רק 45 בתי מחבלים נהרסו בין השנים 2015-2018. דיכטר: "נחשוב איך מבטיחים שהטעות הזו תיעלם מהז'רגון שלנו" - 0404
רק 45 בתי מחבלים נהרסו בין השנים 2015-2018. דיכטר: דובר צה''ל

רק 45 בתי מחבלים נהרסו בין השנים 2015-2018. דיכטר: "נחשוב איך מבטיחים שהטעות הזו תיעלם מהז'רגון שלנו"

בדיון שיזם יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר בנושא הריסת בתי מחבלים וגירוש משפחותיהם, נחשף: רק 45 בתי מחבלים נהרסו בין השנים 2015-2018, המהווים 30 אחוז מסך הבתים שהיו מועמדים להריסה.

ע"פ נציגי מערכת הביטחון, משך הזמן הנדרש לביצוע הריסה הוא כחודשיים. באשר למחבלים שלא הצליחו בביצוע הפיגוע וקורבנותיהם 'רק נפצעו', הובהר ע"פ נציגת משרד המשפטים כי עמדת היועמ"ש היא שלא להרוס את הבית.

ח"כ דיכטר התייחס לעמדת משרד המשפטים: "אני עוסק בנושא של טרור עשרות שנים. לא ידעתי שהריסות בתים הם קשורות לתוצאה של הפיגוע, ז"א אם הרוצח הצליח אז יש עילה להריסה ואם לא הצליח אין עילה להריסה. אני לא מכיר בחוק מגבלה כזו. אין שום הבדל בין מחבל שניסה ונכשל או ניסה והצליח. אנחנו נחשוב איך אנחנו מבטיחים שהטעות הזו תיעלם מהז'רגון שלנו".

בדיון שנערך בועדת החוץ והביטחון בראשותו של היו"ר ח"כ אבי דיכטר, הצביעו נציגי משפחות שכולות על כשלים חמורים בביצוע מדיניות ההריסה. נציג המל"ל תא"ל רני פלד הבהיר כי בפועל ביצוע ההריסה לא מתבצע בזמן האפקטיבי: "בשלוש השנים האחרונות יש שינוי מדיניות מוחלט של הממשלה, חזרה להריסת בתים, מה שלא היה כבר כמה שנים טובות. המדיניות הזו מובלת בצורה מאוד ברורה על ידי ראש הממשלה והקבינט. הזמן האפקטיבי הוא שבועיים וקשה לעמוד בו".

בת אל קולמן סיפרה על גיסה, עדיאל קולמן ז"ל, שנרצח בפיגוע בעיר העתיקה ע"י המחבל עבד אל רחמן בני פאדל. המחבל אובחן ע"י הצבא (לדברי קולמן ע"י אלוף פיקוד מרכז) כחולה נפש, זאת למרות שקיבל אישור עבודה בישראל וביתו לא נהרס. כך אמרה קולמן: "במקרה הפרטי שלנו, בית המחבל עומד על תילו. בצה"ל מצאו את המחבל כלא שפוי והנה שיר שכתב המחבל בפייסבוק להולדת בנו 'אין אנו מפללים לראות את בנינו במשי עטופים, חלומי אני נשבע לראותם לוחמי ג'יהאד מפוארים, בזכותם ניחוח הדם יעלה וינעים'. המחבל הזה כותב את המילים האלו, וצה"ל מוצא לנכון להכניס את הבנאדם הזה לישראל ולחפש עבודה, ואחר כך מוצא אותו לא שפוי. אני רוצה להבין למה צה"ל פוגש עורכי דין של מחבלים ולא עורכי דין של משפחות שכולות? למה הצבא מחליט על דעת עצמו שהוא חולה נפש? התחושה הזו מראה שאין מדיניות. יש זלזול בערך חיי אדם. איבדנו לנו את היקר מכל. תעשו כל מה שאתם יכולים כדי שלא יהיו עוד משפחות שכולות".

רפי לבנגרונד, אביה של קים לבנגרונד ז"ל שנרצחה בפיגוע בברקן ובית המחבל שרצח אותה לא נהרס: "הבת שלי נאזקה והוצאה להורג. היא לא נרצחה בפיגוע רגיל. וכשאנשי הצבא חושבים מה להרוס למחבל, תחשבו מה היא חשבה בשניות האחרונות".

אריק לוברסקי אחיו של לוחם דובדבן רונן ז"ל שנרצח ברמאללה בחודש יוני ובית המחבל לא נהרס, אמר: "המשפחה של הרוצח שלנו הם 5 רוצחים ועוד אחד נמצא בבית המשפט. הבניין נהרס בשנת 90 ונבנה מחדש בשנת 96. גם עכשיו שהצבא בא להרוס רצו להרוס 2 קומות בלבד. הוא נבנה שוב מהר מאוד".

מרים פולד אלמנתו של ארי ז"ל שנרצח לפני כ-6 שבועות בצומת גוש עציון אמרה כי: " אני אלמנה כי שום דבר לא מרתיע את הרוצחים האלה. עבר חודש וחצי מאז הרצח ועדיין בית המחבל עומד על תילו. נדרשות פעולות הרתעה נוספות. אני מבקשת, תהרסו את הבתים"

יו"ר תנועת אם תרצו מתן פלג שמלווה את המשפחות השכולות מפורום "בוחרים בחיים" אמר כי: "בלי חבילת הרתעה נגד הטרור ימשיכו חפים מפשע להירצח. זו עובדה. הדיון בוועדה מוכיח שמערכת המשפט רואה את תפקידה כבולם ולא כפותר ומסייע. זו בעיה חמורה שיש לפתור. שלטון המשפטנים פוגע את ההרתעה והתוצאה לכך היא הרסנית".

סא"ל במיל מוריס הירש פרקליט איו"ש לשעבר אמר כי: "צריך לשאול כמה פיגועים היו לא כמה בתים נהרסו. צריך לעשות זאת. אפשר לגרש לעזה".

הרצל חג'אג' אביה של סגן שיר ז"ל שנרצחה בפיגוע בארמון הנציב אמר: "יש בעיה מבנית. יש צורך להרוס את בית המחבל מידית, לגרש את המחבל ובני משפחתו מיידית, וכך גם את 110 בתי המחבלים שעדין לא הרסו. יש צורך שהכל יעוגן בחוק כדי שהביצוע לא ייגרר בבתי משפט לאורך זמן. לרצוח יהודי זו התעשייה הכי כלכלית. זה ממש כאילו אראלה ממפעל הפיס מצלצלת אל המחבל. זה שיושב בבית והוא לא מורתע והמשפחה שלו דוחפת אותו לפיגוע הבא. מדינת ישראל לא יכולה לשחק שחמט או דמקה עם מי שמשחק איתנו ג'ודו. יש מיליוני דולרים שמנותבים להגנה על מחבלים בבג"ץ. עו"ד ישראליים מגנים עליהם. אני מרגיש שאני לא במדינה שלי. צריך תג מחיר מסודר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com