חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות אושר סופית בכנסת - 0404
+
חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות אושר סופית בכנסת 0404

חוק הפיקוח על מעונות היום לפעוטות אושר סופית בכנסת

חוק הפיקוח על מעונות יום לפעוטות אושר הערב (שני) במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, בתמיכת 56 ח"כים.

במסגרת החוק, החל מספטמבר, הפעלת מעון בו שבעה פעוטות ומעלה תחייב בדיקת עבר פלילי לעובדים ובדיקה כי המעון ממוקם במקום שאינו מסכן את שלומם של הפעוטות – המידע יהיה נגיש לציבור ברשת.

בנוסף, יסדיר החוק את הפיקוח הממשלתי על כלל מעונות היום בהם לפחות שבעה פעוטות.

החוק הוצע לראשונה על ידי ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון מכולנו, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, וח"כ יעקב מרגי מש"ס, יו"ר וועדת החינוך וזאת לאחר פרסום מקרים רבים של התעללויות בפעוטות בגני ילדים ופעוטונים.

ח"כ שאשא ביטון אמרה לאחר אישור החוק במליאה: "היום עשינו היסטוריה – ההורים, הארגונים וחברי הכנסת. אמנם מדובר בצעד קטן ביחס להצעת החוק הפרטית שיזמתי, אך בצעד גדול ומשמעותי עבור הילדים בגילאי לידה עד שלוש והוריהם, ואפילו עבור מעונות היום עצמם.

החוק יסדיר את שטח ההפקר הקיים במציאות כיום ואת הפיקוח שלא היה קיים בפועל, ודאי לא ברמה שמדינה מתוקנת צריכה לדרוש מעצמה. אני נלחמת על החוק הזה שנים, אך לצערי היה זה מותה של יסמין וינטה ז"ל שהוביל לגיוס התמיכה הציבורית ולהפנמת המצב בקרב הגורמים הרלוונטיים. פעלנו במהירות כדי ליצור מציאות חדשה, במסגרתה נצמצם ונפסיק את הפריצות בתחום זה.

נלחמנו ושינינו את הצעת החוק המקורית, בכדי שכבר מיומה הראשון היא תחול על כלל המעונות לפעוטות בארץ כי אלו כללי ברזל בסיסיים והם המינימום הנדרש בכדי שנוכל לשלוח את ילדינו למעון בשקט. זהו אמנם יום משמח וחגיגי אבל אנו לא נחים על זרי הדפנה ומיד ממשיכים לקדם גם את חוק הצבת המצלמות בכדי להביאו לאישור הכנסת בהקדם". (בתמונה: גן מתנות קטנות ביהוד, ארכיון).