נתניהו וכחלון החליטו - נגיד בנק ישראל הבא: פרופ' אמיר ירון - 0404
נתניהו וכחלון החליטו – נגיד בנק ישראל הבא: פרופ' אמיר ירון http://savage.wharton.upenn.edu/welcome

נתניהו וכחלון החליטו – נגיד בנק ישראל הבא: פרופ' אמיר ירון

לאחר שניצח את שלושת המועמדים המובילים, פרופסור בן ציון זילברפרב, פרופסור אפרים צדקה ופרופסור מריו בלכר, אמיר ירון מונה לנגיד בנק ישראל הבא.

ירון, יליד ישראל ואזרח ישראלי-אמריקאי שחיי בארה"ב ב-20 השנים האחרונות, יחליף את הנגידה קרנית פלוג בתפקידה.

כיום, משמש ירון כמרצה לבנקאות ופיננסים בבית הספר וורטון למינהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה שבפילדלפיה.

ירון בעל תואר ראשון ושני בכלכלה מאוניברסיטת תל אביב, ובעל תואר שני נוסף בכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, בה השלים גם את הדוקטורט שלו בשנת 1994.

נתניהו: "בחודשים האחרונים שר האוצר ואני קיימנו התייעצויות, דיונים וראיונות עם ארבעה מועמדים מצוינים לתפקיד נגיד בנק ישראל. אני חושב שקשה למצוא אנשים יותר מוכשרים, כל אחד בתחומו, כל אחד מביא משהו מיוחד, ולכן ההתלבטות הייתה קשה ורצינית.

אני שמח לבשר לכם היום שהחלטנו שפרופ' אמיר ירון מאוניברסיטת וורטון בארה"ב הוא המתאים ביותר לתפקיד נגיד בנק ישראל. פרופ' אמיר מכהן כפרופ' למימון באוניברסיטת וורטון למנהל עסקים, אוניברסיטה מאוד ידועה, מן הטובות בעולם. הוא נחשב לאחד המומחים הגדולים בעולם בכלכלה פיננסית. הוא התפרסם בזכות מחקרים שעשה בתחום המאקרו, מימון, תמחור נכסים והשקעות. מודל בנסל-ירון, אותו הוא פיתח עם פרופ' בנסל, התמקד בסיכונים לטווח ארוך.

הוא נחשב לאחד המודלים המובילים בתמחור השקעות. המודל הזה זכה בפרסים יוקרתיים, סוקר בוועדת פרס נובל בכלכלה ב-2013 כאחד המודלים שהשפיעו על זוכה פרס נובל פרופ' הנסן, שהשתמש בין השאר במחקר הזה של פרופ' ירון.

פרופ' ירון הוא גם חוקר אורח באוניברסיטאות המובילות בעולם, בקרן המטבע העולמית, בבנק הפדרלי של פילדלפיה, וכמובן גם בבנק ישראל. אני חייב להגיד כאן שהוא שמר על קשרים רצופים בכל השנים הללו עם המערכת האקדמית בישראל, וגם, כפי שאתם רואים, עם בנק ישראל. לא פחות חשוב מזה, הוא שירת במשך חמש שנים כקצין באגף היועץ הכלכלי לרמטכ"ל.

מה שחשוב כאן – הוא מביא יכולת אקדמית מן הגבוהות ביותר בעולם, אבל הוא גם עסק hands on, בהזזת כסף ממקום למקום. כמי שאכן נגע בבעיות כלכליות באופן מעשי. זה כמו ללמוד לרכב על אופניים, אלה דברים מאוד חשובים. השילוב הזה הוא בעיניי חשוב מאוד.

אני מוכר לכם כמי שחשב תמיד שצריך לחפש את הכישרונות הגדולים ביותר ברחבי העולם. בזמנו המלצתי על הבאתו של פרופ' סטנלי פישר כנגיד בנק ישראל. אני ניסיתי, ואני מספר לכם את זה אם לא ידעתם, להביא לתפקיד הזה גם את לארי סאמרס, אחד הכלכלנים הגדולים בעולם, ודיברתי גם עם אחרים, שמות לא פחות מוכרים לכם.

אני חושב שחובתנו לחפש תמיד את הכישרונות הגדולים ביותר המצויים בשטח, ואני שמחתי מאוד שפרופ' ירון נענה לבקשה של שר האוצר ושלי, לבוא הנה. הוא שמר, כפי שאמרתי, כל הזמן על קשר עם מדינת ישראל. אני מזכיר לכם שבבריטניה ממנים פעם אחר פעם נגיד שהם הביאו מקנדה, כי התפקיד הזה מחייב כמובן את היכולת לרתום את האנשים המוכשרים ביותר.

אני מאמין שפרופ' ירון יוביל את בנק ישראל באחריות, במקצועיות, בתבונה גדולה, בהבנה של הכלכלה החדשה, ומנגד יאפשר את היציבות של המערכת הפיננסית, המערכת המוניטרית הישראלית. המערכת הזאת צלחה לפני עשור את המשבר הגדול, צלחה אותו בהצלחה יתרה, ואני בטוח שבהנהגתו היא גם תמשיך לעמוד באתגרים הללו, ולאפשר את המשך הצמיחה והתנופה האדירה של כלכלת ישראל.

שר האוצר ואני עמלים כל הזמן על פיתוח הכלכלה, על הזנקתה, על רפורמות חדשות, ובאותה מידה אנחנו רוצים להבטיח שבראשות בנק ישראל עומד אדם עם יכולת גדולה, עם עצמאות ועם יכולת מקצועית מן השורה הראשונה. אני חושב שפרופ' ירון עונה על כל הקריטריונים הללו. אני מבקש בהזדמנות הזאת גם להודות לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג על השירות המסור והמצוין שלה, מתוך הערכה עמוקה וגם מתוך הבעת תודה בשם כולכם".

כחלון: "עמדו בפנינו ארבעה מועמדים מצוינים והבחירה ביניהם היתה קשה. נעשתה עבודה יסודית ואחראית למציאת המועמד המתאים. התפקיד שלנו להסתכל קדימה ולבחור נגיד שיפתור את בעיות העתיד ופרופ' אמיר ירון נמצא המועמד המתאים ביותר. כלכלת ישראל במקומות שלא הכרנו- צמיחה גבוהה, אבטלה נמוכה ויחס חוב תוצר שמצטמצם.

חשוב לנו שראשי מוסדות המדינה יהיו האנשים המתאימים שילכו איתנו יד ביד לאתגרים הכלכליים שיגיעו. אני רוצה להודות לד"ר קרנית פלוג על התקופה המשותפת שהיו בה עליות ובירידות. שמרנו על כבודם של המועמדים בהליך הבחירה, מה שמראה על הנהגה מלוכדת ואחראית. אני מייחל שהנהלת בנק ישראל החדשה תהיה שותפה במהמפכה הכלכלית שעוברת על מדינת ישראל בשנים הללו".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com