אתר מורשת לאומי "עין קשתות" בגולן נחנך במעמד ראש הממשלה - 0404
אתר מורשת לאומי רותם אלמוז, חיפושית הפקות

אתר מורשת לאומי "עין קשתות" בגולן נחנך במעמד ראש הממשלה

לאחר 15 שנים של חפירות ארכיאולוגיות, תכנון, פיתוח וקימום, נחנך השבוע אחד האתרים המיוחדים והיפים ביותר בארץ –  אתר המורשת הלאומי עין קשתות בגולן. גולת הכותרת היא בית הכנסת הקדום, אשר הוקם במאה השישית לספירה ונחרב ברעידת אדמה בשנת 749 לספירה. בשנים האחרונות קומם בית הכנסת מאבניו המקוריות, כולל היכלית ארון הקודש המפוארת אשר מתנשאת לגובה 6 מטרים.

אירוע חנוכת האתר התקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש מועצה אזורית גולן, אלי מלכה, מנהל רשות העתיקות, ישראל חסון ומנהל אגף מורשת לאומית במשרד רה"מ, ראובן פינסקי.

עין קשתות הוא פרויקט דגל של מועצה אזורית גולן, ביוזמה והובלה של ראש מועצה אזורית גולן, אלי מלכה, בתכנון וביצוע של אגף הנדסה במועצה בראשות אבי שרון ובמימון של אגף מורשת לאומית במשרד ראש הממשלה ומשרד התיירות.

על חפירת וקימום בית הכנסת אמונים יהושע דריי, מומחה לשחזור טכנולוגיות עתיקות והארכיאולוגים פרופסור חיים בן דוד ואילנה גונן, בליווי של רשות העתיקות. במכלול המעיין, המצוי מדרום לבית הכנסת, ביצעה רשות העתיקות חפירות ארכיאולוגיות, שימור והקמה מחודשת של הקשתות. זאת, בהובלת הארכיאולוג אורן זינגבוים והמשמר ג'וני פיטרסון.

אלי מלכה, ראש מועצה אזורית גולן: "היום, אנו שבים ומחיים את הרוח הפועמת באבני בית הכנסת הקדום שחרב במאה השמינית לספירה ומנציחים את העדות לקשר ההיסטורי היהודי העמוק לחבל ארץ הגולן. נפלה בחלקנו הזכות לקומם את קומתו הראשונה של בית הכנסת הקדום ואת היכלית ארון הקודש המפוארת והיחידה בעולם שאבניהם המקוריות מהמאה השישית לספירה נשתמרו ללא פגע".

רותם אלמוז, חיפושית הפקות

 

עוד הוסיף בדבריו ואמר כי "כל מי שעומד מול הפלא הזה, נרגש מהמחשבה שכאן, במקום זה, חיו לפני 1,500 שנים אבות אבותינו, שהקימו בגולן התיישבות יהודית משגשגת. אנו, בענווה ובתחושת שליחות, מחדשים בעקבותיהם את ההתיישבות היהודית בגולן וחושפים למטיילים הרבים שמגיעים לגולן את אחד מאתרי הטיול המשלבים טבע, מורשת וחדשנות ייחודיים".

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו נשא דברים בטקס החניכה ואמר"אנחנו רואים היום את מה שקורה מעבר לגבול, את ניסיונות ההתבססות הצבאית של איראן ואת התוקפנות של קנאי הטרור. מול כל אלה נוסיף לעמוד איתנים ונחושים.

ישראל בגולן היא ערובה ליציבות המרחב סביבנו. ישראל בגולן היא מציאות מוצדקת שמבוססת על זכויות עתיקות יומין. ישראל בגולן היא עובדה שהקהילה הבינלאומית חייבת להכיר בה, וכל עוד הדבר תלוי בי הגולן תמיד יישאר בריבונות ישראל, כי אחרת אנחנו נקבל את איראן וחיזבאללה על שפת הכנרת.

רותם אלמוז, חיפושית הפקות

 

איראן וחיזבאללה מנסים כל הזמן להקים כוח מולנו שיפעל נגד הגולן ונגד הגליל. אנחנו מסכלים זאת וכל עוד הדבר תלוי בי אנחנו נמשיך לסכל זאת.

אנחנו נמשיך לפעול בנחישות נגד הניסיונות של איראן לפתח חזית נוספת נגדנו בגולן ובסוריה ואנו נפעל נגד הניסיונות שלה להעביר נשק קטלני לחיזבאללה בלבנון.

אני אשוחח על הדברים הללו עם הנשיא פוטין בפגישתי הקרובה איתו. הנשיא פוטין שעמו החלטתי על התיאום הביטחוני החשוב לצה"ל ולצבא רוסיה וכמובן פיתחנו יחד גם יחסים טובים בין רוסיה לישראל.

אני יודע שהנשיא פוטין מבין את המחויבות שלי לביטחון ישראל ואני יודע שהוא גם מבין את החשיבות שאני מייחס לרמת הגולן, שכולנו מייחסים לרמת הגולן ולמורשת ישראל".

ישראל חסון, מנהל רשות העתיקות: "רשות העתיקות רשמה לעצמה את הזכות הגדולה לבצע פרויקט זה בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית גולן ולא פחות מכל במנהיגות של ראש המועצה האזורית, אלי מלכה, אשר ללא מעורבותו לא ניתן היה להגיע לתוצאה המרגשת הזו. ירבו כמותו בישראל."

שמוליק חזן, מנהל אגף תיירות בחברה הכלכלית גולן: "אנו נרגשים לפתוח את האתר לקהל הרחב בנוכחות ראש הממשלה.  ההשקעה האדירה באתר ו-15 שנים של קימום ושחזור, באה לידי ביטוי באתר מרשים ביותר, נגיש, הכולל ממצאים ארכיאולוגים נדירים ומשמעותיים לעם היהודי. מדובר באחד האתרים החשובים ששוקמו בישראל. ההתעניינות במקום עצומה, ואנו מאמינים שהאתר הייחודי ימשוך אליו קהל רב מהארץ והעולם".

לאתר "עין קשתות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com