80 שנה לאחר ליל הבדולח ייחנך מחדש בית הכנסת הראשון שנהרס בפוגרום - 0404
80 שנה לאחר ליל הבדולח ייחנך מחדש בית הכנסת הראשון שנהרס בפוגרום באדיבות המארגנים הרוסים

80 שנה לאחר ליל הבדולח ייחנך מחדש בית הכנסת הראשון שנהרס בפוגרום

במקום בו החל ליל הבדולח, שהיה בעצם יריית הפתיחה להשמדה ההמונית של יהודי אירופה, הוחלט, 80 שנה לאחר מכן, לפתוח את בית הכנסת מחדש תחת הסיסמה "פה התחיל הרוע ופה הוא חייב להסתיים". הארכיטקטורה של בית הכנסת מיוחדת במינה. הכיפה יוצרה ע"י מומחה מהעיר ריגה ומשקלה כ-23 טונות. שמרו על צורה חיצונית שהייתה לבית הכנסת העתיק. גובה בית הכנסת 36 מטר. היהלום שבכתר –  ויטראז'ים על פי ציוריו של מארק שאגאל בנושא בריאת העולם.

באדיבות המארגנים הרוסים (בית הכנסת בליל הבדולח)

תהליך שיחזור בית הכנסת התחיל למעשה לפני 20 שנה כאשר עמד בראשה אחד מאנשי העסקים המצליחים ביותר של קלינינגרד, ולדימיר כצמן. כצמן, שעלה מהעיר גרוזני, בירת צ'צ'ניה, יזם שני פרויקטים שאפתניים. הראשון שבהם היה האנדרטה לזכר קורבנות הטבח באסירים במחנה הריכוז שטוטהוף. באוקטובר 2011 הונחה אבן הפינה לבית הכנסת הישן-חדש. הפרויקט פותח על ידי האדריכלית נטליה לורנס, שבאופן סמלי, אביה גרמני ואימה יהודייה.

חזית בית הכנסת החדש בקלינינגרד משחזרת בדיוק את קווי המתאר של בית הכנסת המקורי שעמד מול הכנסייה המרכזית בעיר – הקתדרלה, עם קבר הדמות המרכזית בתולדות העיר – הפילוסוף עמנואל קאנט.

לאחר שייחנך בית הכנסת, מתכנן היזם לבנות "רובע יהודי" סביב בית הכנסת, שבו יהיו בתי קפה, חנויות, בתי מלון, מעוצבים בסגנון המתאים. לדברי המארגנים: "ההופעה באתר ההיסטורי של מרכז יהודי רחב למדי תייפה ללא ספק את העיר ותגדיל את יוקרתה של הקהילה היהודית, אך בהכרח תהיה משימה למלא אותה בפעילות דתית ותרבותית ראויה, להפוך אותה למרכז חיים רוחניים".

מספר היהודים בקלינינגרד הצטמצם מכ-4000 לפני השואה לכ-500 היום ובית הכנסת ישרת אותם לא רק כבית תפילה, אלא גם לפעילויות חברתיות ותרבותיות שונות. בחלק האמנותי של האירוע המיוחד תנוגן הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" מאת המלחין ברוך ברלינר. השנה בוצעו יצירותיו לציון 70 שנה למדינת ישראל בפריז, מוסקבה, קישינב, סופיה, נובי סאד ווינה.

התזמורת הסימפונית של קלינינגרד הוקמה ב-1988 על ידי המנהל האמנותי והמנצח, ארקדי פלדמן שזכה לתואר כבוד על הישגיו בפעילות היצירה ובקידום אמנות המוסיקה. התזמורת משתתפת באופן קבוע בפסטיבלים בינלאומיים ברוסיה ומחוצה לה, בפעולות צדקה שונות, במפגשים פופולאריים של מוסיקה פתוחה בבית הגרמני-רוסי ובהופעות בתיאטרון העירוני. במהלך השנים הרכיב פלדמן מגוון של תוכניות, אשר הראו מגוון רחב של סגנונות תוך כדי נאמנות לאידיאלים האמנותיים. המופעים הקבועים מול הקהל, השתתפותם של הנגנים המוכרים בתוכניות מיוחדות לילדים ולצעירים, הרחיבו את הרפרטואר של התזמורת ואת רמת הביצועים.

הקריין ויקטור שפירא הוא פילולוג, סופר ועיתונאי. מאז 1991 הוא עומד בראש הארגונים היהודיים של קלינינגרד, כיום הוא יו"ר הקהילה הדתית "עדת ישראל" ועומד בראש "האוטונומיה הלאומית-תרבותית" של העיר. שפירא מחבר שירה אירונית ותרגומים פואטיים. פעיל בעיתון היהודי "פנורמה יהודית" ובשאר כתבי עת יהודיים ברוסיה. הטקסט המקראי של הפואמה הסימפונית "בראשית" יוקרא על ידיו בשפה הרוסית.

הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" לתזמורת וקריין מאת ברוך ברלינר, כוללת שבעה אירועים מרכזיים מתחילת חומש "בראשית" והם: היום הראשון לבריאת העולם, יצירת אדם וחווה, הגירוש מגן עדן, קין והבל, הרצח הראשון, נח, המבול וברית הקשת.

המסר המרכזי של הפואמה הסימפונית "בריאת העולם" עוסק באתגר שמעסיק את האנושות מאז ועד היום והוא הבחירה בין הטוב לרע. מבחינה טכנולוגית, האנושות מתקדמת בצעדי ענק ומשיגה יעדים מרחיקי לכת. לעומת זאת, האדם, נזר הבריאה, לא השתנה כלל, רגשותיו, מאבקי הכח ונפתולי הנפש שלו נשארו כפי שהיו. בזכות האוניברסאליות של התורה היא מתורגמת לכל שפות העולם, ומכאן בא הרעיון שבכל ארץ בה היצירה מנוגנת, הקריין קורא את הטקסט בשפה המדוברת באותה המדינה.

ד"ר ברוך ברלינר בעברו אקטואר ומתמטיקאי, פרסם שני ספרים, בביטוח ובמתמטיקה לפיננסים, וכן למעלה משבעים מאמרים מדעיים והיה מרצה אורח בכ-20 אוניברסיטאות בעולם. כיום, לצד היותו מלחין, ד"ר ברלינר כותב ספרי שירה ופירסם עד כה שלושה ספרים בגרמנית ואחד בעברית. ד"ר ברלינר למד אצל הנגן והמלחין, מר עדן פרטוש וכיום הוא עובד יחד עם המוזיקאי ויזם החינוך למצוינות, מר נחום סלוצקר, מנכ"ל עמותת "מ.פ.ת" שהינה מיוזמי הקונצרט בקלינינגרד.

באדיבות המארגנים הרוסים

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com