צפו בסרטון שנחשף לראשונה: שיגור אופק 1 בספטמבר 1988 - 0404

צפו בסרטון שנחשף לראשונה: שיגור אופק 1 בספטמבר 1988

בתאריך 19.9.1988 בשעה 11:32 משרד הביטחון והתעשייה האווירית שיגרו לחלל את לוויין התצפית הראשון של מדינת ישראל – אופק 1, לוויין ניסוי טכנולוגי שנועד להוכיח את יכולותיה העצמאיות של מדינת ישראל בחלל.

תחת מעטה חשאיות, מדינת ישראל פיתחה יכולות יוצאות דופן בתחום הלווייניות על מנת לשמר את יתרונה היחסי באזור ואת יכולותיה המודיעיניות והיום, 30 שנה לאחר אותו שיגור היסטורי, נחשפים לראשונה סרטון השיגור של הלוויין אופק 1 ותמונות מהלוויין אופק 11. מאז ועד היום עשרות לוויינים תוצרת התעשייה הישראלית, חגים בחלל סביב כדור הארץ ומשמשים את תוכנית החלל הביטחונית והמדעית של ישראל.

דוברות משרד הביטחון

אמנון הררי ראש מנהלת מת"א, מפא"ת במשרד הביטחון: "תוך תקופה קצרה בנינו תעשיית חלל על טהרת ה'כחול לבן' עם יכולות והישגים מפוארים, יכולות שאז וגם היום, שמורות למדינות בודדות ברחבי העולם. ב-30 שנים שיגרנו לחלל 24 לוויינים- לווייני תקשורת, לווייני תצפית, ננו לוויינים, זה אינו אירוע חולף או חד פעמי, מדובר במערך אסטרטגי של המדינה ויכולותיה העצמאיות של ישראל בתחום הלווייניות מהוות יתרון משמעותי בהתמודדותה מול האיומים הביטחוניים השונים. איכות

ההדמאות והתמונות שמייצרים הלוויינים השונים הן מדהימות ומספקות מידע מודיעיני יקר ערך ומוכיחות כי השמיים הם לא הגבול. מעבר לצרכים הביטחוניים שמערך הלווייניות נותן להם מענה, תעשיית החלל בישראל מהווה מרכיב בעל חשיבות בהיבטי הכלכלה, החינוך, הקידום הטכנולוגי, המדעי, חברות קטנות, סטארט אפים ועוד".

דוברות משרד הביטחון

בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית, מנהל חטיבת טילים וחלל: "בזכות תכנית סדורה בתחום לווייניות התצפית, בניהולו של משרד הביטחון, ויחד עם מיטב המוחות של מדינת ישראל אנו מצליחים פעם אחר פעם להגיע להישגים טכנולוגיים יוצאי דופן. הכורח ממיקומנו הגאוגרפי, הוביל אותנו לפיתוח לוויינים קטנים וקלי משקל המספקים תמונות באיכות מדהימה לטובת ביטחון מדינת ישראל.

יחד עם התרומה הביטחונית, תוכנית החלל הישראלית מובילה לתרומה כלכלית כאשר תעשיית החלל הישראלית מהווה קטר וזרז טכנולוגי ראשון במעלה. התעשייה האווירית גאה להוביל את פעילות החלל של ישראל ולפרוץ פעם אחר פעם את גבולות כדור הארץ".  

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]