נתניהו: ״חשפנו ניסיונות איראניים לבצע התקפות טרור באירופה״ - 0404
+
נתניהו: ״חשפנו ניסיונות איראניים לבצע התקפות טרור באירופה״ עמוס בן גרשום

נתניהו: ״חשפנו ניסיונות איראניים לבצע התקפות טרור באירופה״

ראש הממשלה נתניהו בהצהרות עם ראש ממשלת בולגריה בויקו אמר כי, ישראל חשפה לאחרונה מספר ניסיונות איראניים לבצע התקפות טרור על אדמת אירופה.

נתניהו: "אני שמח מאוד להיות אתך בבולגריה. כבוד לי שיזמת את הפגישה הזאת ואת הפסגה החשובה הזאת.

אני חושב שישראל משתפת פעולה בצורה מצויינת עם מדינות הבלקן המערבי. זהו החזון שלך, החזון המשותף שלנו, משום שישראל היא אומת החדשנות והיא יכולה לסייע לאזרחי בולגריה ומדינות נוספות באמצעות שיתוף פעולה שיסייע לנו ויסייע לכם בכל תחום: במים, בריאות דיגיטלית, הגנה בסייבר, טכנולוגיית מידע – בכל תחום שיכול ליצור מקומות עבודה, להפוך את החיים לטובים יותר, עשירים יותר ובטוחים יותר עבור עמינו. אני מאמין שזאת הזדמנות נהדרת לקדם את מערכת היחסים בינינו אפילו יותר.

אני מעריך מאוד את הזמנתך לבוא לארמון המרהיב הזה. הבטחתי שאבוא והנה אני כאן. חברים מקיימים הבטחות, ואנו חברים טובים מאוד. זאת הפגישה השלישית בינינו בארבעה חודשים. זה ממחיש את עוצמת הידידות בינינו, האינטימיות של היחסים בינינו ואת מה שאנו מאמינים שנוכל לעשות ולהשיג עבור עמינו.

ידידותנו האישית משקפת את הידידות בין אזרחי ישראל לאזרחי בולגריה. הידידות הזאת בת מאות שנים. בביקורך האחרון בישראל הסרנו את הלוט ממצבה בתל אביב שחולקת כבוד לאזרחי בולגריה שהצילו בצורה נועזת את יהודי ארצם בשואה. לעולם לא נשכח זאת.

אזרחי ישראל זוכרים זאת ומוקירים את אזרחי בולגריה שנשכבו על פסי הרכבת כדי למנוע את גירוש יהודי בולגריה מסופיה. בביקור הזה הענקת לי מסמכים חדשים שחשפת, ושאותם נחקור לעומק, שמצביעים על דברים נוספים שטרם ידענו על מאמצי הבולגרים להציל יהודים בזמן השואה.

אנו מוקירים גם את מאמציך המתמשכים למנוע דברי שטנה ולהיאבק באנטישמיות בבולגריה וברחבי אירופה. אנו חלק מאותה תרבות שמוקירה חירות, שלום וקידמה. היום התרבות הזאת תחת מתקפה, במיוחד בידי כוחות האיסלאם הקיצוני.

איסלאם קיצוני תוקף את כולנו. הוא תוקף ערבים, אירופאיים, ישראלים. הוא תוקף את כולם. הכוח המרכזי של האיסלאם הקיצוני הוא המשטר האיראני. הוא טורף אומה אחר אומה בסוריה, בלבנון, בעיראק ובמקומות אחרים. הוא הורג אזרחים ברחבי העולם.

חשפנו לאחרונה מספר ניסיונות איראניים לבצע התקפות טרור על אדמת אירופה ואנו עומדים יחד במאבק נגד טרור ונגד האיסלאם הקיצוני. זו אינה רק מלחמה על עתיד מדינותינו, אלא על עתיד הערכים המשותפים שלנו והתרבות המשותפת שלנו.

