יו"ר ומנכ"ל הרכבת יגיעו לדיון בוועדת הכלכלה בנושא הרכבת לירושלים - 0404
+
יו"ר ומנכ"ל הרכבת יגיעו לדיון בוועדת הכלכלה בנושא הרכבת לירושלים דוברות רכבת ישראל

יו"ר ומנכ"ל הרכבת יגיעו לדיון בוועדת הכלכלה בנושא הרכבת לירושלים

יו"ר ומנכ"ל הרכבת יגיעו בשבוע הבא לוועדת הכלכלה לדיון לבחינת הטיפול בכשלים בפרויקט קל הרכבת ירושלים-תל אביב. הוועדה תמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של היו"ר כבל וח"כ גליק לאיסור פרסום מוצרי עישון והגבלות על שיווקם, תעסוק גם בהצעה שתחייב את הבנקים להציע משכנתאות ללא עמלת פירעון מוקדם, תדון בהצעה שתאסור על בעלי אולמות אירועים לחייב מתחתנים לשכור מהם גם שירותים אחרים ותעסוק בנושאים רבים נוספים

יום שני, ד' כסלו תשע"ט, 12 בנובמבר 2018

בשעה 09:30 – הוועדה תדון בבקשת משרד התחבורה לאשר את צו רשות שדות התעופה המבקש לגרוע את שדה התעופה עטרות בירושלים מרשימת שדות התעופה שבאחריות רשות שדות התעופה בהתאם לחוק הרשות. המשרד מסביר כי השדה אינו פעיל תקופה ארוכה, משנת 2000, ושטחו נדרש להחרבת מעבר קלנדיה והקמת אתר התארגנות לרכבת הקלה, ולכן מבקש שר התחבורה לדווח לוועדה על החלטה לגרוע את השדה מהתוספת לחוק.

בשעה 10:00 – הוועדה תמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה של היו"ר, ח"כ איתן כבל, וח"כ יהודה גליק לתקן את חוק הגבלת הפרסומות והשיווק של מוצרי טבק, על מנת לאסור פרסום מוצרי טבק ולהגביל את שיווקם. כיום קובע החוק הגבלות מסוימות על פרסום מוצרי טבק, וחברי הכנסת מציעים לאסור את הפרסום כליל ולהגביל את שיווקו. לפי ההצעה שאישרה הוועדה לקריאה ראשונה, פרסום מוצרי עישון יאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת – ובלבד שבצמוד תהייה מודעת אזהרה בגודל זהה. כמו כן יוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון – והם יחולו גם על הדיוטי-פרי, ומוצע להפחית את שיעור הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות ולקבוע כי חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל. בישיבה הקודמת אף סוכם כי חפיסות הסיגריות יהיו אחידות ויכללו רק את שם המותג ואזהרה.

בשעה 12:00 – ביוזמת היו"ר כבל ממשיכה הוועדה את ישיבות המעקב לבחינת הצעות לטיפול בכשלים בפרויקט קו הרכבת ירושלים-תל אביב והפגיעה בקווים אחרים, זאת לאחר שהוועדה קיימה לפני שלושה שבועות דיון דחוף בעניין בו עלו תלונות קשות מצד נוסעים על הצפיפות והסכנות ברכבת. כמו כן, לבקשת חברות הכנסת יפעת שאשא ביטון ולאה פדידה, תדון הוועדה גם בפגיעה בקווי הרכבת בצפון. בישיבה ישתתפו יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, דן הראל, והמנכ"ל שחר איילון.

בשעה 13:30 – הוועדה תמשיך להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את חוק הבנקאות ולבצע שינויים בעמלת הפירעון המוקדם של משכנתה, של ח"כ יואב קיש, שעליה חתומים חברות וחברי כנסת רבים נוספים. לפי ההצעה, הבנקים יחויבו בקרוב להציע לנוטלי המשכנתאות גם מסלול הלוואה שכולל אפשרות לפירעון מוקדם ללא תשלום, בנוסף למסלולים הקיימים כיום. כמו כן ימסרו הבנקים ללקוחות גם הסבר בכתב בדבר התנאים והעלויות הכרוכות בכל אחת מהאפשרויות – עם עמלת פירעון מוקדם או בלי. בנוסף לכך מבקש ח"כ קיש לקבוע מנגנון דו סיטרי, לפיו במקרים בהם הבנק נפגע מהמחזור הוא יקבל פיצוי בהתאם לנוסחת בנק ישראל, אך במקרים בהם הוא לא נפגע ואף מרוויח מהמחזור הלקוח הוא שיקבל פיצוי בהתאם לאותה נוסחה.

