מה ההבדל בין אבחון דידקטי לאבחון פסיכודידקטי? - 0404
מה ההבדל בין אבחון דידקטי לאבחון פסיכודידקטי? Pixabay

מה ההבדל בין אבחון דידקטי לאבחון פסיכודידקטי?

לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז הן הפרעות נוירולוגיות המשפיעות על ההתפתחות השכלית, ההתנהגותית והחברתית של הסובלים ממנה. קיים מספר רב של סוגי לקויות למידה וכל אחד שסובל ממנה, מתמודד איתן בצורה שונה.

לכן, כדי לקבל את ההתאמות וההקלות הנכונות, חשוב לבצע אבחון מקיף הכולל מספר מבדקים, שאלונים וראיונות. את האבחונים מבצעים במכוני אבחון על ידי אנשי מקצוע מוסמכים שלאחר שכלול תוצאות הבדיקה, ידעו לתת לכם המלצות והתאמות להמשך טיפול. לעתים יידרש טיפול תרופתי. ישנם שני אבחונים מקיפים שמאתרים לקויות למידה והם אבחון דידקטי ואבחון פסיכודידקטי.

מה ההבדל בין אבחון דידקטי לאבחון פסיכודידקטי?

אבחון דידקטי

 

 

מטרת האבחון הדידקטי היא לבדוק את היכולות הקוגניטיביות של הנבדק, לאתר את לקויות הלמידה שמעכבות אותו ולהתאים תוכנית טיפול בהתאם לאבחנה.

האבחון כולל מספר מבדקים שבוחנים את יכולות הקריאה והכתיבה, זיכרון, שפה ודיבור, אסטרטגיות למידה וחשבון לפי שכבת הגיל בה נמצא הנבדק. האבחון הדידקטי מסייע למאבחן להבין מהן נקודות החולשה של הנבדק ואיך אפשר, בהתחשב במרכיבי האישיות שלו, לעזור לו להתגבר על הקשיים הקוגניטיביים שלו.

לעיתים האבחון הדידקטי יספיק כדי להבין ולטפל בלקות הלמידה אך במקרים מסוימים נצטרך לבצע גם הערכה פסיכולוגית, מה שמצריך אבחון פסיכודידקטי.

אבחון פסיכודידקטי

 

 

בנוסף לאבחון הקוגניטיבי, האבחון הפסיכודידקטי בוחן גם את מצבו הנפשי של הנבדק במטרה לבחון האם לקויות הלמידה נובעות ממקור רגשי.

האבחון הפסיכודידקטי נחשב לרחב יותר משום שהוא מאפשר קבלת תמונה ברורה ומקיפה לגבי המצב הלימודי, החינוכי, ההתנהגותי והרגשי של הנבדק ומסייע בבנייה של טיפול מותאם תוך התחשבות במצבו הרגשי. באבחון זה מתבצעת הבחנה של פסיכולוג מוסמך.

מתי מבצעים אבחון דידקטי ומתי אבחון פסיכודידקטי?

אבחוני לקויות למידה עושים כאשר שמים לב לעיכוב התפתחותי או שכלי למרות שלא קיימת סיבה הנראית לעין. לא מדובר על יכולות מנהיגות או דיבור מול קהל, שדורשות הרבה מעבר ליכולות בסיסיות, אלא זה יכול לבוא לידי ביטוי בחוסר יכולת לזכור חומר, קשיי דיבור וכתיבה, קשיים בפעולות חשבון בסיסיות, קשיים בהתארגנות ובניהול זמן ועוד.

גם התנהגות תוקפנית וחסרת מנוחה יכולה להעיד על הפרעת למידה. גם כאשר קיימת הפרעה מינורית כמו למשל אנשים שצריכים הארכות זמן במבחנים, חשוב לבצע את האבחון כדי לקבל את ההקלות וההתאמות הנדרשות ממשרד החינוך.

המרכז הארצי ללקויות למידה

המרכז הארצי ללקויות למידה מציע שירותי אבחון מדויקים בעזרת אנשי מקצוע מצוינים. המאבחנים של המרכז הם בוגרי תואר שני המחזיקים בתעודת הסמכה לאבחון דידקטי ופסיכודידקטי ולאחר האבחון ידעו לתת את ההמלצות וההתאמות להן התלמיד או הסטודנט צריך כדי להגיע להישגים גבוהים.

כמו כן, המרכז מציע שירות אבחון עד הבית גם כדי לאפשר לכל אחד לקבל אבחון ותוכנית טיפול ללא צורך בנסיעות וכאבי ראש וגם כיוון שהבדיקה יעילה אפילו יותר כאשר הנבדק נמצא בסביבתו הטבעית. מתוך ההבנה שתהליך הטיפול עלול להיות מבלבל, אנחנו נלווה אתכם לאורך הדרך כדי להבטיח שלא תישארו מאחור.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]