גבאי בביה״כ הרפורמי ברומניה: "ישראל מדינה קטנה וחלשה שתושמד, הקהילות באירופה ישרדו" - 0404
גבאי בביה״כ הרפורמי ברומניה: עידן שפירא

גבאי בביה״כ הרפורמי ברומניה: "ישראל מדינה קטנה וחלשה שתושמד, הקהילות באירופה ישרדו"

יהודים רבים מרחבי העולם נוהגים לפקוד את בית הכנסת הכוראלי של בוקרשט ברומניה, להתרשם מיופיו המרשים ולהתפלל כמיטב המסורת של עמנו. ביקור כזה שערך במקום עידן שפירא חשף לתדהמתו וכדבריו צד אחר של יהדות אירופה.
 
עידן סיפר לחדשות 0404 כי "לאחר סיור והרצאה נחמדה עם קבוצה של ישראלים נוספים, ניגשתי לגבאי בית הכנסת – בחור יהודי כבן 40 שהדריך אותנו. שאלתי אותו: 'מדוע הקהילה היהודית שנשארה כאן לאחר השואה ולאחר נפילת השלטון הקומוניסטי במדינה, לא עולה לארץ?'. התשובה, כאילו נלקחה מתוך נאום הסתה אנטישמי, הייתה בלשון זו: 'החיים בישראל גרועים, זאת מדינה קטנה וחלשה והיא תושמד. הקהילות שנשארו באירופה, יישארו כאן גם אחרי שזה יקרה'".
 
בהמשך עידן סיפר כי "משם המשכנו לוויכוח של חצי שעה בו ניסיתי להסביר לו שרמת החיים אצלנו יותר טובה, שישראל היא המקום היחיד בעולם בו לא ירדפו אחר יהודים, המקום היחיד בעולם שבו השלטון הוא יהודי ומגן על יהודים. הוא החזיר לי בתשובות כגון 'שקרים', 'אתה צעיר והוזה'. הסברתי לו איך סבא שלי עלה עם משפחתו לארץ לאחר השואה והקים בית ומשפחה ענקית שעכשיו בגאווה חזרה לראות את מקום הולדתו, איך הגענו לבקר ממדינת היהודים שהייתה חלום כה רחוק במשך גלות של אלפי שנים, רדיפות וטבח המוני ביהודים. התשובה של גבאי בית הכנסת הייתה 'סבא שלך טיפש שעלה לישראל'". אבן הפינה להקמת בית הכנסת הכוראלי הונחה בקיץ 1865 ובחלוף השנים הוא הפך למקום מרכזי של יהדות רומניה.
 
אחד מגבאי בית הכנסת טוען כי הדברים שקריים וכי מעולם לא נאמרו.
 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]