שבוע המודעות למוות ממנת יתר - משרד הבריאות מקיים פעילויות הסברה - 0404
שבוע המודעות למוות ממנת יתר – משרד הבריאות מקיים פעילויות הסברה אילוסטרציה

שבוע המודעות למוות ממנת יתר – משרד הבריאות מקיים פעילויות הסברה

היום הבינלאומי להעלאת המודעות למוות ממנת יתר מצוין בישראל ובעולם ב-31 באוגוסט 2018 (שישי האחרון). יום זה מהווה הזדמנות לעורר דיון על מניעת מוות ממנת יתר של סמים ואלכוהול, להדגיש את הצורך בלקיחת אחריות חברתית להתמודדות עם הבעיה ולעודד הפעלת תכניות לאומיות למניעת השימוש בסמים. 

משנת 2017 הצטרף משרד הבריאות למדינות רבות בעולם אשר מקיימות את יום המודעות והכריז על יום זה כיום מודעות לאומי ובינלאומי. במהלך יום זה ובשבוע שלאחר מכן (השבוע הנוכחי), מתקיימות פעילויות ייחודיות והסברה בנושא במספר מסגרות באחריות המחלקה לטיפול בהתמכרויות באגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות.

המחלקה עובדת באמצעות כ-12 מרכזים מפוזרים באזורים שונים בארץ ובשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה ורשויות המעורבים בטיפול בנפגעי סמים, ביניהם הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, משרד הרווחה, משרד החינוך, משרד המשפטים, המשרד לביטחון פנים, רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול ומשרד האוצר.   

על פי הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, מנת יתר של סמים כמו הרואין יוצרת שיבושים חמורים במנגנוני הפיקוח של המוח, עד כדי קריסה מוחלטת של מערכת העצבים.

על פי משרד הבריאות, הסימנים של מנת יתר יכולים להיות:

חוסר תגובה לסביבה.

נשימה איטית, חרחורים או הפסקת נשימה.

אובדן הכרה, לא ניתן להעיר את הנפגע.

נוחר או מחרחר.

שפתיים וקצות אצבעות כחולות או אפורות.

ידיים או רגליים רפויות.

אישונים מוקטנים.

צרכני הסמים הקשים כגון הרואין – הנקראים גם "סמי רחוב" – הם בין הנפגעים העיקריים ממנת יתר. על פי הערכת הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, בישראל חיים כ-2,500 דרי רחוב המכורים לסמים כמו הרואין הנמצאים בסכנה מידית למוות ממנת יתר.

ד"ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות: "הטיפול בהתמכרות לסמים מורכב וחוצה דיסיפלינות שונות. המטרה המרכזית היא לטפל במכורים ולהחזירם לחיים נורמטיביים בחברה. מניעת מוות ממנת יתר מהווה מטרה ראשונית וחשובה בטיפול בהם".

רוב מקרי נטילת מנת יתר מתרחשים בנוכחות אדם אחר ומחוץ למתקנים רפואיים. נכון להיום, מכורים לסמים שנטלו מנת יתר קיבלו תרופה באמצעות זריקה לאחר הגעתו של צוות האמבולנס או בחדר המיון בבית החולים. 

לאחרונה הוגש לוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2019, תרסיס אף המכיל אנטידוט (סותרן) הנוגד את ההשפעה של מנת היתר ועשוי להציל חיים. התרסיס יאפשר נגישות של האנטידוט גם מחוץ למתקנים רפואיים ויאפשר לבני משפחה, חברים או אנשי צוות במרכזים בקהילה להגיש עזרה במהירות עוד לפני הגעת צוותי ההצלה, ובכך להוות מרכיב חשוב במניעת מוות ממנת יתר.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]