ערב יום הכיפורים: שלושה נערים התפללו בהר הבית ועוכבו לחקירה בגין "הפרעה לשוטר" - 0404

ערב יום הכיפורים: שלושה נערים התפללו בהר הבית ועוכבו לחקירה בגין "הפרעה לשוטר"

שלושה בחורים עלו היום (שני), ערב יום הכיפורים התשע"ט, להתפלל בהר הבית ונעצרו בגין "הפרעה לשוטר" ו"ניסיון להפר את הסדר הציבורי", זאת למרות שלא הכשילו אף שוטר והתפללו במקום מוצנע ללא הפרעה לסביבה. לאחר חקירה במשטרת מרחב דוד שוחררו השלושה.

עו"ד נתי רום המייצג את הנערים מטעם ארגון חוננו: "הבחורים הגיעו למקום צדדי ומבודד, והתפללו כשסביבם אין נפש חיה מלבד קבוצת העולים להר עצמה. מדובר בשיטת פעולה ועיכוב לא חוקי של הבחורים, שחושפת את הצביעות הגדולה. הם לא נעצרו על התפילה עצמה כיוון שאין חוק האוסר זאת, אלא נעצרו על הפרעה לשוטר במילוי תפקידו וניסיון להפר את הסדר הציבורי.

מדובר בחשדות מופרכים ופגיעה קשה בזכויות אדם הבסיסיות של הנערים במזיד! משטרת מרחב דוד יודעת כי הם לא הכשילו שום שוטר ויודעת כי הם לא הפרו את הסדר הציבורי, ופועלת בחוסר תום לב תוך חריגה מסמכות".

רום הוסיף כי המשטרה משתמשת בסמכותה ובכח הניתן לה באופן פסול, וכי מדובר בפגיעה ממניע גזעני תוך פגיעה קשה בזכויות אדם בניגוד גמור לכל משפט בינלאומי, והוסיף "לא יתכן שבערב יום הכיפורים, שוב אנחנו עדים לעיכוב שווא של נערים שכל חטאם היה כי הם יהודים שהתפללו ומימשו את חופש הדת שלהם.

הדבר מהווה פגיעה קשה בזכויות אדם, כשסביבם ישנם מאות אחרים שמתפללים ומתהלכים בהר באין מפריע. הדבר הזה צריך להיפסק, גם ליהודים ישנן זכויות ומוטב שכל הארגונים שעוסקים כל כך הרבה בזכויות אדם יתעוררו".

מהמשטרה נמסר כי, "תפקידה של המשטרה הוא לשמור על החוק והסדר, ולמנוע מצב שבו אדם זה או אחר מפר את הסדר הציבורי, על ידי פרובוקציות או בכל דרך אחרת, בוודאי ובוודאי כאשר מדובר במקום כה רגיש ונפיץ כמו הר הבית.

על כן, החשודים בניגוד לנטען הגיעו למקום ופעלו לעורר פרובוקציה החלו בקריאות, לא נענו לבקשות השוטרים להפסיק בקריאות והפרובוקציות והשוטרים נאלצו לעכב אותם לחקירה שבסופה שוחררו בתנאים והורחקו מהמקום.

משטרת ישראל תמשיך לפעול ברחבי העיר העתיקה לשמור על הסדר הציבורי במקומות הקדושים ובכדי לאפשר לאלפי המתפללים והמבקרים להגיע אליהם בבטחה, הכל בהתאם לכללים הנהוגים במקום".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]