בשורה לתושבי בית שאן והאזור: אחרי 30 שנה "הפיל הלבן" של העיר יהפוך למפעל היי-טק - 0404
+
בשורה לתושבי בית שאן והאזור: אחרי 30 שנה "הפיל הלבן" של העיר יהפוך למפעל היי-טק עיריית בית שאן

בשורה לתושבי בית שאן והאזור: אחרי 30 שנה "הפיל הלבן" של העיר יהפוך למפעל היי-טק

ראש העיר, רפאל בן שטרית, הופך את "הפיל הלבן" של בית שאן לעוד הצלחה תחת הנהגתו ואחרי 30 שנה, עשרות ניסיונות של הנהלת העיר הקודמת שהבטיחה דאז "להחזיר את התקווה לעיר" לגאול את הפיל הלבן מייסוריו ונכשלה- הגיעה הבשורה המיוחלת ומפעל חכמי לשעבר יהפוך למפעל הייטק מצליח.

כזכור, בשנת 1987 החלו העבודות להקמת מפעל התרופות "חכמי" ברוב הדר ופאר, תוך הבטחות שממש כאן, בכניסה לעיר בית שאן ועל אדמותיה, ייבנה לראשונה מפעל היי-טק משגשג, שיהפוך את העיר לפנינה. אלא שכעבור שלוש שנים, נפתחה חקירה של משרד התמ"ת בגין הכספים שהשקיע היזם במפעל ואחרי שמונה שנים התגלה ניסיון העוקץ שעמד מאחורי הקמתו. את הסיפור הזה מכיר כל תושב בית שאן וכל מי שאי פעם עבר על כביש 71 בכניסה לעיר. הסוף העצוב ידוע- המפעל וההבטחות הפכו לפיל לבן, כמוהו כמו אבן שאין לה הופכין.

כך, התקווה ירדה לטמיון ובמשך 30 שנה איש לא הצליח לשנות את רוע הגזרה. הנהלות העיר התחלפו, ראשי העיריה הכריזו כי הנה הנה הם פותרים את בעיית הפיל הלבן ומחזירים את התקווה- אבל הבטחות לחוד ומעשים לחוד. הכישלון של הנהלות העיר הביאו רק אכזבות נוספות לעיר ולתושבים והמבנים עצמם עברו לרשות המדינה.  

עד שלפני שבועיים, בישר ראש העיר המכהן, רפאל בן שטרית, את מה שבמשך 30 שנה חיכו התושבים לשמוע: "אני נרגש ושמח לבשר שנחתם הסכם היסטורי בין המדינה לבין יזם חדש, הסכם אשר יהפוך את הפיל הלבן לפעל הייטק, אלקטרוניקה ומחשוב", אמר בן שטרית, "מדובר במפעל עוגן שיעסיק מאות עובדים. להבדיל מפארק צבאים, שגם אותו קידמנו במקביל וכל אדמותיו שווקו ליזמים שעומדים להקים כאן תוך שנתיים עשרות מפעלים ולספק מאות מקומות עבודה- המפעל החדש נמצא בשטח השיפוט של העיר וכל ההכנסות ישמשו לטובת פעילות לתושבי העיר.

"המפעל יהווה עוגן כלכלי ותעסוקתי איכותי. גאלנו את המבנה מהשיממון שלנו וכמו שהבטחתי- אני גם מקיים. בית שאן הופכת כבר כעת לבירת העמקים והיא תהיה עוגן כלכלי, תעסוקתי ותיירותי חזק ומשמעותי לכל האזור".