חוק סיעוד במדינת ישראל: המדריך המלא - 0404
חוק סיעוד במדינת ישראל: המדריך המלא Pixabay

חוק סיעוד במדינת ישראל: המדריך המלא

במהלך חייו של כל תושב מדינת ישראל, מגיע השלב בו הוא זכאי לפרוש ממרוץ העבודה, להישען אחורה וליהנות מפרי עמלו של עשרות שנים. קבלת עזרה מקצועית עלולה להיות יקרה ולכן רצוי שתהיו מודעים לזכאותכם בתחום זה.

ישנם קשישים אשר זקוקים לסיוע על בסיס יומי ואינם מסוגלים לבצע את הפעולות הפשוטות ביותר בעצמם ללא השגחה. הזכאות לחוק סיעוד נקבעת על פי פרמטרים שונים שמבהירים את הגבולות המטושטשים ומספקים עזרה לבני הגיל השלישי הסיעודיים.

סטטיסטיקות ועלויות

25% מכלל האנשים שמגיעים לגיל 65 זקוקים לטיפול סיעודי והחל מגיל 75 ישנה עלייה ל33% מחתך האוכלוסייה. החוק במדינת ישראל מגדיר מפורשות שמרבית האחריות ומימון הטיפול הסיעודי עבור הקשישים מוטל על המשפחות ותמיכת המדינה מסתכמת בחוק סיעוד של הביטוח הלאומי. עקב זאת, עלויות הטיפולים קשים מנשוא עבור משפחות רבות ואנו עדים למצבים של הזנחה.

עלות טיפול סיעודי באופן פרטי לקשיש אשר מתגורר בביתו נעה בין 4,000-7,000 ₪ לחודש ובמוסד סיעודי פרטי העלות נעה בין 15,000-20,000 ₪. כמובן שהעלויות משתנות בהתאמה לשינויים במשק והעלאות בשכר המינימום.

בממוצע אדם קשישי נמצא בתקופת סיעוד במשך 4 שנים, אך הנתון אינו משקף את המציאות באופן חד משמעי מפני שקשישים עלולים להגיע למצב סיעודי ולהישאר בסטטוס זה במשך שנים ארוכות. עקב כך, ניתן להבין שהעלות הכוללת לתקופה עלולה להסתכם במיליוני שקלים ולכן חשוב לבדוק את הזכאות לחוק סיעוד.

תנאי הסף לחוק סיעוד

תושבות ישראל – על הקשיש להיות תושב ישראל.

כפל קצבאות – ישנו איסור מוחלט על הקשיש לקבל קצבה למימון טיפול אישי בנוסף לגמלת סיעוד.

גל הפרישה – הזכאות תחל רק על אדם אשר מגיע לגיל הפרישה אשר נקבע כ-67 שנים לגבר ו-62 שנים לאישה. אדם שלא הגיע לגיל הפרישה ובכל זאת זקוק לעזרה בביצוע המשימות היומיות שלו צריך להגיש בקשה מיוחדת למוסד לביטוח לאומי.

מבחן הכנסות – בדיקה מהי גובה הקצבה אשר הקשיש זכאי לה.

השירותים להם זכאים בני גיל הזהב

כאשר הגעתם לגיל הפרישה, ואתם עומדים בקריטריונים לקבלת זכאות ישנו תהליך שעליכם לעבור בכדי לדעת האם תקבלו עזרה מקצועית ובאיזה אופן. לאחר הגשת הבקשה תבוא אחות לבית המטופל על מנת להעריך את רמת התפקוד שלו. בשפה המקצועית, שלב זה נקרא "הערכת תלות".

לאחר חודשיים מיום הגשת הבקשה תתקבל תשובה מהמוסד לביטוח לאומי ובה פירוט עבור זכאותכם לשירותים השונים. בנוסף, תבנה תכנית עבורכם שתמיר את שעות הגמלה לשירותים. ישנם מגוון טיפולים אפשריים כגון מימון מוצרי ספיגה, השתתפות במימון עובד זר, מטפלת ישראלית בבית, לחצן מצוקה קהילה תומכת, ביקור במרכז יום לקשיש ועוד.

אז זכרו, חוק סיעוד עלול להועיל לכם בצורה בלתי רגילה. אם הגעתם לגיל הפרישה ואתם מתקשים בניהול סדר היום ובפעולות הפשוטות ביותר, הגישו בקשה אל המוסד לביטוח לאומי ובררו את זכאותכם. תהליך זה אומנם לוקח זמן ובירוקרטיה מעיקה אך עלול לחסוך לכם כסף רב.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com