בפעם הראשונה: הרכבת בין נתב"ג לירושלים נפתחה לאזרחים (תיעוד) - 0404
צילום: שלמה מור, 0404

בפעם הראשונה: הרכבת בין נתב"ג לירושלים נפתחה לאזרחים (תיעוד)

הקו המהיר בין ירושלים לת"א יוצא לדרך. כזכור, פתיחת הקו המהיר שאמורה הייתה להתקיים בחודש מרץ השנה התעכבה בשל חג הפסח וביומיים נוספים בשל חג הסוכות. 

הקו המהיר יפעל תחילה רק בין תחנות ירושלים לנתב"ג, כך שנסיעה לתל אביב תדרוש החלפה לקו רגיל מתחנת נתב"ג. 

שלמה מור, 0404

בחודש הקרוב, במשך תקופת הניסיון, נסיעות ברכבת בין ירושלים לנתב"ג יהיו בחינם לתושבי ירושלים. 

כזכור, רכבת ישראל הודיעה כי היא רכשה קרונות חשמליים מתוצרת סימנס שזכתה במכרז, אשר יפעלו בין היתר בקו המהיר לירושלים, וכן בקווים הפעילים שיעברו הסבה לחשמל בשנים הקרובות.

הקרונועים החשמליים יתווספו לצי הרכבות החשמליות שיכלול כמובן גם את הקטרים החשמליים החדשים וקרונות דו-קומתיים המוכרים. המכרז כולל רכש של כ-330 קרונועים, המכילים כל אחד כ-1,700 מקומות ישיבה (וככפול מכך בעמידה), ומהווים גידול של כ-37% בצי הקרונות של רכבת ישראל, הכולל היום כ-520 קרונות.

עם כניסתם המלאה לשירות, יוסיפו כ-34 אלף מקומות ישיבה (וכפול בעמידה). הקרונועים החשמליים יגיעו בסטים של שישיות ורביעיות, וניתן יהיה לחבר בין סטים שונים, כך שכל רכבת תוכל להכיל בין 4-14 קרונועים בהנעה עצמית חשמלית.

דוברות רכבת ישראל

דוברות רכבת ישראל

לקרונועים החשמליים הספק של 6,436 כוחות סוס (4,800 קילוואט) בתצורת הרביעייה, ו-8,046 כוחות סוס (6,000 קילוואט) בתצורת השישייה. כמו כן, משולבות בהם מערכות טכנולוגיות מתקדמות, אשר יאפשרו שירות משודרג לנוסעים, לצד בטיחות מתקדמת.

בין היתר, יגיעו הקרונועים עם מערכת אוטומטית לספירת נוסעים באמצעות מצלמה, המאפשרת תמונה בזמן אמת של מספר הנוסעים ברכבת, בדיוק של 95 אחוזים; מערכת מידע חכמה לנוסע, המחוברת לפיקוד הרכבות הארצי ול-GPS, ומציגה את מסלול התקדמות הרכבת והתחנות בדרך; מערכת מצלמות במעגל סגור; ומערכת דיאגנוסטיקה חכמה המנטרת און ליין את מצב התחזוקה של הרכבת ומאפשרת גילוי ותיקון תקלות בזמן אמת.

על פי תכניות רכבת ישראל, הקרונות הראשונים מתוכננים להגיע ארצה במהלך שנת 2,020 ויפעלו, בין היתר, בקו המהיר לירושלים. הקרונועים שיסופקו, יתוחזקו על ידי החברה הזוכה במכרז, במוסך החשמלי שמוקם בימים אלה באשקלון. (בסרטון: נסיעה ראשונה הפתוחה לאזרחים בין נתב"ג לירושלים. צילום: שלמה מור, 0404).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com