תחקיר ערוץ 20 חשף קשר בין עופר ברקוביץ המתמודד לעיריית ירושלים לבין הקרן ואנשי שמאל קיצוני - 0404
צילום: ערוץ 20

תחקיר ערוץ 20 חשף קשר בין עופר ברקוביץ המתמודד לעיריית ירושלים לבין הקרן ואנשי שמאל קיצוני

איך החל את דרכו המועמד החילוני לראשות עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ, ומה סייע לו להתחזק במהלך השנים? מדוע הוא מסרב לחשוף את מקורות מימון הקמפיין שלו לראשות העיר ירושלים? תחקיר ערוץ 20 שפורסם בחדשות 20, הציג חלק מהתרומות שהתקבלו מאנשי שמאל קיצוני, תמונה ממפגש עם ראש ממשלת הרשות, תמיכה נרחבת במועמדותו מאנשי שמאל קיצוני.

התחקיר העלה חשש ממשי לניסיון של הקרן לישראל חדשה להשתלט על ירושלים באמצעות ברקוביץ ולבצע בה שינויים דרסטיים שיתאימו לאג׳נדת השמאל, החל מפגיעה בריבונותה, פגיעה בכל הנושא הדתי והמסורתי ועוד.

בדיקה פשוטה באתר מבקר המדינה מעלה תהייה לגבי מקורות מימון הקמפיין של ברקוביץ. בעוד מתמודדים וסיעות אחרים חושפים את הערבויות והתרומות בקמפיין שעומדים על מיליונים, תחת סיעת התעוררות מופיעות תרומות על סך פחות מ-140 אלף ש"ח (נכון להיום) ללא ערבויות כלל. כל בר דעת מבין שלא ניתן לנהל קמפיין לראשות עיר שעלותו מיליוני שקלים בסכום כה נמוך. עופר ברקוביץ, ראש 'התעוררות', טוען שקיבל הלוואות מאנשים שונים, טענה שמעלה תהיות באשר לאנשים שעומדים מאחורי ההלוואות שמקבלת תנועת התעוררות.

בתמונה: ברקוביץ בפגישה מחוייכת עם ראש ממשלת הרשות

ערוץ 20

מבין התורמים להתעוררות ניתן לגלות מקורבים לאשת השמאל הקיצוני רות חשין שגם תומכת בו בפומבי בסרטון שפרסם לאחרונה ברקוביץ. חשין נמנית על חבריי המועצה הציבורית של ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין' (כך לפי אתר הארגון) שגם ממומן במאות אלפי שקלים בשנה מהקרן לישראל חדשה.

עוד תורם ל'התעוררות', על פי מסמך של עיריית ירושלים שהגיע לידי ערוץ 20, הוא עו"ד צלי רשף, ממייסדיו של ארגון השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו'.

בנוסף, עו"ד יוסי חביליו הודיע בימים האחרונים על תמיכתו בעופר ברקוביץ לראשות העיר ירושלים. חביליו ידוע בדעותיו השמאלניות רדיקליות ואף ייסד את עמותת צחור שממומנת גם היא על ידי הקרן לישראל חדשה. בשנים 2013-2014 ייצג עו"ד חביליו *ללא תשלום* את תנועת התעוררות בעתירה לבג"ץ נגד עיריית ירושלים.

עוד מבין התורמים להתעוררות בשנים האחרונות וגם מי שהוצבה במקום הרביעי ברשימת 'התעוררות', היא עליזה ארנס, בתו של השר לשעבר משה ארנס. בחודש שעבר נחשף באתר 'סרוגים' שעליזה ארנס כיהנה בעבר כחברה בועד המנהל של עמותת "במקום" שממומנת על ידי הקרן לישראל חדשה והינה פעילה במחנה הפליטים שועפט.

ערוץ 20

בשבוע שעבר טען חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) שעופר ברקוביץ וחברים ב'התעוררות' נפגשו בעבר עם ראש ממשלת הרשות. זוהר ספג על כך ביקורת והכפשות ברשתות החברתיות. בתחקיר הוצגה התמונה שבה נראה ברקוביץ לצידו של ראש ממשלת הרשות לשעבר סלאם פיאד, פגישה שנערכה לפני מספר שנים.

עופר ברקוביץ ו'התעוררות' עצמם שיתפו פעולה באופן הדוק עם עמותת הקרן לישראל חדשה ואף עם העומד בראשה כיום, מיקי גיצין. מספר הפגנות שקיימו בירושלים והסביבה, ברקוביץ ותנועת 'התעוררות', נעשו בשיתוף פעולה עם ארגון 'ישראל חופשית', ארגון הממומן על ידי הקרן לישראל חדשה שבראשה עמד מיקי גיצין (היום מנכ"ל המשרד בישראל של הקרן החדשה), שת"פ כזה ניתן לראות במחאת קווי מהדרין ומחאה בבית שמש אותה ארגנו שתי התנועות.

כמו כן, באתר 'ערים חופשיות' של עמותת שתי"ל (אחד מארגוני הדגל של הקרן לישראל חדשה) ניתן למצוא מידע על חלק מההפגנות שארגנה תנועת 'התעוררות' בירושלים ואף מתן דוגמה ותמיכה בצעדים שהוביל ברקוביץ בירושלים בתור המלצה לפעולה.

כל הפרטים שהועלו בתחקיר, מחדדים את התהייה, מה חיזק את ברקוביץ כל השנים ומי נמנה על מממניו בקמפיין לראשות העיר ירושלים. בידי ערוץ 20 חומרים נוספים הקושרים בין ברקוביץ לבין השמאל הקיצוני בתמיכה בריצתו לתפקיד ראש העיר ירושלים.

בתנועת התעוררות מסרו בתגובה כי מדובר ב״פייק ניוז״. כל הפרטים והתגובה בסרטון המצורף – הכתבה ששודרה בערוץ 20.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]