ועדת הפנים לממשלה: למנוע הריסות במאחזים המיועדים להסדרה - 0404
ועדת הפנים לממשלה: למנוע הריסות במאחזים המיועדים להסדרה

ועדת הפנים לממשלה: למנוע הריסות במאחזים המיועדים להסדרה

ועדת הפנים בראשות ח״כ יואב קיש קיימה הבוקר (שני), דיון המשך בנושא הסדרת היישובים הצעירים. בפתיחת הדיון חשף ראש צוות ההסדרה פנחס וולרשטיין כי ע״פ תשובת המדינה המסתמנת לבגצ יש כוונה לאכיפה מוגברת דווקא במאחזים הישראלים. חברי הוועדה דרשו תשובות ברורות בעניין מראש המינהל האזרחי בן חור ומעוזר שר הביטחון להתיישבות קובי אלירז, ולאור התשובות הלא מספקות שניתנו קיבלה הועדה ברוב בנושא הזה ובנושאים נוספים הקשורים להסדרה.

בנוסף קראו חברי הכנסת שולי מועלם ובצלאל סמוטריץ להחזיר לדיוני מתע הקרובים את היישוב איבי הנח״ל שהוצא מרשימת מתע בקיץ האחרון וכן לקדם תכנונם של יישובים צעירים נוספים.

ההחלטה שקיבלה הועדה בהמלצת היו"ר ח״כ יואב קיש:

1. הועדה מצפה מהממשלה לממש באופן אינטנסיבי את החלטתה להסדרת ההתיישבות הצעירה, ולשלב בכל פעימות התכנון, וכבר ברשימת התכנון של פעימת הבניה הקרובה ישובים צעירים המיועדים להסדרה.

2. עקב התמשכות הליכי ההסדרה, הועדה קוראת לממשלה להבהיר חד-משמעית לגורמי האכיפה, שאתרי ההתיישבות הצעירה המיועדים להסדרה נמצאים בתחתית סדר העדיפויות לאכיפה של בניה בלתי מוסדרת.

3. הועדה פונה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתור בתוך זמן קצר את בעייתם של אלפי מבנים בהתיישבות שנגרעו מהקו הכחול. הועדה מבקשת מהיועץ לעדכן אותה בנושא זה בתוך חודש ימים.

יו"ר הועדה, ויו״ר שדולת א״י ח״כ יואב קיש סיכם ואמר כי הוא שמח ומברך על פעולותיה של ממשלת ישראל בראשות נתניהו לקראת הסדרה של ההתיישבות הצעירה, אך הדברים מתקדמים לאט מדי ויש ליישם את החלטת הקבינט ולהסיר כל מכשול בדרך לשם".

יו״ר שדולת א״י ח״כ בצלאל סמוטריץ תקף את אנשי המינהל האזרחי וטען כי הם עושים מאבק עבור תקנים על גב המתיישבים: ״הבעיה שלי שהמינהל האזרחי לא הפנים שהוא בדמוקרטיה והוא צריך ליישם מדיניות ממשלת ימין. תפקידם ליישם מדיניות של ממשל נבחרת. יש עשרות יישובים שהחליטה הממשלה על אפם וחמתם של השמאל להסדיר אותם. יושבים שם אלפי משפחות שנים וצריך לתת לאנשים לקיים חיים נורמליים. יש מאחזים שניתן להסדיר בהחלטת ממשלה.

ח״כ סמוטריץ הזכיר כי בכוונתו להמשיך לקדם את הצעת החוק לסגירת המינהל האזרחי ולהכפיף את תושבי יהודה ושומרון למשרדי הממשלה.

ראש המינהל האזרחי אחוות בן חור הגיב לדברי סמוטריץ ואמר כי ״המינהל האזרחי עובד אך ורק ע״פ מדיניות הדרג המדיני. לשמחתי אנחנו מאוד מתקדמים עם סגן שר הביטחון שאחראי על מדיניות האכיפה. קיימנו סדרה ארוכה של דיוני עומק, קבענו מדיניות של אכיפה שנגזרת ממדיניות של הסדרה. כל הפעילות מתבצעת אך ורק ע״פ מדיניות של הדרג המדיני״.

ח״כ שולי מועלם אמרה כי: ״התחושה שהיא שלמרות שברור לכולנו שהם הולכים להסדרה מישהו מסמן שם הריסת יתר. פעם אחר פעם אנחנו שומעים לוחות זמנים לגבי ההסדרה ואני לא מצליחה להבין מה הלוז לתהליכי העבודה. חייבת לצאת מכאן אמירה ברורה להסדרת המאחזים והחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון.״

מנכ"ל מועצת יש"ע יגאל דילמוני אמר: ״מאחורי כל הדיונים האלה יושבים אלפי משפחות ובתים שנוצרות להם בעיות אישיות קשות מזה שהן לא יכולות להרחיב את הבית או למכור את הבית.
צריך לזרז את התהליכים האלה, מכיוון שדווקא אי הסדרה תגרום לעבריינות גדולה יותר. ניתן להסדיר מיידית אלפי מבנים ולמנוע סבל של תושבים".

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com