אנו חזקים יותר כאשר אנו משתפים פעולה. אנו חזקים יותר ביחד. יש בינינו שיתוף פעולה מצוין בתחום הביטחון. אנו דנים בדרכים לקדם אותו. כולל במספר פעילויות צבאיות ואפילו מאמצי ייצור צבאיים של מערכות נשק ורעיונות נוספים שבהם אנו דנים יחד. ביקור זה מאפשר לנו גם להמשיך לקדם את שיתוף הפעולה בינינו במסחר, בסייבר, בבריאות, במדע, ובתחומים רבים נוספים.

אני מאמין שנוכל לעשות הרבה ביחד. ישראל היא כוח מוביל בטכנולוגיה בעולם. אנו מובילים בהגנה בסייבר, תחבורה חכמה, בריאות דיגיטלית, כמעט בכל תחום. כל תחום עובר כיום מהפך בעקבות טכנולוגיה, והמדינות שתופסות את החדשנות הזאת יתפסו את העתיד.

בולגריה היא מרכז לתעשיית טכנולוגיית המידע. השילוב של טכנולוגיה ישראלית וטכנולוגיה ותעשייה בולגרית הוא עוצמתי במיוחד. בשלוש השנים האחרונות פתחו חברות IT ישראליות רבות סניפים בבולגריה ובאזור, גם ברומניה ובסרביה. זאת שיטה מצויינת לשיתוף ידע וזה מייצר מקומות עבודה, את משרות העתיד. זה מאיץ התפתחות טכנולוגית.

החילופים הטכנולוגיים המואצים ביותר מתרחשים בשיתופי פעולה עסקיים. הייתי רוצה לראות יותר חברות ישראליות ובולגריות עובדות יחד. מספר לא מבוטל כבר עושות את זה. אני חושב שהביקור הזה ייצור עוד שיתופים כאלה.

אני גם בטוח שהוא יביא לצמיחה בתיירות. בויקו, ייתכן שאתה יודע ש-210,000 ישראלים מבקרים בבולגריה בכל שנה. אני מבטיח לך שלאחר ביקור זה, רבים נוספים יבואו לכאן משום שאספר להם, את מה שהם כבר יודעים, על המדינה היפהפייה הזאת ועל הידידות יוצאת הדופן שקיימת, ואני חושב שרבים נוספים יבואו.

תחום נוסף שבו יש לשיתוף פעולה בינינו פוטנציאל אדיר הוא אנרגיה. אנו נמצאים כעת בשיחות עם חלק מהמדינות שיהיו בכנס הזה, במיוחד עם יוון, על צינור East-Med, שיביא גז משדות הגז שלנו בים לאירופה. זהו פרויקט שאפתני מאוד. הוא נמצא כעת בשלב של בדיקות ההיתכנות, אך הממצאים הראשוניים בינתיים חיוביים. אני מאמין שחלק מהגז הזה יגיע לבולגריה ויביא לתועלת לשתי המדינות שלנו. זה אחד הנושאים שבהם נדון היום ומחר.

נדבר גם על קידום שיתוף הפעולה בינינו בהגנה בסייבר, במודיעין, במים, בבריאות ועוד. וכן כיצד לקרב בין העמים שלנו באמצעות שיתוף פעולה מדעי וחילופי סטודנטים.

אני מצפה לשיחות הללו, כבר התחלנו אותן. הן מתקיימות באווירה משפחתית – כאילו בני משפחה אחת משוחחים אלה עם אלה, ולא דיונים דיפלומטיים גרידא.

אני מנצל את ההזדמנות הזאת להודות לך ולאזרחי בולגריה על הידידות ועל קבלת הפנים.

אני מודה לך גם על מחויבותך האיתנה לביטחונה של ישראל. תחת הנהגתך, בולגריה הפכה לשותפה חשובה של ישראל בתוך האיחוד האירופי. בולגריה היא מדינה משמעותית באזור הבלקן, והיא מדינה חשובה בעולם. אך עבור ישראל, היא משמעותית באופן מיוחד.

אני מצפה להמשיך לעבוד יחד, שכן ביחד אנו מעצבים עתיד משגשג יותר לאזרחינו, לאזור הזה ולעולם. תודה, בויקו. תודה רבה, ידידי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com