המשטרה תשתמש בבדיקות רוק כאינדיקציה לאיתור נהגים המשתמשים בסמים - 0404
+
המשטרה תשתמש בבדיקות רוק כאינדיקציה לאיתור נהגים המשתמשים בסמים יונתן סינדל, פלאש 90

המשטרה תשתמש בבדיקות רוק כאינדיקציה לאיתור נהגים המשתמשים בסמים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, המשיכה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת משרד התחבורה לתקן את פקודת התעבורה שנועדה להחמיר את הענישה כנגד נהגים עבריינים, וזאת במסגרת המאבק המתמשך בקטל בדרכים שמוביל היו"ר כבל.

בדיון היום (שלישי), אישרה הוועדה לפצל את הסעיף העוסק בכך שבדיקת שכרות תהייה בתוף גם 3 שעות לפני ביצוען, ולהביאו לאישור סופי במליאה בימים הקרובים יחד עם הסעיף שיאפשר למשטרה לבצע בדיקות רוק כאינדיקציה לאיתור נהגים המשתמשים בסמים. היו"ר כבל אמר כי הוועדה תמשיך להוביל את המאבק בקטל בדרכים, שנותן את אותותיו עם ירידה של 25% במספר ההרוגים ביחס לשנה שעברה, שכבר חסך את חייהם של 76 בני אדם והציל 76 משפחות. באשר לשימוש בבדיקות הרוק הבהיר היו"ר כבל כי בכוונתו לוודא שהן לא תפגענה במי שישתמש בקנאביס רפואי כחוק ובהתאם להוראות.

לפי הצעת המשרד לביטחון הפנים, נהג שנמצא אלכוהול בבדיקת שתן או דם שבוצעה לו חזקה שהיה שיכור גם 3 שעות לפני הבדיקה, אלא אם הוכיח ההפך. נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט אביטל חן, אמר כי המשמעות היא שאם נהג ביצע תאונה והוא טוען ששתה אלכוהול רק לאחר מכן, חובת ההוכחה על כך תחול עליו. נציג לשכת עורכי הדין, עו"ד יוסי יעקובי, טען כי בלתי אפשרי להוכיח את זה. השופט בדימוס אברהם טננבאום אמר כי אם חובת ההוכחה לא תחול על הנהג לא ניתן יהיה להוכיח אחרת. ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה כי החשש הוא מעונשים קלים שלא יאפשרו הרתעה, וההצעה הזו תסייע להתמודד מולם. ראש מדור תאונות דרכים במשטרה, משה כהן, סיפר כי יש נהגים שמחכים אחרי התאונה לשוטר עם בקבוק הבירה ביד כדי להראות לו שהם שתו אחרי התאונה כדי לחמוק מענישה, ועם מקרים כאלה באה ההצעה להתמודד. כאמור, ההצעה אושרה בתמיכת היו"ר כבל וח"כ נחמיאס ורבין, בעוד ח"כ לאה פדידה נמנעה.

עוזר היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, עו"ד חיים אמיגה, הציג גם את בקשת המשרד בעניין אישור השימוש בבדיקות רוק, ואמר כי הוראת השעה שאפשרה את השימוש בבדיקות פקעה ולכן יש צורך לאשר את הסעיף בחקיקה. הוא הוסיף כי הבדיקה היא רק אינדיקציה ולא מהווה ראייה במשפט פלילי, אלא רק תשמש את השוטרים לדעת אם צריך לשלוח את הנהג לבדיקת שתן או דם. השופט חן ציין כי במקרה של שימוש בסמים לעיתים לא ניתן להבחין בכך חיצונית, כמו שניתן להריח אלכוהול, ולכן צריכים השוטרים לבצע שימוש בבדיקה שתיתן להם אינדיקציה.

היו"ר כבל התייחס לכך ואמר כי הבעיה היא הטיפול במשתמשי הקנאביס הרפואי כחוק. הוא הבהיר כי לא יהיה מוכן ליצור מצב שמשתמשי הקנאביס הרפואי לא יוכלו לנהוג בכלל, והודיע כי יוודא שהם לא יפגעו כל עוד יעשו זאת ברישיון ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.