על פי הרשת החברתית: ברקוביץ׳ לוקח בירושלים, זמיר מתחזק בתל אביב וקליש חזקה בחיפה - 0404
על פי הרשת החברתית: ברקוביץ׳ לוקח בירושלים, זמיר מתחזק בתל אביב וקליש חזקה בחיפה 0404

על פי הרשת החברתית: ברקוביץ׳ לוקח בירושלים, זמיר מתחזק בתל אביב וקליש חזקה בחיפה

הרשת החברתית יכולה לתת אינדיקציה טובה למה שקורה בשטח, כך גם בבחירות לרשויות המקומיות ברחבי הארץ. חשוב לציין כי הציבור החרדי לא נספר ברשת החברתית מאחר ואינו גולש בה ודעתו תשמע רק בקלפי.

מי שעוקב אחר הרשת החברתית, יכול לקבל כיוון על מהלכיו של הציבור, בעיקר בגילי 18-40.

בדיקה ברשת החברתית (פייסבוק, טוויטר ואפליקציות המסרים) מציגה את המועמדים הבולטים בשלוש הערים הגדולות: ירושלים, תל אביב וחיפה. חשוב לציין כי לא מעט פעילים לוקחים חלק בפוסטים המועלים לרשת החברתית והם בעלי עניין.

על פי בדיקה שבוצעה ע״י חדשות 0404, בסיוע מומחה לרשת החברתית והאקר ישראלי, עולה כי עופר ברקוביץ׳ יזכה בראשות העיר בירושלים, אסף זמיר מתחזק ומאיים על חולדאי בתל אביב ועינת קליש-רותם חזקה מאוד בחיפה.

ירושלים – הרשת עם ברקוביץ׳

בירושלים זוכה עופר ברקוביץ׳ למירב הפרגונים ברשת החברתית. למעשה, ברקוביץ׳ חזק ברשת החברתית יותר מכפול מיתר מתחריו – כ-53 אחוזי תמיכה בקרב הירושלמים המגיבים ברשת בנושא הבחירות. ליאון ואלקין זוכים לתמיכה קטנה מאוד ברשת. גם דייטש זכה לתזכורות חיוביות, אך מטבע הדברים, עם אחוזים בודדים בלבד.

הסיפור בירושלים שונה מתל אביב וחיפה. בירושלים, ראש העיר ניר ברקת עזב את תפקידו והותיר את הבמה לקרב רציני וללא מנגנון עירוני המסייע תמיד למי שכבר נמצא בתפקיד. ירושלים, על פי ההגיון, צפויה ללכת לסיבוב שני בגלל ריבוי המתמודדים והמחלוקות ושם, צפויים המתמודדים, שאינם ברקוביץ׳, לזכות בתפקיד.

אחוזי ההצבעה בירושלים צפויים הפעם להיות גבוהים יותר ולאו דווקא בשל ״יום השבתון״ המאפשר לכולם להצביע, אלא בעיקר בגלל המועמדים החדשים. מטבע הדברים, אחוזי ההצבעה נמוכים יותר כאשר ברור מי יהיה ראש העיר – מה שגורם לתושבים להתעצל ולא להגיע לקלפי, מאחר והכל כבר הוכרע עוד בטרם החלו הבחירות. בירושלים בירתנו, הסיפור בדיוק הפוך ותושבים רבים צפויים לקחת חלק בבחירות.

חיבוק ברשת החברתית. עופר ברקוביץ׳ המתמודד על ראשות העיר ירושלים

ראובן קפוצינסקי

 

תל אביב – סוער ללא הפסקה

אסף זמיר, המתמודד על ראשות העיר תל אביב, מקבל במה מתושבי העיר הגולשים ברשת החברתית ואין ספק כי הוא מתחזק לקראת הקרב שיוכרע ביום שלישי (30 באוקטובר). זמיר, זוכה לכ-33 אחוזי תמיכה ברשת החברתית. ראש העיר הנוכחי, רון חולדאי, מקבל תמיכה ברשת החברתית, בעיקר בקבוצות הקשורת ישירות בעיר.

