לא רק ממ"ד - חמישה אמצעי בטיחות שחובה לשמור בכל בניין - 0404
+
לא רק ממ"ד – חמישה אמצעי בטיחות שחובה לשמור בכל בניין הדמיה ויופוינט

לא רק ממ"ד – חמישה אמצעי בטיחות שחובה לשמור בכל בניין

האחריות בנושא הבטיחות בבניין אמנם מצויה בידי הועד, אך במקרים רבים היא נופלת בין הכיסאות: בין אם הועד מנומנם או שמועסקת חברת ניהול חיצונית, במקרים רבים בדיקות בטיחות תקופתיות לא נערכות, מערכות מיגון אינן מתפקדות מה שהופך תקלות פשוטות למפגעים מסכני חיים. הנה כמה בדיקות פשוטות שיבטיחו לכם שקט נפשי.

האם ארון החשמל תקין ומסודר?

חלק גדול מהשריפות נגרמות בשל קצר חשמלי. על כן, בכל הנוגע לשינויים ותיקונים במערכת החשמל חובה שהעבודה תתבצע ע"י חשמלאי בעל רשיון מתאים. מעבר לתחזוקה המקצועית, רצוי מעת לעת לוודא כי הארון נקי ומסודר ללא חוטים חשופים. כמובן ובמידה ואתם רואים משהו שאינו נראה תקין, התייעצו עם חשמלאי מוסמך.

אם ישנם שקעי חשמל במרחב הציבורי של הבניין, בדקו שהם מקובעים היטב לקיר ואינם מראים סימנים של שינוי צבע או תקלה.

האם ישנה תאורת חירום וסימונים זוהרים בחושך?

בעת חירום ובמצבי נפילת חשמל, תנועה בטוחה בלובי ובחדר המדרגות עשויה להיות קריטית. פינוי הבניין החשוך במהירות ובבטיחות הינו מהותי להצלת חיי אדם. בדקו האם ישנה תאורת חירום תקינה המאפשרת התמצאות לגבי פתחי הכניסה והיציאה, והדביקו מדבקות המאירות בחושך בחדרי המדרגות.

האם ישנה מערכת לגילוי וכיבוי אש?

החוק דורש כי בבניינים רבי קומות תותקן מערכת לגילוי וכיבוי אש. עם זאת, ברוב הבניינים הישנים מערכות כאלה לא מותקנות, ובבניינים חדשים רבים המערכות אינן מתוחזקת כראוי ולפעמים אף מנותקת לחלוטין.

התקן הישראלי מחייב תחזוקת מערכות גילוי וכיבוי אש פעמיים בשנה ע"י חברות תחזוקה המורשות ע"י היצרן או היבואן ועל ידי מכון התקנים. בדקו מתי לאחרונה נערכה בדיקה של המערכת שלכם והאם היא תקינה ופעילה.

במידה והבניין בו אתם מתגוררים אינו מצויד במערכת גילוי וכיבוי אש, רצוי להתקין כזו בהתאם לתקן הישראלי. בבחירת המערכת שימו לב להבדל בין מערכות פתוחות לתחזוקה וכאלה שהן סגורות לתחזוקה. מערכות פתוחות מאפשרות לכן לבחור את ספק השירות שלכם, ואילו מערכת סגורה תחייב אתכם להתקשר עם החברה המתקינה לאורך כל חיי המערכת, דבר שעלול לייקר את התחזוקה.

האם המעלית תוחזקה בזמן?

על פי חוק יש לבצע בדיקה ותחזוקה של המעלית אחת לחצי שנה. את הבדיקה והתחזוקה יכולה לערוך רק חברה שמחזיקה באישור לכך ממשרד הכלכלה.  בכניסה למעלית מופיעה מדבקה המעידה על מועד התחזוקה האחרון – שימו לב שלא חלפו שישה חודשים ממועד זה, ואם חלפו, פנו אל הועד או לחברת הניהול לברר מדוע.

האם ישנו מטף כיבוי זמין ותקין?

על פי חוק חייב להיות מטף כיבוי בכל קומה בבניין מעל ארבע קומות. בעוד בבניינים רבין המטפים אכן מצויים, לעיתים קרובות בדיקה שלהם תעלה כי הם אינם כשירים לשימוש.  וודאו כי מדד הלחץ של המטף תקין, שהמטף בתוקף ושנצרתו סגורה ומעידה על כך שטרם נעשה בו שימוש.

יוני אבני הוא סמנכ"לTelefire – יצרנית ומשווקת מערכות לגילוי וכיבוי אש. (בתמונה: בניין הכלנית בקרית אונו של חברת מצלאוי, ארכיון).