לראשונה: משפט דומא יתנהל בדלתיים פתוחות - 0404
לראשונה: משפט דומא יתנהל בדלתיים פתוחות 0404

לראשונה: משפט דומא יתנהל בדלתיים פתוחות

בבימ"ש המחוזי מרכז יתקיים היום (ראשון) דיון המשך במשפט דומא, לראשונה צפוי הדיון להתנהל בדלתיים פתוחות. מדובר בדיון פרוצדוראלי בו יקבעו מועדים בהם ישמעו העדויות במשפט, בנוסף צפויה הפרקליטות להודיע לבימ"ש ולעורכי הדין ציון אמיר, עדי קידר, יצחק בם ואשר אוחיון אשר מייצגים את הנאשמים על אלו עדי תביעה היא מוותרת.

נזכיר כי בתיק התנהל עד כה משפט זוטא, בו דנו על קבילות הודאות הנאשמים. כל משפט הזוטא היה תחת דלתיים סגורות והרחק מעיני הציבור. בעשרות דיונים עלו לדוכן העדים חוקרי השב"כ אשר חקרו תחת עינויים את הנאשמים בתיק, בסופו של הליך פסל בימ"ש את מרבית הודאותיו של הקטין, וחלק מהודאותיו של עמירם בן אוליאל וקבע כי הם הוצאו תחת עינויים והם אינם קבילות לשימוש במשפט.

לאחר הפסיקה הגיש העיתון ידיעות אחרונות בקשה לפרסם את הפרוטוקולים של משפט הזוטא וכן לפתוח את המשפט לעיני הציבור, בקשה שפרקליטות המדינה התנגדה לה. בימ"ש קבע כי החיסיון על עדויות השב"כ יישארו אך עם זאת התיר את פתיחת הדיונים מעתה ואילך, ובתנאי שהדיונים בהם יעלו חומרים חסויים יסגרו לציבור.

בסביבתו של בן אוליאל אמרו לאחר ההחלטה "בימ"ש מפחד מהציבור, אנו בטוחים שברגע שהציבור ייחשף לעדויות כיצד עינו את בן אוליאל אף אחד לא יישאר אדיש. שכולם יקראו איך אנשי השב"כ מתארים בקור רוח כיצד עינו אותם במהלך החקירות יבינו כולם שלא ניתן להסתמך על הדברים שהנאשמים אמרו שם" מסרו.

בתוך כך, בימים האחרונים החלו פעילי שונים, לפעול על מנת לחשוף את "עלילת דומא" לדבריהם. הפעילים פתחו דף פייסבוק בשם עלילת דומא, והחלו לפעול במספר מישורים בעניין.

"באמצע היום מתנפלים על אדם שהולך לתומו ברחוב מכים אותו אוזקים אותו והוא נעלם ל-20 יום בלי לראות עו"ד. ב-20 יום אלו מתעללים בו מעבירים אותו על דתו ומענים אותו בעינויים קשיים ובסוף מוציאים ממנו הודאה ברצח, שלא נתמכת בשום ממצא עובדתי. האם זה יכול לקרות במדינה יהודית ודמוקרטית שמתפארת בזכויות האדם שהיא מעניקה אפילו למחבלים?? זה קורה!!!" כתבו הפעילים בדף הפייסבוק.

אחד ממפעילי הדף הינו מיכאל פואה, תושב הגליל התחתון, מחנך ופעיל חברתי, אשר שימש בעבר כמנכ"ל מנהיגות יהודית וכיועצו של השר כחלון במשרד הרווחה "כאזרח עקבתי אחרי פרשת דומא מתחילתה, ובמהלך מעקב זה החלו להתעורר בי ספקות האם המפגעים היו בכלל יהודים? האם כיוון חקירה זה נבדק?" כתב פואה.

"לאחר שהתפרסמה ההחלטה במשפט הזוטא אותה קראתי במלואה והתברר לי שהשב"כ שיקר בנושא העינויים, החלטתי להתעמק בנושא. הדברים שגיליתי זעזעו אותי ואני חושב שצריכים לזעזע כל אזרח שומר חוק ורודף צדק. דבר אחד ברור – מציתי הבית בדומא בקיץ 2015 מסתובבים חופשי גם היום." הוסיף פוא, והצהיר כי הדברים יפורסמו בדף הפייסבוק בקרוב.

לאחרונה התבטא שמואל מידד (זנגי) מנכ"ל חוננו וסיפר כי משפט דומא מזכיר לו את פרשיית מע"צ "משפט דומא זו פרשיית כנופית מע"צ של ימנו. במע"צ אחרי שנים שאנשים ישבו בכלא על לא עוול בכפם, התברר שההודאות והשחזור נלקחו מהם בכוח, והפושעים נשארו בחוץ. במשפט דומא נפסק שההודאות נלקחו בעינויים ונפסלו הודאות רבות של בן אוליאל ושל הקטין, אך לא ברור מדוע בימ"ש עשה הפרדה מלאכותית והתיר להמשיך את המשפט של בן אוליאל על בסיס הודאות שהוצאו בכוח ובעינויים. זה נראה שמשפטית גם השופטים הבינו את הבעיה אך היה חסר פה אומץ שעוד יגיע בהמשך בע"ה לקבוע שלא ניתן לבסס כלום על ההודאות שהוצאו בעינויים". אומר מידד.

"החקירה זוהמה, לא חיפשו צדק, חיפשו הודאות והתוצאה עגומה. לעולם לא נוכל לדעת מה היה בלילה הזה בדומא" הוסיף מידד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com