היילי פורשת - מה שהיה לא יהיה / אלירן טל - 0404
+
היילי פורשת – מה שהיה לא יהיה / אלירן טל

היילי פורשת – מה שהיה לא יהיה / אלירן טל

לא מעט מההישגים הגדולים של ישראל במישור המדיני בשנה האחרונה נולדו בעקבות שיתוף הפעולה הנדיר בין נציגות ישראל באו"ם לבין השגרירה הפרו-ישראלית ניקי היילי.

באומץ היא נעמדה פעם אחר פעם לימינה של ישראל, ולא אחת מנעה החלטות אנטי-ישראליות שהיו מתקבלות במוסדות האו"ם, ללא התערבותה של היילי והגב שהיא מקבלת בנושא מהנשיא טראמפ.

רק לפני שבוע וחצי פינה נתניהו מזמנו ויממה לאחר נאומו באו"ם נפגש עם היילי במלונו בניו יורק. זאת הייתה פגישה חמה וידידותית במיוחד. הרבה הערכה הדדית שוררת בין השניים. נתניהו ביקש בעיקר להודות לה על פעילותה הנמרצת באו"ם בשורה של נושאים – הערבים, תוכנית הגרעין של איראן, סוריה ומניעת גינויים אוטומטיים נגד ישראל באו"ם.

אף אחד מהנוכחים בפגישה לא העלה על דעתו שכמה ימים אחר כך היילי כבר תהיה השגרירה לשעבר. כולם קיוו שהיא תישאר בתפקידה לפחות עד תום כהונתו הראשונה של טראמפ.

אבל להיילי תוכניות משלה, וכך נוצר מצב שבעוד כמה חודשים לישראל ולארצות הברית יהיו שני שגרירים חדשים באו"ם. דני דנון יסיים את תפקידו בניו יורק בתחילת 2019, ויתמודד בפריימריז הקרובים של הליכוד. טראמפ בוודאי כבר החל בחיפושים אחרי השגריר הבא של ארה"ב. בירושלים מקווים שהשגריר האמריקני החדש ידבוק באותו הקו של היילי וששיתוף הפעולה הפורה יימשך. אבל בינינו – הסיכויים לכך קטנים. מה שהיה לא ישוב להיות…

לנו נותר לקוות שהיילי כבר מסתכלת קדימה לעבר האתגר הפוליטי הבא בגבעת הקפיטול. לא מעט גורמים יודעי דבר מספרים שהיא לא תעצור, אלא להיפך – תשעט קדימה. ומי יודע? אולי אחרי עידן טראמפ – ואין לדעת מתי זה יקרה – נראה את היילי כנשיאה האמריקנית הראשונה. במקום שבו הילארי קלינטון נכשלה, היא בוודאי תצליח.