קצינים בקורס מג״דים דורשים להפסיק הסיורים ברוואבי: ״הרגשנו כמו בגרמניה הנאצית״ - 0404
קצינים בקורס מג״דים דורשים להפסיק הסיורים ברוואבי: ״הרגשנו כמו בגרמניה הנאצית״ צעירי עפרה

קצינים בקורס מג״דים דורשים להפסיק הסיורים ברוואבי: ״הרגשנו כמו בגרמניה הנאצית״

לא רק בכפיר ובחיל האוויר. גם בכירי המפקדים בצה״ל ואלה שהולכים להובילו בשנים הבאות, זועמים על סיורי החיילים בעיר הערבית רוואבי שבשטח הרשות.

קצינים שונים, כולם לוקחים כעת חלק בקורס מג״דים, סיפרו לחדשות 0404, כל הסיור שערכו לאחרונה בעיר הערבים. הם נדרשו להסיר כל סממן יהודי, לא להוציא מילה בעברית, להגיע על אזרחי וללא שום כיתוב בעברית וללא נשק. הקצינים סיפרו כי לא שמעו להוראה שלא להגיע על נשק והחביאו תחת החולצה אקדחים. הקצינים זועמים על הפיקוד הצבאי העליון, שהחליט על ביצוע הסיור ומבהירים כי אלה אינם קשורים כלל לעצם היותם חיילים ומפקדים, הסיור אינם תורמים להם שום דבר, אלא ההיפך – משפילים אותם וגורמים להם להרגיש רע – הרגשה כי צה״ל הפך לגוף פוליטי, המנסה לנרמל יחסים עם הרשות ולהבהיר כי השטח שייך לערבים, בניגוד לעמדתם של רבים מחיילי צה״ל.

הקצינים הבהירו בנוסף כי לוו ע״י מדריכים ערבים מהרשות, המקבלים כסף על התדרוך וכי בניגוד לטענות דובר צה״ל, אף אחד לא אבטח אותם במהלך הסיור.

קצין בקורס מג״דים סיפר על הסיור: ״עשינו סיור בשטחים כחלק מהכרות של גזרה, אבל פתאום אמרו לנו ליום הזה והזה תביאו אזרחי, כובעים כדי להסתיר כיפות, תליונים של מגן דוד להסתיר ולא לדבר בעברית. נשקים אישיים, אקדחים, לא להביא. בסופו של דבר שזו קבוצה של קורס מג״דים – זו קבוצה נבחרת, אלה אנשים איכותיים ואתה שם את כל הביצים בסל אחד… תחשוב איך זה נראה בקורס מג״דים. כל השדרה הפיקודית הבאה של צה״ל נמצאת במקום כזה. זה דבר שאני פשוט לא מבין אותו. אומרים לנו לא לדבר בעברית… החבר׳ה שם לא יודעים שאנחנו ישראלים? מה, הם חושבים שאנחנו אירופאיים שבדיים שמגיעים לשם? גם אחרי הסיור אמרנו לעצמנו: מה למדנו כאן? בשביל מה זה טוב? העיר נטושה. הביאו לנו מדריכה ערבייה מהכפר עסירה א-שיוך – כפר שהוא קן צרעות לא נורמלי – כפר מחבלים… והיא המדריכה שלנו בסיור הזה, באנגלית בלבד. בסופו של דבר, כל הסיור הזה, עושה רושם כאילו מנסים לשווק לנו את העיר הזאת. אני לא מבין, אני הולך לקנות שם נדל״ן? בשביל מה אני צריך לראות היכן המסגד הגדול שלהם? בשביל מה אני צריך לראות את האמפי-תיאטרון? מה זה נותן? העיר הזו ריקה, יש בה כמה חנויות פתוחות, אתה רואה שהכל ריק. כאילו ניצבים וסרט, כאילו מביאים חבר׳ה להראות שיש בעיר משהו. בסה״כ החנויות ריקות.. שמענו שמשלמים להם כדי שיפתחו את החנויות, אף אחד לא מגיע והם לא עושים את היומית שלהם. הכל זה בכאילו ולא הבנו למה בכלל היה צריך את הסיור הזה. במקום שאת הסיור הזה ימקדו במערת המכפלה, במקומות כאלה, הביאו אותנו לרוואבי. אני לא מבין את זה עד עכשיו. אף אחד לא מבין את זה״.

