חברת פייסבוק הסירה 583 מיליון משתמשים פיקטיביים ברשת החברתית - 0404
חברת פייסבוק הסירה 583 מיליון משתמשים פיקטיביים ברשת החברתית 0404

חברת פייסבוק הסירה 583 מיליון משתמשים פיקטיביים ברשת החברתית

מערך הסייבר הלאומי דיווח לפייסבוק שהסירה בשנה האחרונה אלפי משתמשים כוזבים ברשת החברית, כך נחשף היום (שני), בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת. יו"ר הוועדה, אורי מקלב הדגיש כי "בבחירות לכנסת – הכרחית מהירות התגובה של המשטרה למניעת התערבות זרה, השתלת והפצת מידע כוזב, התחזות ומסרים סמויים".

הישיבה עסקה גם בהיערכות הרשויות לבחירות המקומיות, ולדברי נעמי פרידמן, מנהלת מערכות המידע במשרד הפנים, השנה מתקיימות לראשונה הצבעה גם בבתי סוהר, בתי מעצר ובתי אבות, ברשויות הדרוזיות בגולן ובמועצות המקומיות והאזוריות כאחד, וכ-6.6 מיליון בעלי זכות הצבעה יוכלו לבחור בכ-12,000 קלפיות. היא הדגישה את בקרת מערכות המידע, לפני, תוך-כדי מהלך ההצבעה ואחרי סיומה. נבדקה אבטחת המידע, להגנת המערכת, ואחוזי ההצבעה ונתוני ספירת הקולות יתפרסמו לציבור, בזמן אמת, לפי אזורים וערים.

רועי פולקמן ביקש כי משרד הפנים יפרסם באתר פירוט הרשימות המתמודדות בכל עיר ומועצה והאותיות המייצגות. הוא הזהיר ממתקפות טכנולוגיות של מידע כוזב, משיכת מידע על בוחרים ויצירת דעת קהל ע"י משתמשים-כוזבים.

יוליה מלינובסקי הדגישה את ההכרח לאפשר לאזרחים לבדוק באתר משרד הפנים, את מקום ההצבעה ע"פ מספר תעודת זהות, אך ללא צורך לנקוב בתאריך הנפקת ההודעה. ניסים אליאסף, נציג רשות האוכלוסין, השיב כי מוקד טלפוני ימסור את מקום ההצבעה ע"פ תעודת זהות תאריך לידה.

רחל עזריה טענה כי רוב המועמדים כלל לא מודעים ליכולת התלונה על משתמשים-מזויפים המפיצים מידע כוזב. "חברות גדולות מחזיקות משתמשים מזויפים לאורך שנים, מתחזקות אותם, כדי להשתמש בהם במידע כוזב – ולכן כמעט בלתי אפשרי לזהות אותם ככוזבים. במערכת הבחירות לכנסת יירשם גידול ניכר בכך".

ארז תדהר, אחראי הנחיית המשק במערך הסייבר הלאומי, ציין כי הם פעלו להורדת אלפי משתמשים פיקטיביים בשנה האחרונה בפייסבוק, המופעלות ע"י מפלגות שונות. הוא עודד את הנפגעים להתלונן במשטרה, "אנו מזהים מגמות של תקיפה או מידע כוזב, ומדווחים לפייסבוק – אך לא מתערבים ולא מתעניינים בתוכן או במפעיל".

ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, קראה לאסור בתקופת בחירות שימוש במידע אישי רגיש, ואילו לפי ד"ר קרין נהון, נשיאת איגוד האינטרנט, כ-20% מהפרופילים בפייסבוק הם משתמשים מזויפים או בוטים, וניטור ההפעלה של כאלו – אפשרי ע"י פירוט ושקיפות על תקציב הבחירות המופנה למרחב הדיגיטלי.

לדברי ג'ורדנה קטלר, מנהלת מדיניות בפייסבוק-ישראל, בשנה האחרונה הוסרו 583 מיליון משתמשים פיקטיביים – עוד טרם הפעלתם בפועל, אלא כבר בעת הרישום. כבר בשבוע הבא יגיע לארץ לפגישה שון אוונס, מבכירי פייסבוק, לפגישת תיאום עם ועדת הבחירות המרכזית.

סנ"צ גלעד בהט, ראש מדור החקירות במשטרה, הבהיר כי הם עוסקים רק בתוכן החשוד בעבירה על החוק, בכפוף לאישור הפרקליטות. "המשטרה לא מנטרת תוכן ולא מסירה תכנים אלא מעבירה לפרקליטות – והם המחליטים אם וכיצד להעבירו לבקש הסרתו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]