חשבות שכר: כל מה שאתם צריכים לדעת - 0404
חשבות שכר: כל מה שאתם צריכים לדעת יח"צ

חשבות שכר: כל מה שאתם צריכים לדעת

התבוננו לרגע בתלוש השכר שלכם או של עובד אחר בעסק. תוכלו להבחין כי המשכורת החודשית אינה סכום אחיד אלא שילוב של מספר רחב של היבטים. מחד, השכר השעתי או החודשי של העובד, כמות השעות שעבד והטבות שניתנו לו על ידי המעסיק כמו נסיעות, ביטוח מנהלים או קרנות פנסיה ומאידך, שלל ניכויים לגורמים שונים לרבות ביטוח לאומי, מס הכנסה והפרשות שונות.

תוצאות המשכורת נטו הן תוצאה של חישוב מורכב הכולל את הסטטוס המשפחתי של העובד, את גובה השכר ומשתנים נוספים. טעות בחישוב המשכורת עשויה לעלות למעסיק בתביעות, קנסות ואף אחריות פלילית – אז מי שומר על המעסיקים ומבצע את החישוב המורכב?

חשבי השכר – היד האמונה על חישוב המשכורת

חשבות שכר הינו תחום מורכב הנלמד ביסודיות ואף זוכה לעדכונים מדי שנה. ישראל, הנחשבת למדינה סוציאלית שמה בראש מענייניה את טובת העובדים במגזר הפרטי והציבורי ושומרת ביד רמה על זכויותיהם באמצעות חקיקה יסודית.

הרגישות הגבוהה שיש לסכום אותו מקבל העובד מדי חודש ומשמש לכלכלתו הופכים את משימת חישוב המשכורות לחשובה אף יותר. לכן, אם בעבר היינו רואים תהליך זה מבוצע כלאחר יד על ידי המעסיק או פקידה זוטרה היום הוא מבוצע, גם בחברות קטנות ובינוניות, על ידי חשב שכר מקצועי.

תהליך השתלבות העובד ושינויים במהלך תקופת ההעסקה

חשבות שכר אינה מתבצעת רק בימים בהן מרוכזות שעות העובדים ונבנה תלוש המשכורת. חשבות שכר מתחילה כבר מהשלב בו העובד נקלט ומוזן למערכת כאשר כל נתוניו האישיים נשמרים.

הסיבה לכך נובעת מהעובדה כי כמות הילדים, העובדה כי העובד מטופל בקרוב חולה מדרגה ראשונה או אף הורה לילד עם לקויות למידה עשויות להשפיע על כמות נקודות הזיכוי שישפיעו על הנטו. לכן על חשב השכר להתייחס לשינויים בסטטוס זה ולעתים גם לעדכן את העובד על זכויות שמגיעות לו.

הפרשות לקרנות שונות

כפי שציינו לעיל תלוש השכר מכיל גם הפרשות שונות המחושבות על ידי החשב. לכן, חשבות שכר כוללת בתוכה גם היטים שונים הקשורים לריווחיות העסק. חלק מההפרשות מן המשכורת מבוצעות מכיסו של המעסיק ואחרות מכיסו של העובד.

טעות בחישוב זה, במיוחד כאשר מדובר בעשרות או מאות עובדים עשויה לעלות לעסק ממון רב לאורך זמן. מלבד זאת אי שמירה על הזכויות הסוציאליות המגיעות לעובדים על פי חוק (כמו דמי הבראה, ימי חופשה, דמי לידה וכדומה) עשויה להוביל לתביעה כנגד בית העסק בבית הדין לענייני עבודה.

תלוש משכורת ברור באמצעות תוכנת שכר מתקדמת

חשבות שכר מתבצעת באמצעות תוכנות מיוחדות אליהן מוזנים הנתונים השונים והן מפיקות את תלוש המשכורת. התוכנות מתעדכנות מדי שנה תוך שמירה על ההבדלים בשיעורי המס לפי מדרגת המס אליה כל עובד וכן בשינוי נקודות הזיכוי המגיעות לעובדים בשל שינוי סטטוס או שינוי חקיקה.

לכן, העסקת חשב שכר מקצועי המיומן בתפעול והזנת כלל הנתונים לתוכנה מהווה בסיס איתן למערך תשלומים יעיל ומדויק כחלק מהתפעול השוטף של העסק.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]