הישג לרפתנים: ביהמ"ש הוציא צו עיכוב זמני על ביצוע הסכם החלב. ייתכן והמדינה תיאלץ להשיב לבג"ץ תנובה - 0404
הישג לרפתנים: ביהמ יוסי בלט

הישג לרפתנים: ביהמ"ש הוציא צו עיכוב זמני על ביצוע הסכם החלב. ייתכן והמדינה תיאלץ להשיב לבג"ץ תנובה

השופטת רבקה למרשטריך לטר הוציאה היום (שני) בבית המשפט המחוזי בחיפה צו עיכוב זמני על ביצוע הסכם החלב שנחתם אתמול בין האוצר להתאחדות מגדלי הבקר.
 
השופטת, בשמשה כשופטת תורנית – קבעה בהחלטתה שהיות ומחר יום שבתון במשק, אין מניעה להטיל את צו העיכוב על ביצוע ההסכם, עד שזה יידון לעומק בפני שופט מן המניין, וקבעה את הדיון ל-31 באוקטובר. 
 
לדברי יו"ר ועד הפעולה של הרפתנים, עודד שוהם, מדובר בדחייה חשובה, מפני שעד היום, כל ההסכמים והפעולות של ההתאחדות מגדלי הבקר בנוגע להסכם זה, נעשו בימי שישי ובשבתות – ימים שרוב המשק שובת בהם ממלאכה.
 
לדבריו, תנובה הסכימה למשוך את עתירתה נגד הקפאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים במקרה של חתימה על הסכם החלב, אך כעת לא בטוח שתעשה זאת. במקרה שכזה ייתכן והמדינה תיאלץ להשיב לעתירה בלוח זמנים מאד צפוף.
 
המדינה כבר ביקשה מספר פעמים לדחות את מתן תשובתה, ולדברי שוהם, לא בטוח אם הבג"ץ ייעתר הפעם לבקשת דחייה נוספת, אם מימוש הסכם החלב יעוכב עוד ע"י בית המשפט.   
 
מדוע מתנגדים הרפתנים להסכם?
לדברי שוהם, הסכם העקרונות שנחתם בין התאחדות מגדלי בקר לבין האוצר הוא יום שחור לכלכלה ולחברה בישראל. למעשה, ההסכם מחייב רפתן לייצר ליטר חלב במחיר הפסד (1.67 שקל לליטר). לדבריו, למעלה מ-80% מהרפתנים, אם לא יותר, ייאלצו לעזוב את הענף. היתר ישרדו בקושי רב.
 
כתוצאה מכך, עתיד ענף החלב להיקלע למשבר ייצור קשה. המשבר יכה בכולם, אבל בראש ובראשונה בצרכנים. 70% ממוצרי החלב בישראל חייבים חלב טרי שיכול להיות מיוצר רק בייצור מקומי, ולכן, כשיפרוץ המשבר, והוא יפרוץ בשנים הקרובות – מחירי מוצרי החלב יעלו, ויורגש מחסור באספקה של מוצרים טריים.
 
ועד הרפתנים היא קבוצה בת 90 בעלי רפתות במושבים מכל אזורי הארץ – אשר התאגדה לאחרונה על מנת להביא את זעקת הרפתנים לקדמת הבמה, ועל מנת לחשוף את הנתונים האמיתיים על שוק החלב, ועל הקשר בין הגורמים השונים בו ליוקר המחיה.
 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com