4 טיפים לבחירת ארון קודש איכותי ומעוצב - 0404
+
4 טיפים לבחירת ארון קודש איכותי ומעוצב Pixabay

4 טיפים לבחירת ארון קודש איכותי ומעוצב

לארון הקודש קיימת חשיבות רבה בבית הכנסת האשכנזי (בבית הכנסת הספרדי הוא נקרא "היכל"), שכן תפקידו לאחסן את ספרי התורה הנכתבים בקפידה על ידי סופר סת"ם, ומוצאים לצורך קריאה בתורה בימי שני וחמישי, בשבתות וגם בחגים.

לארון הקודש מוקצה מקום מרכזי בבית הכנסת, אך כדי לבחור אותו ולמקמו, יש צורך בידיים מיומנות אשר יבנו אותו ויתאימו אותו לעיצוב הכללי של אולם המתפללים.

4 טיפים לבחירת ארון קודש איכותי ומעוצב

כאמור, ארון קודש הוא רהיט מרכזי בבית הכנסת, הארון שאליו מופנות מרבית העיניים במהלך התפילה. משום כך, חשוב להשקיע זמן ומחשבה בעיצוב הארון:

ארון שכולו עץ – על פי רוב, ארון הקודש מתחלק לשני סוגים עיקריים – ארון העשוי מעץ וארון מובנה בתוך גומחה בקיר. בבתי כנסת רבים מעדיפים לבחור בסוג הראשון ולא בכדי. ארון העשוי מעץ מוסיף פאר והדר ומשדר חמימות ונעימות. מעבר לכך, במקרים רבים הוא משתלב עם מושבי העץ בבית הכנסת.

סוג העץ – לפני שבונים ארון קודש, חשוב לבחור את סוג העץ המתאים. ישנם בתי כנסת שבהם מעדיפים להזמין ארון העשוי מעץ בהיר המשדר אורה ועליזות, ואחרים מעדיפים להזמין ארון העשוי מעץ כהה, המשדר סולידיות, יציבות וכבוד.

איכות העץ – מלבד עניין העיצוב, חשוב לוודא כי העץ שממנו עומדים לבנות את ארון הקודש עמיד ואיכותי ויכול לעמוד בפני פגעי מזג האוויר. כמו כן, צוות העובדים של חברה מקצועית בתחום הנגרות דואגת לצפות את ארון הקודש בציפוי מיוחד להגנה מפני שיניהם של מזיקים כמו חרקים ומכרסמים.

עיצוב ברוח בית הכנסת – נגרים מקצועיים מפסלים את ארון הקודש מעץ ודואגים לכך שעיצובו יתאים למקום המכובד שבו הוא עומד. כך, ארונות קודש מעוצבים רבים בארץ מעוטרים יהודיים כמו מגן דוד, לוחות הברית או פסוקים מן המקרא.

לא בונים לפני שעוברים קורס

מטבע הדברים, נגרים איכותיים ומקצועיים בלבד שעברו קורס נגרות ייעודי יכולים לבנות ארונות קודש או פריטי ריהוט אחרים המותאמים לבית הכנסת. בקורס נגרות נחשפים הלומדים למגוון רחב של תחומי לימוד מעניינים ומרתקים דוגמת ההבדלים בין סוגי העץ השונים, שימוש בכלי עבודה שנועדו לעיצוב בעץ, תורת החומרים, יסודות השרטוט, הקפדה על נהלי בטיחות, צביעת עץ, ביצוע פעולות כמו הרכבה, שיוף וניסור ועוד.

קורס בנגרות מתאים במיוחד לבעלי "ידי זהב" אשר אוהבים לתקן רהיטים וליצור מתקנים מעוצבים מחומרי גלם, אנשים המעוניינים להעמיק את הידע שלהם בתחום הנגרות ולהתפתח בתחום.