אנרכיסטים אירופאים והרשות פועלים בתוך שטח האש הצה"לי - 0404
אנרכיסטים אירופאים והרשות פועלים בתוך שטח האש הצה תנועת רגבים

אנרכיסטים אירופאים והרשות פועלים בתוך שטח האש הצה"לי

הרשות פרצה דרך חדשה שתחבר בין המאחזים הבלתי חוקיים שהוקמו בלב שטח אימונים צבאי בדרום הר חברון, ואנרכיסטים אירופים הקימו מאחז המשמש כבסיס לפעילותם באיזור

הפלישה הערבית לשטחי האימונים של צה"ל שבדרום הר חברון הולכת ומתרחבת. שטח האימונים 918 הממוקם בספר המדבר שממזרח ליישובים כרמל ומעון, הוכרז כשטח אש בסוף שנות ה-70, והוא משתרע על כ-33,000 דונמים. בהובלת הרשות ובמימון אירופי מאסיבי, הוקמו במקום מספר מאחזים ערבים בלתי חוקיים.

בכניסה ל"כפרים", שחלקם בנויים על אדמות מדינה בתוך שטח האש, מתנוססים שלטים המכריזים על היותם חלק "ממדינת פלסטין". ארגוני סיוע ובהם האיחוד האירופי מסייעים בהכנת תשתיות, דרכים ומבני ציבור. שטח 918 המדברי היה ריק לחלוטין בתחילת שנות האלפיים, אך עד לסוף שנת 2017 נבנו בו מעל 500 מבנים בלתי חוקיים.

תנועת רגבים

הצמיחה התאפשרה מאחר והמנהל האזרחי, האמון על אכיפת החוק במקום, לא פעל על פי חובתו לסלק בזמן אמת את הפלישות לשטחי האש ולאכוף את החוק כנגד הבניה הבלתי חוקית. התנהלות זו איפשרה לרשות ולגופים מטעמה להגיש סדרת עתירות לבג"ץ ולהקפיא את מימוש צווי ההריסה בחסות ההליך המשפטי שנמשך שנים ארוכות.

פעילים אנרכיסטים אירופאים הקימו לאחרונה בתוך שטח האש, מאחז בלתי חוקי נוסף בשם "צומוד", המשמש להם גם כבסיס יציאה לפעילויות בלתי חוקיות ותוקפניות כלפי חיילי צה"ל והיישובים הישראלים בסביבה.

בסוף השבוע שעבר, איתר רכז השטח של תנועת רגבים דרך חדשה שפרצו הערבים במטרה לחבר בין שני מקבצים בלתי חוקיים. הדרך שאורכה מאות מטרים, ממוקמת בשטח טרשי במיוחד ובפריצתה הושקעו משאבים רבים – דבר המוכיח את מעורבותה של הרשות במהלך.

תנועת רגבים

בתנועת רגבים מציינים, כי במקביל להתרחבות הפלישה הערבית במקום, צה"ל למעשה מוריד בהדרגה את מספר האימונים והיקף השימוש שלו בשטח אש זה.

"חוסר המעש השיטתי מצד המנהל האזרחי מול הפלישה הערבית – חוזרת כמו בומרנג ומכפיל כח", אומר ישי חמו, רכז השטח של תנועת רגבים. "כל חולשה – נענית בפלישה נוספת, והרשות עושה בשטחי האימונים של צה"ל כבתוך שלה. ההשתלטות הערבית דוחקת בהדרגה את צה"ל מהשטח".

ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, מזהיר כי המצב בשטח מתקדם לנקודת אל חזור: "כבר שנים אנו מתריעים על המציאות בשטח שהפכה להיות 'כיבוש הזוחל' של הרשות במימון האיחוד האירופי שדה-פאקטו קובעים מציאות ומציבים גבולות.

הפעולה שיטתית ומגובה בתכניות הידועות לכל. לצערי למרות כל אזהרותינו ואינספור פניות וסיורים עם קובעי מדיניות הטיפול הוא מינורי ולא רציני, ובשטח כבר נקבעים לאור יום שלטים המכריזים על המדינה הערבית, אנו מתקרבים לנקודת האל חזור.

פעמוני האזעקה חייבים להדהד אצל כל מי שארץ ישראל חשובה לו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]