אושר: המשטרה תוכל לבצע בדיקות רוק לנהגים בכדי לאתר נהיגה תחת השפעת סמים - 0404
+
אושר: המשטרה תוכל לבצע בדיקות רוק לנהגים בכדי לאתר נהיגה תחת השפעת סמים דוברות המשטרה

אושר: המשטרה תוכל לבצע בדיקות רוק לנהגים בכדי לאתר נהיגה תחת השפעת סמים

תיקון החוק שיזם השר ארדן אושר בכנסת. הבדיקות יבוצעו כחלק מרפורמת אי ההפללה ומיועדות לוודא שלאחר השימוש בקנאביס, הנהגים לא ינהגו כשהם מסוממים

מליאת הכנסת אישרה היום (שני), בקריאה שניה ושלישית, את התיקון לחוק שיזם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, המסמיך את המשטרה לבצע בדיקות רוק מדגמיות בכבישים לאיתור נהיגה תחת השפעת סמים. נהיגה תחת השפעת סמים היא אחת העבירות החמורות ביותר בתחום התחבורה ועד כה לא היה למשטרה כלי אפקטיבי להיאבק בה.

כחלק מרפורמת השר ארדן לאי הפללה בנוגע לשימוש בקנאביס, דרש השר ארדן לקדם מתן סמכות למשטרה שתאפשר לבצע בדיקת רוק לאיתור סמים בגופם של הנהגים בכדי לוודא שהרפורמה שמקלה את האכיפה כנגד משתמשי הקנאביס לא תגרום לעלייה בשימוש בסמים לפני נהיגה בכביש – דבר העלול לסכן חיים רבים ולגרום לעלייה בתאונות ונפגעים.

זו הפעם הראשונה שהמשטרה מקבלת סמכות לבדיקה אינדיקטיבית של סמים. ככל שתימצא אינדיקציה חיובית, יישלח הנהג לביצוע בדיקת דם או שתן לאיתור סמים בגופו.

סמכות כזו ובדיקות כאלה נהוגות כיום בחלק גדול ממדינות המערב אך בישראל לא הייתה אפשרות כזו עד כה.

השר ארדן: "במסגרת הרפורמה בתחום הקנאביס, דרשתי שיינתנו בידי משטרת ישראל כלים כדי להבטיח שנהגים שעשו שימוש בסמים לא יעלו על הכביש. אני מברך את יו"ר וועדת הכלכלה ואני מאמין שבזכות הסמכות הזו המשטרה תייצר אכיפה והרתעה משמעותית יותר שתסייע למנוע מוות מיותר בכבישים".