לימודי הנדסאי בניין: מי, מה, כמה ולמה? - 0404
לימודי הנדסאי בניין: מי, מה, כמה ולמה? Pixabay

לימודי הנדסאי בניין: מי, מה, כמה ולמה?

מעוניינים להשתלב בתחום הבנייה ומתלבטים בנוגע למסלול הלימודים שייקח אתכם הכי רחוק שאפשר? הכתבה הזו מוקדשת לכם

למרות שהוא נלמד בישראל כבר עשרות שנים, נראה כי עדיין רבים בקרב הציבור הרחב לא מכירים את תחום הלימודים המרתק הזה, על שפע יתרונותיו. אז אם אתם רוצים אחת ולתמיד לקבל את כל המידע שאתם זקוקים לו על לימודי הנדסת בניין והנדסה אזרחית (במסגרת של לימודי הנדסאים), הגעתם למקום הנכון. בכתבה שלפניכם נענה על ארבע השאלות החשובות ביותר, שכל מועמד ללימודים גבוהים צריך לקבל עליהם תשובות.

מי הם הנדסאי הבניין?

הנדסאי בניין הם אנשי מקצוע שסיימו מסלול לימודים בן שנתיים עד שלוש שנים וחצי, במהלכן למדו מגוון רחב של נושאים בתחום הבנייה: ניהול ופיקוח, סטטיקה, חישוב כמויות, קונסטרוקציות בטון, תשתיות וכבישים, גיאודזיה, קרקע ובסוס, תכן הנדסי ועוד.

במוסדות לימוד שונים מוצעים לסטודנטים מסלולים שונים וסוגים שונים של התמחויות. למשל במכללת שנקר הנדסאים, המגמה להנדסה אזרחית קיבלה את אישור המה"ט (המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית) להוציא לפועל שני מסלולים: ניהול הבנייה ותכנון מבנים. בוגרי המסלול הראשון ישתלבו בתעשייה כמנהלים ומפקחים באתרי בניה ואילו בוגרי המסלול השני יקבלו עם סיום הלימודים זכות חתימה לתכנון של מבנים בגובה של עד ארבע קומות.

מה הן אפשרויות התעסוקה הפתוחות בפני הבוגרים?

הנדסאי בניין והנדסה אזרחית יכולים לעבוד במגוון רחב ביותר של תחומים בענף הבנייה ולמלא שורה ארוכה של תפקידים. חלק ניכר מהם משתלבים בתפקידים של מנהלי אתרים אך בנוסף ניתן למצוא את בוגרי המסלול ממלאים תפקידים רבים אחרים כמו חשבי כמויות, קונסטרוקטורים, פקחים העובדים באתרי בנייה מטעם היזם או הקבלן ועוד.

כמו כן ישנם בוגרים שהקימו חברות ומשרדים עצמאיים לתכנון או לניהול. דוגמא טובה להנדסאי בניין שהקים חברה עצמאית בתחום, ניתן למצוא בתומר לוי: לוי הקים את חברת "לוידר קבלנים ויזמות", לאחר שסיים את לימודיו במכללת שנקר הנדסאים.    

כמה זמן נמשכים הלימודים (וכמה כסף מרוויחים הבוגרים)?

משך הלימודים נע בין שנתיים לשלוש שנים וחצי, ומשתנה ממוסד למוסד וממסלול למסלול. כך לדוגמה במכללת שנקר הנדסאים, מסלול הלימודים במגמת ניהול הבניה נמשך שנתיים בלבד אך סטודנטים המעוניינים להמשיך להתפרנס במהלך הלימודים, יצטרכו לבחור במסלול לימודי ערב, הנמשך שלוש שנים. לעומת זאת במגמת תכנון מבנים, משך הלימודים מעט ארוך יותר: במסגרת של לימודי יום ניתן לסיים את המסלול תוך שנתיים וחצי ובמסגרת של לימודי ערב, יש להקדיש לטובת הלימודים שנה נוספת.

השכר החודשי של בוגרי המסלול משתנה בהתאם לעובד ולמעסיק, אך ניתן לקבוע ללא צל של ספק שהנדסאי בניין מרוויחים סכומים אטרקטיביים מאוד, לרבות הנדסאים ללא ניסיון. באופן כללי ניתן לקבוע כי השכר החודשי של הנדסאי בניין מתחיל (ללא ניסיון), גבוה משמעותית מהשכר של עובדים מתחילים בתחומים אחרים.

למה לבחור דווקא במסלול הנדסאי בניין?

זוהי אולי השאלה הקשה והמורכבת מכולן ולא פלא שהתשובות עליה רבות. אז הנה מספר נקודות על קצה המזלג, שחשוב לקחת בחשבון כשמתלבטים בנוגע

למסלול הלימודים המתאים עבורכם:

ביקוש שיא – כתוצאה ממחסור חמור במפקחי עבודות בנייה ומנהלי אתרי בנייה, הנמשך כבר מספר שנים (ולא נראה שעתיד להסתיים בקרוב), ענף הבנייה משווע להנדסאי בניין. כתוצאה מזה, הנדסאי בניין נחטפים לשוק העבודה הישר מספסל הלימודים ונהנים משכר גבוה ותנאים אטרקטיביים, כבר מהיום הראשון במקצוע.

יותר לימודים מעשיים – במקום לבזבז שעות יקרות בלימודים תאורטיים, בלימודי הנדסאים מקדישים את רוב שעות הלימוד בנושאים מעשיים.

מסלול מקוצר – מהנדס בניין לומד בין שנה לשנתיים יותר מהנדסאי בניין. כפועל יוצא מכך המהנדס משתלב בענף הבנייה בשלב שבו ההנדסאי כבר מחזיק בניסיון יקר ערך. במשרות רבות, לא התואר הוא זה משפיע על השכר או על תחומי האחריות אלא דווקא הוותק והניסיון. אי לכך להנדסאי עם ניסיון של שנה עד שנתיים, יש לא אחת יתרון על מהנדס ללא ניסיון.

השמיים הם הגבול – הנדסאי בניין יכולים לעסוק במגוון עצום של תחומים, לשלב בין עבודת שטח לעבודה משרדית ומובן שגם להקים חברות משלהם. בהתאם לצורך ולרצון, ההנדסאים יכולים לשוב לספסל הלימודים על מנת להשלים תואר בהנדסה במסלול מקוצר.   

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]