פעם אחת ולתמיד: קפסולות קפה "מקוריות" או "תואמות"? - 0404
+
פעם אחת ולתמיד: קפסולות קפה "מקוריות" או "תואמות"? 123rf.com

פעם אחת ולתמיד: קפסולות קפה "מקוריות" או "תואמות"?

מכונות אספרסו ביתיות הפכו לפריט חובה בכל בית בשנים האחרונות, וקשה למצוא מטבח שאין בו מכונה שיכולה להכין קפה מקפסולות ברגעים בודדים. כמה מהמכונות שמככבות בתחום הזה הן המכונות של אספרסו קלאב שמייבאת לארץ את מכונות הקפה Caffitaly  תחת המותג שלהם, מכונות הקפה של נספרסו ומכונות הקפה של לוואצה.

היתרון במכונת קפה קפסולות היא היכולת לרכוש קפסולת קפה ארוזה מראש ולדעת בדיוק איזה קפה תקבלו בסיום הכנת הכוס משום שסוג הקפה והקלייה וכמות הקפה בקפסולה תהיה זהה בכל פעם.

משום שהחברות שמייצרות את מכונות הקפה מייחדות את גודל וצורת הקפסולה למכונה שלהם, נוצרה תרבות של קפסולות "מקוריות" שהחברה עצמה מייצרת, לקפסולות "תואמות" שמיוצרות על ידי בתי קליית קפה אחרות ואורזות בקפסולה שמתאימה למכונות.

אז מה ההבדל בין הקפסולות, ומה כדאי לנו לרכוש?

קפסולות קפה "מקוריות"

רוב החברות שמייצרות מכונה ומוכרות קפסולות משלהן, דואגות לייצר קפסולה באיכות גבוהה בכדי לאפשר את המשך קיום מכונת הקפה שלהם. קפה לא טעים יגרום לכם שהמכונה לא תומלץ על ידי הלקוחות ובכך יגווע השיווק שלה אט אט. מה גם שהחברות שמייצרות את המכונה הן לרוב חברות שעוסקות בתחומים האלו כבר עשרות שנים שבמהלכן צברו לא מעט ידע ויכולת. אך דבר זה בדר"כ גם תורם לעליית המחיר של הקפסולה

יתרון נוסף הוא התאמת הקפסולה למכונה. משום שהחברה המייצרת יודעת את מידות תא הקפסולה במדויק, היכולת שלה לייצר קפסולה מתאימה שלא תפגע במכונת הקפה היא גדולה יותר. רכישת קפסולה "מקורית" תאפשר לנו שקט נפשי ורוגע מצד התקלות במכונה, וגם מימוש האחריות במקרה של תקלה לא ייפגע.

קפסולות קפה "תואמות"

עם סיום התוקף על הפטנט של חברת נספרסו, החל מרוץ בין חברות הקפה לייצור קפסולות שמתאימות למכונות הקפה של נספרסו, ועם גידול סוגי המכונות, כך גם גדלו סוגי הקפסולות התואמות.

חשוב להסביר, קפסולת קפה תואמת אינה חיקוי לקפסולה המקורית. זה בסה"כ אומר שהחברה המייצרת בנתה את הקפסולה עצמה, המארז שמחזיק את הקפה, כך שיתאים למכונה אליו הוא מיועד. הקפה עצמו שנמצא בתוך הקפסולה הוא קפה מבית הקלייה שארזה את הקפסולה.

טיב הטעם והאיכות של הקפסולה לא נמדד באיזה צורת קפסולה הוא נארז. בין אם זה נארז כך שיתאים לנספרסו ובין אם שיתאים ללוואצה, מה שחשוב בסוף זה האם בית הקלייה יודע איך לקלות, לטחון ולארוז את הקפה, והאם הפולים שלו טריים ואיכותיים וכדומה.

לרוב, קפסולה תואמת תהיה זולה יותר מהקפסולה המקורית, אך ישנם בתי קלייה שלמרות שהם לא יצרני מכונת הקפה, עלות הקפסולה תהיה גבוהה משום שהקפה יותר איכותי, יכולות בתי הקלייה יותר גבוהות ואולי אף יש יותר קפה בקפסולה עצמה.

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא שחוסר ההתאמה במבנה של קפסולות תואמת יכול גם לפגום בפעילות של מכשיר הקפה ובחלקים העדינים שבו. הבעיה הזו יכולה לגרום לקלקול של המכונה שלכם, ולחברה להסיר את האחריות שלה ולבקש מכם תשלום על התיקון. לעתים, החסרונות האלה של קפסולות קפה תואמות גורמות לאנשים לחזור לקפסולות מקוריות, ואף על פי שהם נדירים, עדיף לקחת את זה בחשבון בעת רכישת הקפסולה התואמת.

לסיכום

אין דבר כזה קפסולה חיקוי. קפסולת קפה תואמת היא פשוט קפסולה שארזו אותה באריזה שתאפשר לה לעבוד במכונות קפה קפסולות שונות. איכות הקפה לא תימדד על ידי "מקוריותה" אלא על ידי בית הקלייה שקלה וארז אותה. בבואכם לרכוש קפסולת קפה, בדקו את כל האופציות שעומדות בפניכם. מי יודע? אולי תמצאו קפסולה טעימה יותר במחיר נמוך יותר.

נכתב בידי קופיט – חנות קפה ואספרסו

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com