הכינו את הגינה לחורף: 5 טיפים שכל בעל גינה חייב להכיר - 0404
הכינו את הגינה לחורף: 5 טיפים שכל בעל גינה חייב להכיר Pixabay

הכינו את הגינה לחורף: 5 טיפים שכל בעל גינה חייב להכיר

אני סבורה שישנם כאלה שירימו גבה לאחר שיקראו את הכותרת ויתהו מדוע צריך להכין את הגינה לחורף? הרי ברור לכולם שעדיף לארגן את החצר הביתית דווקא באביב ובקיץ – בחודשים שאנו מבלים שם שעות רבות ואילו בחורף, התדירות הולכת ופוחתת באופן משמעותי.

אז מה בעצם צריך לסדר ולארגן לפני בוא החורף? הרבה ולמען האמת חלק מהמשימות שצריכים לבצע חשובות במיוחד מבחינה בטיחותית. לפניכם 5 טיפים לחורף הקרב ובא שכל בעל חצר פרטית חייב להכיר.

על הקשר שבין ענפים לכבלי חשמל

במדינת ישראל מרבית קווי המתח עדיין תלויים בין עמודים ובמקרים רבים הם סמוכים באופן מסוכן לענפי עצים. מאחר שאת קווי החשמל לא ניתן להעביר ממקום למקום מה שנשאר לנו לעשות הוא לגזום את העצים כאשר הכלל היבש על פי חברת חשמל אומר שצריך להיות מרחק של לפחות מטר אחד בין קווי החשמל לבין ענפי העצים וכל נגיעה ואפילו הקטנה ביותר, צריכה להדליק נורה אדומה ומחייבת דיווח לחברת חשמל.

מה עושים? מאוד פשוט – הקפידו לגזום את העצים בחצר הבית באופן תקופתי ואל תחכו לקרבה מסוכנת בין העץ לקווי החשמל. מומלץ להזמין גוזם עצים מקצועי שמיומן בסוג העבודות הללו.

זכרו שכשמדובר בגיזום עצים צריכים להביא בחשבון את הסיכונים שנובעים מאופי העבודה. מדובר לרוב בעבודות בגובה שבהן עושים שימוש בכלי עבודה מסוכנים ולכן חשוב לעבוד רק עם חברה מקצועית שברשותה רישיונות וביטוחים מתאימים.

מעבר לצמחיית חורף

בעלי גינות רבים בישראל אינם מודעים לעובדה שניתן ליהנות מהגינה גם בחורף ולמען האמת, בבחירה נכונה, צמחיית חורף יכולה לעתים קרובות להיות אפילו יותר יפה מצמחיית קיץ כשהכוונה בעיקר לפקעות ובצלים שניתן לשתול וכמעט בלי התערבות או טיפול, לזכות לראות פרחים יפיפיים כמו צבעוני (טוליפ), כלניות, רקפות, נרקיסים ועוד והכל בעלויות מאוד נמוכות שלא עולות על כמה מאות שקלים לכל היותר.

כיוונון מערכות ההשקיה

מרבית הגינות בישראל מצוידות במערכות השקיה הכוללות מחשב, ממטרות וטפטפות. מן הסתם, כאשר הטמפרטורות יורדות והחורף מגיע, אין טעם להשקות את הגינה באופן אוטומטי ויש להתאים את כמות המים לתנאי האקלים – אחת כמה וכמה כאשר מדובר בעונת מעבר שבה יכול לרדת גשם באותה מידה שאנו יכולים לחוות חמסין קיצוני.

כל אלה מביאים אותנו למסקנה שהדרך הטובה ביותר להשקיית גינה בעונת מעבר ובחורף היא על ידי השקיה ידנית עם צינור או הפעלת חלקים ממערכת ההשקיה באופן ידני. חשוב לציין שלמרות שמדובר בחורף, צריך לבדוק אם ישנם חלקים שאינם חשופים למי הגשם. אם קיימים חלקים כאלה צריך להקפיד ולהשקות אותם או להפעיל את הברז הרלוונטי במערכת ההשקיה כך שישקה באופן אוטומטי.

טיפול בדקלים

נכון שאנחנו לא גרים במדינה טרופית אך מה לעשות שכמעט בכל חצר בישראל יש דקל מסוג כזה או אחר. באופן כללי, דקלים מחייבים טיפול מיוחד בדיוק בתקופת הסתיו. טיפול זה כולל גיזום של הפרי והענפים באופן מסויים עליו ניתן ללמוד במדריך שעוסק בטיפול בעצי דקל.

איתור מפגעים וחיזוק מבנים

גם בגינה יש לעתים קרובות כמה מבנים ומתקנים שצריך לחזק כך שלא יפגעו או חלילה יעופו כאשר הרוחות ילכו ויתחזקו. דוגמאות נפוצות לכך יכולות להיות פרגולות, סוככים ואפילו עציצים ואדניות שאינן נמצאות במקום מבטחים. סקרו את החצר ואתרו כל דבר שבקיץ היה מאוד יפה ובטוח אך בחורף יכול להפוך למפגע בטיחותי וחזקו או הסירו אותו. באותו האופן יש לבדוק את תקינותם של מרזבים ופתחי ניקוז אם קיימים.

זכרו, החורף מהווה זמן טוב לריענון של החצר ולאיתור מפגעים בטיחותיים. הקדישו את הזמן הנדרש על מנת להכין את הגינה לחורף כך שתוכלו ליהנות ממנה ולעבור את החורף בשלום.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]