יום שלישי, ה' כסלו תשע"ט, 13 בנובמבר 2018

בשעה 09:30 – הוועדה תציין את יום הסוכרת הבינלאומי בכנסת, וביוזמת היו"ר כבל תעסוק הוועדה בדרכים להוזלת מחירו של סל מוצרי מזון בריא. מחקר שערך מרכז טאוב עוד ב-2016 העלה כי משפחות מהחמישון התחתון צריכות להוציא 65% מהכנסתן כדי לרכוש סל מזון בריא. העלייה במחירי המזון בישראל משפיעה באופן שלילי על צריכת מזון בריא בקרב משפחות עניות, ובהתאם חלה עליה דרמטית בהשמנה ותחלואה מסכרת בעיקר בקרב השכבות העניות יותר, ולכן מבקש היו"ר כבל למצוא כל דרך להוזיל את סל מוצרי המזון הבריא.

בשעה 11:00 – במסגרת ציון יום צד"ל (צבא דרום לבנון) בכנסת תדון הוועדה בהעמדת פתרונות דיור לאנשי צד"ל, בהתאם לבקשת ח"כ איל בן ראובן. ח"כ בן ראובן מבקש לטפל בבעיית הדיור של אנשי צד"ל שמטופלים על ידי משרד העלייה והקליטה, ולא מסוגלים להמשיך לשכור את הדירות בהן הם מתגוררים ומציע לסייע להם במענק לרכישת דירה.

בשעה 12:30 – הוועדה תכין לקריאה ראשונה את ההצעה לתקן את חוק הגנת הצרכן באשר למתן שירותים באולמי שמחות, גני אירועים ודיסקוטקים, של ח"כ אורן חזן. לפי ההצעה, בעלי מקומות האירוע לא יוכלו לחייב את מי שרוצה לשכור את האולם ברכישת שירותים אחרים כמו שירותי עיצוב, מוזיקה ועוד. בדברי ההסבר להצעה כותב ח"כ חזן כי "כיום עסקים רבים מתחום האירועים ואולמות השמחה נוטים להתנות את שכירת האולם במתן שירותים נלווים, ולא מאפשרים ללקוח לבחור את השירותים הנלווים לשכירת האולם. מטרת הצעה זו היא לעודד תחרות בין נותני שירותים בתחום האירועים, כדי לאפשר לצרכנים ליהנות מתחרות מחירים והוזלה משמעותית".

בשעה 14:00 – לבקשת ח"כ רועי פולקמן וח"כ לאה פדידה תדון הוועדה ביישום חוק מוסר תשלומים לספקים, ובטענה כי אי העברת כספים מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי פוגעת ביישום החוק. כזכור, לפי ההצעה שאישרה הוועדה נקבע כי הרשויות המקומיות ישלמו לספקים לאחר שוטף פלוס 45 מיום שקיבלו את החשבונית, ולקבלנים שוטף פלוס 80. בבקשה לקיום הדיון כתבה ח"כ פדידה כי ישנה עלייה בפניות של גזברים של רשויות מקומיות על אי העברת כספים מחשבי משרדי הממשלה, ומציינת כי בין היתר מעכב משרד החינוך תשלום של עשרות מיליוני שקלים לקבלנים בגין בניית מוסדות חינוך. לטענתה, חלק מהפניות הן בגין עיכוב של חודשים וחלקן על תשלומים שלא מגיעים כלל והפגיעה מתגלגלת לספקים.

יום רביעי, ו' בכסלו תשע"ט, 14 בנובמבר 2018

בשעה 09:30 – הוועדה תכין לקריאה ראשונה את ההצעה לתקן את חוק מועצת הלול על מנת לאפשר למועצת הלול למועצה להסדיר את ויסות הייצור והשיווק של תוצרת הלול. בדברי ההסבר להצעה כי היעדר ויסות בענף מאיים על החקלאי הקטן שאינו יכול להתמודד מול גורמים עסקיים גדולים, ומסכן את החקלאים.

הישיבות ישודרו בפורטל הוועדה. לכניסה לפורטל לחצו כאן

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com