חולדאי חזק יותר, בעיקר בגלל המנגנון, המאפשר לו שליטה ופנייה אישית לתושבי העיר ברגע האמת. חולדאי נהנה גם מתמיכת עובדי העירייה ובני משפחותיהם – כלי ומנוף ביום הבחירות להבאת מצביעים לקלפי. מנגד, ברשת גם ביקורת לא מעטה על תפקודו של חולדאי והצפת בעיות בעירו.

זוכה לציוצי חיבה ברשת החברתית. אסף זמיר המתמודד בתל אביב

יח״צ

 

חיפה: הרשת רותמת את קליש-רותם

בחיפה הסיפור ברשת יכול ללמד על מה שמתרחש ברחוב. עינת קליש-רותם זוכה ללא מעט פוסטים מפרגנים. דומה כי הציבור בחיפה רוצה באמת שינוי ומי שעד לפני כמה ימים היתה פסולה מלהתמודד, הפכה ברגע אחד למתמודדת מובילה, על פי הרשת החברתית ולמי שבאמת מאיימת על תפקידו של ראש העיר הנוכחי, יונה יהב.

חיפה, עשויה לצאת לסיבוב שני של בחירות ובמקרה שכזה, ידה של קליש תהיה על העליונה, שכן, יש כוח רב בעיר הפועל להחלפת יונה יהב. יהב, יודע שרק סיבוב ראשון יבטיח השארותו בתפקיד ויתרונו בכך שהוא מחזיק את המנגנון (אותו כוח עירוני המסייע לו ביום הבחירות). על פי הרשת החברתית והנעשה במרחבי הוואטסאפ, הסיכוי של יהב לזכות בבחירות בסיבוב ראשון, הוא ״קליש״ – קלוש.

מחייכת גם ברשת. עינת קליש-רותם המתמודדת בחיפה

שלמה מור, 0404

 

*עו״ד שמואל סיסו, מומחה בנושא המונציפאלי ומי ששימש במשך שנים רבות בתפקיד ראש עיר: ״לראש עיר מכהן קיים יתרון בלעדי על פני כל מתמודד. ראש עיר שנמצא עם היד על הדופק, מכיר היטב את העיר שלו ואת הנקודות החלשות – שכונות שיש צורך לטפל בהן ונקודות בעייתיות שהוא יכול לפתור לפני הבחירות. היתרון הגדול של ראש עיר מכהן – יכולת איתור של הנקודות החלשות והאפשרות לטפל בהן מיידית. ראש עיר מכהן שמתעורר רק כחצי שנה לפני הבחירות, ימצא עצמו בבעיה מול מתחריו״.

״ברשויות שונות אפשר לראות תמיד לפני בחירות פרויקטים חדשים שמסתיימים. שם, בדר״כ מדובר בראשי עיר שמבינים פוליטיקה ויודעים להתנהל גם מול בעיות פרטניות וגם מול בעיות עירוניות״.

״בערים הגדולות הסיפור שונה״, מוסיף עו״ד סיסו ומסביר: ״שם זו גם פוליטיקה וגם קהילות שונות וגורמים רבים ואחרים שיש להם משמעות שונה. לראש עיר מכהן, מטבע הדברים, יש  נקודת פתיחה טובה וחזקה יותר. על המנגנון שלו הוא לא צריך להשפיע. אלה עובדים, בני משפחות – זה עניין אוטומטי של תמיכה ופעילות למענו, גם מבלי שיבקש זאת״.

*עו״ד שמואל סיסו שימש במשך שנים בתפקיד ראש העיר קריית ים. בפעם האחרונה שהתמודד, אף מועמד אחר לא התמודד מולו ובבחירות לפני כן זכה ב-87 אחוז מקולות התושבים. סיסו, עזב את תפקידו והתפטר ממנו לאחר שהחליט לקבל את תפקיד מנכ״ל אורט העולמי ולאחר שסיים את תפקידו, חזר ארצה ומונה ע״י משרד הפנים לתפקיד יו״ר המועצה הממונה תל מונד – תפקיד בו הוא מכהן עד היום.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com