראל, מטפח קשרים עם ארגונים בינלאומיים העוסקים בניתוחים פלסטיים ומתעדכן בחידושים ומגמות במטרה ליישמם בארץ.

כחברי איגוד יכולים להצטרף רופאים ורופאות בעלי תואר מומחה בכירורגיה פלסטית. האיגוד מפעיל עמוד פייסבוק וכן אתר אינטרנט פתוח לציבור הכולל את רשימת המומחים וממליץ להיכנס אליו לפני ההחלטה על ביצוע ניתוח www.plasticsurgery.org.il.