יצירה יקרת ערך של אמן צרפתי הוחזרה לבעליה בטקס במנהטן - 0404
יצירה יקרת ערך של אמן צרפתי הוחזרה לבעליה בטקס במנהטן קונסוליית ישראל בניו יורק

יצירה יקרת ערך של אמן צרפתי הוחזרה לבעליה בטקס במנהטן

יצירת אמנות יקרת ערך של האמן האימפרסיוניסטי הצרפתי פייר-אוגוסט רנואר שנלקחה ע"י הנאצים במלחמת העולם השנייה, נחשפה והוחזרה היום (רביעי) לבעליה. 

זאת בטקס שנערך במוזיאון המורשת היהודית במנהטן ניו יורק, בנוכחות נכדתו של הבעלים המנוח אלפרד וינברגר, הגברת סלביה סוליזר, הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, דני דיין, פרקליט מחוז הדרום של ניו יורק, ג'פרי ברמן וגורמים מהFBI.

הציור שנקרא "Deux femmes Dans Un Jardin" צויר ב1919 ע"י האמן הצרפתי פייר-אוגוסט רנואר, ונרכש ע"י אספן וסוחר האמנות היהודי הידוע אלפרד וינברגר.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה במסגרת פעילות המכון הנאצי לחקר השאלה היהודית בראשו של הנאצי אלפרד רוזנברג, נגנבה יצירת האומנות מבנק בפריז בשנת 1941 ורק היום לאחר תהליך חקירה ארוך הוחזרה לבעלי החוקיים, לשורדת האחרונה במשפחתו של אלפרד, סלביה סוליזר.

המכון לחקר השאלה היהודית או מטה מבצע רוזנברג, היה מוסד נאצי שנוסד ב-1939 על ידי אלפרד רוזנברג בפרנקפורט במטרה לחקור את היהדות ואת חיי היהודים, כאשר אלה ייכחדו. באופן מעשי אסף המכון ספרים, כתבי יד ויצירות אומנות אותם שדדו מספריות, ארכיונים ואוספים פרטיים.

בדצמבר 1941, במהלך כיבוש פריז המכון בזז יצירות מבנק "ויולט", בהם איכסן אלפרד את יצירותיו. בעשור שלאחר המלחמה, ביקש אלפרד להחזיר את רכושו והגיש בקשה לרשויות בצרפת ב1947 ולרשויות הגרמניות ב1958.

לפני מספר שנים נכדתו של אלפרד החלה במבצע למציאת והחזרת התמונה יחד עם הFBI עד שהוחזרה לה היום. במהלך המבצע גילו כי הציור שב והופיע לאחר המלחמה במכירת אומנות ביוהנסבורג, דרום אפריקה.

לאחר מכן הציור מצא את דרכו ללונדון שם נמכר שוב ב1977, לאחר מכן הופיע שוב במכירה בציריך, שוויץ, ב1999. בסופו של דבר, הציור הוצג בגלריית כריסטי בניו יורק, שם הועמד למכירה פומבית ונמכר לרוכש פרטי ב2013 והוחזר מרצונו של הרוכש לסלביה.

סילבי סוליצר, היורשת האחרונה ונכדתו של בעל התמונה, אלפרד וינברגר: ״המשפחה שלי עזבה את פריז כדי להימלט מהגסטפו. אני אסירת תודה על היכולת להראות למשפחה האהובה שלי, היכן שלא תהיה, כי אחרי כל מה שהם עברו, יש צדק״.

הקונסול הכללי בניו יורק, דני דיין: ״מרגש לעמוד כאן היום יחד עם נכדתו של אלפרד וינברג ולראות כעת, בפעם הראשונה את יצירות האומנות שנגנבו מסבה. החוקרים הצליחו להוכיח, בעבודה מאומצת, שהציור הוחרם בידי הנאצים. זו הזדמנות לחלוק כבוד לאנשים שהיו לקורבנות גניבת אמנות, מדובר בגילוי חשוב של אוצר אומנות אבוד שהחרימו הנאצים״.

פרקליט מחוז הדרום של ניו יורק, ג'פרי ברמן: ״היום אנחנו חוגגים את חשיפתו והחזרתו של הציור Deux femmes Dans Un Jardin למשפחת וינברג. האירוע הזה מביא עמו צדק למשפחת וינברגר ומאשר מחדש את התחייבות ארה"ב כלפי השואה במשפט "לעולם לא נשכח, לעולם לא עוד״.

הציור יוצג במוזיאון המורשת היהודית החל מהיום ועד ה-16 בספטמבר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]