״אני לא יודע מה הם מנסים למכור לנו שם. עצם זה שמביאים לך מישהי מהכפרים והיא באה ומראה לך עם מדריך ערבי נוסף את המקום הזה, זה כאילו משהו שמייצג ש׳אנחנו הערבים יצאנו מהכפרים, אנחנו לא הפלחים שאתם מכירים, אנחנו מסתכלים קדימה׳ ואז המדריכה עוד דיברה על עצמה ואמרה: ׳אפילו שמו אותי להדריך אתכם ואני כאן מנהלת פרויקט׳. היא נתנה לעצמה טייטל. אז מה? אתם מנסים לשווק עצמכם כלפינו? אתם רוצים להראות עצמכם כאחרים? לא כמו מי אתם באמת? לא הבנתי מה זה נותן? זה לא הוסיף לי כלום לידע שלי. בסופו של דבר אם תפרוץ מלחמה או מערכה בשטחים, העיר הזאת תפעל נגדנו כמו כל עיר אחרת. אני לא מבין מה עשינו שם! מה יש לנו לשמוע? שאבני הרחוב יוצרו ככה וככה ולתת הרגשה משפחתית לתושבים? בשביל זה אני מגיע לרוואבי? היא מנסה למכור לנו יחידות דיור שם? אסור לדבר איתה עברית, אסור ללכת עם חולצות בעברית. זה היה פשוט הזוי״.

קצין נוסף בקורס מג״דים: ״היינו בסביבות ה-20 חבר׳ה. הסיורים האלה חייבים להפסק. חייבים. מילא, יש משהו מבצעי וחשוב וצריך להכנס לשם? אז לא להסתיר סממנים יהודיים, לבוא חמושים, לבוא חזקים. ממי אנחנו מתחבאים? ממי? דווקא לשם אתם בוחרים לקחת אותנו? קחו אותנו למקומות עם מורשת וקשר יהודי. מה זו החולשה הזאת? מה זו ההתרפסות הזאת? היו בסיור מג״דים דתיים שנדרשו להוריד כיפות או לשים כובעים על הראש. היה בסיור בחור עם פיאות… והוא היה צריך להסתיר אותן עם הכובע. לי זה הזכיר את גרמניה הנאצית. פשוט ככה. אתה לא נמצא באירופה! רבאק, אתה בישראל! זה פשוט מטורף״.

קצין נוסף בקורס מג״דים: ״המדריכה ידעה שאנחנו ישראלים. אי אפשר להסתיר את זה. אמרו לנו לא להביא נשקים ולמרות הדרישה הכנסנו אקדחים תחת החולצה. אמרנו לעצמנו שאם יקרה משהו, עדיף שיכעסו עלינו, אך נשאר בחיים. המדריכה מדברת ואומרת: ׳הישראלים ישות רחוקה״… מה זה הישראלים? זה אנחנו. היא אמרה שבראוובי אירועי התרבות מתוכננים לימי שישי כי אז אין מתנחלים על הכבישים באזור. בתכל׳ס העיר הזאת מתה – זה הכל בלוף. בסוף המדריכה עוד ביקרה את ׳הישראלים שלא נותנים לנו לסלול כביש כי הוא עובר על שטח שלהם׳.

הקצינים הוסיפו וטענו כי הצבא משלם למדריכים הערביים מהרשות על ההדרכה ההזויה. הקצינים הוסיפו והבהירו כי בניגוד לטענת דובר צה״ל אתמול בתגובתו כאן ב״האולפן הפתוח״ – לא היתה שום אבטחה ואף אחד לא שמר עליהם.

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״סיורים לקצינים מתקיימים לצורך למידה ובהמלצת המפקדים בשטח.
הסיורים מאושרים על ידי כלל הגורמים בצה״ל וזאת לאחר נקיטת כלל אמצעי הבטחון הנדרשים על פי פקודות צה״ל״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com