מפקד אוגדת איו"ש: "ניתן לשלוט מחדש במתחם קבר יוסף" - 0404
מפקד אוגדת איו

מפקד אוגדת איו"ש: "ניתן לשלוט מחדש במתחם קבר יוסף"

בפגישה שנערכה ביישוב יצהר בסוכתו של יזם הנדל"ן ליאור זברג, שוחחו מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ערן ניב וקצין ההגמ"ר אליצור טרבלסי נפגשו עם ראש ישיבת "עוד יוסף חי", הרב יוסי אליצור ועם נציג הישיבה מנחם בן שחר. בפגישה העניקו זברג ונציגי הישיבה למפקד האוגדה מטבע חדש שיצא לציון ח"י שנים לנטישת ישראל את קבר יוסף, בו תבליט של קבר יוסף.

בשיחה ציינו נציגי הישיבה כי המטבע "אינו מזכרת אלא תזכורת" לחזרה לקבר יוסף ולמחיקת החרפה, לדבריהם, של נטישת הקבר: "הסטטוס קוו בשכם נוצר על ידי התפרעות של אספסוף רצחני לפני שמונה עשרה בדיוק. הצבא התנהל אז בפחדנות, ופשוט נמלט. אין פרס גדול מזה לטרור ולרוצחים. כולנו זוכרים את מדחת יוסוף, ואת הנטישה המבישה של קבר יוסף הצדיק, עם ישראל לא מוכן להשלים את חרפה לאומית כזאת. אין סיבה שמדינת ישראל תאפשר את המשך ההשתלטות הפראית והאנרכיה, ולא תתנהג כריבון חוקי. את החששות מתגובת הערבים כדאי לשים בפרופורציה, אפילו העברת השגרירות האמריקאית לירושלים עברה בסופו של דבר בצורה שקטה ביחס לציפיות, לאזהרות ולהערכות המקצועיות".

במהלך השיחה הודה תא"ל ניב כי אכן נעשו טעויות במהלך הקרבות בשכם ועוד הוסיף כי "ניתן לשלוט מחדש במתחם קבר יוסף, כפי שמוזכר בהסכם אוסלו המקורי. זו אמנם משימה מעט מורכבת אך אפשרית, הכל תלוי בשיקול דעת של הדרג המדיני. הצבא יודע לבצע משימה כזאת כמו כל משימה, כמובן".

עוד הוסיף מפקד האוגדה והדגיש את הצורך בעבודה מסודרת מול הדרג המדיני, בדרכים חוקיות וללא אלימות. "זו מדינה דמוקרטית ומי שרוצה לפעול כדי לחדש את הנוכחות היהודית בשכם עליו לפעול רק בכלים חוקיים כדי לקדם זאת". לעומת זאת קבלו בוגרי הישיבה על ההשלמה הרופסת עם האלימות הערבית המתמשכת מאז שריפת קבר יוסף ועד היום בהפעלת טרור על שיירות המתפללים שנכנסים לשכם מעת לעת באבטחת הצבא. מפקד האוגדה נשאל עוד: "למה הכניסות המאובטחות לקבר יוסף נעשות תמיד באישון לילה? איננו מעוניינים להיכנס לשכם כגנבים מפוחדים אלא באור יום, מתוך גאווה יהודית לאומית". תשובתו הייתה כי זהו הסטטוס קוו כיום, ואין תוכנית כרגע לשנותו. "באם תהיה דרישה מהדרג המדיני נמצא דרכים ליישמה".

הנוכחים איחלו למפקד האוגדה חג שמח וברכו אותו שיזכה לתקן את המצב המביש לדבריהם בקבר יוסף, שהוא אחד המקומות הקדושים ביותר לעם ישראל.

המטבע שהוענק למפקד האוגדה בסיום המפגש יצא בשיתו"פ של יזם הנדל"ן זברג וישיבת עוד יוסף חי, והוא ניתן לרכישה. בצידו האחד של המטבע מוצג תבליט קבר יוסף ומצידו השני תבליט זהה למטבע שנמצא מימי מרד בר כוכבא, עם אשכול ענבים וכיתוב "עוד תטעי כרמים בהרי שומרון". המטבע הוצג לרב יצחק גינזבורג, מראשי ישיבת עוד יוסף חי, שאמר כי "נטישת קבר יוסף היא סמלית. פחדו מאחריות. המטבע אומר שאנחנו אחראים כאן על הארץ". ובירך שהמטבע יגיע לאנשים רבים ויעורר אותם. "הכאב הגדול ועגמת הנפש נותנים לנו תקוה טובה – אם בזכותם נפעל ביתר שאת בע"ה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com