הצעת חוק חדשה תעניק הטבות במס ליישובי מיעוטים שיעודדו שירות בצה"ל - 0404
הצעת חוק חדשה תעניק הטבות במס ליישובי מיעוטים שיעודדו שירות בצה שלמה מור, חדשות 0404

הצעת חוק חדשה תעניק הטבות במס ליישובי מיעוטים שיעודדו שירות בצה"ל

הצעת חוק חדשה של ח"כ אורן חזן מבקשת לעגן את ברית החיים בין מדינת ישראל והעם היהודי ובין בני המיעוטים הפועלים למענה ועושים לבניינה ולהגנתה.

הצעת החוק מבקשת להוקיר את אלה שתורמים על ידי תמריצים ריאליים, חברתיים חינוכיים וכספיים. ההצעה תעודד קבוצות נוספות בחברה הישראלית להשתלב תוך עיגון זכויות המיעוטים הדוגלים בהשתלבות בחברה. הצעת החוק שנכתבה בהשראת פעילותה של תנועת "אם תרצו" בקרב בני המיעוטים, מבקשת להוקיר טובה לבני המיעוטים וביניהם ניתן לציין את העדה הדרוזית, הבדואית, הצ'רקסית, הנוצרית והערבית.

חקיקת חוק הלאום, על אף שהוא אחד מתוך ארבעה עשר חוקי יסוד המרכיבים יחד את אופייה של מדינת ישראל, הגביר את הצורך לעגן בחוק את זכויות בני המיעוטים אשר קשרו את גורלם במדינת ישראל ובעם היהודי דרך שירות בצה"ל או בשירות האזרחי- לאומי. הצעת החוק תדגיש את מעמדם של בני המיעוטים ואת שיתופם בבניית הארץ, בהגנה עליה, בחיי החברה שלה בתעשיה ובכלכלה.

על פי הצעת החוק, ביום הראשון לשבוע שבו תקרא פרשת יתרו (שמות. פרק י"ח א'- פרק כ', כ"ב.)  הכנסת תקיים יום חינוך ממלכתי לבני ברית החיים ובמסגרתו יתקיימו דיונים במליאה בוועדות הכנסת השונות, במערכת החינוך ובמערכת הביטחון.

בנוסף לכך, הצעת החוק מבקשת להעניק הנחה במס ליישובי בני מיעוטים בהם שיעור הגיוס לצה"ל או לשירות הלאומי-אזרחי עומד על מעל ל-70 אחוזים בממוצע בשלוש השנים האחרונות כך שכלל תושבי ישוב יזכו להטבה במס בדומה, לישובים בעלי עדיפות לאומית.

ח"כ אורן חזן מגיש הצעת החוק אמר כי: "בימים אלה בהם הפילוג במדינת ישראל הולך וגדל ומעקרו בגלל חוסר הבנה וערבות הדדית חשבתי לנכון ביחד עם חברי מתנועת "אם תרצו הוא שהדבר הטוב יותר לאיחוי הקרע הוא להוקיר בחקיקה את תרומתם של המיעוטים החיים בישראל ושותפים לבניינה ולהגנתה. מדינת ישראל היא מדינת יהודית בעלת רוב יהודי מובהק כך היה וכך תמיד יהיה אך לצד זאת אסור לנו לשכוח את המיעוטים שחיים בה ושילבו גורלם ביחד איתנו. זכרו כי "גרים הייתם בארץ לא לכם" כך נכתב במקורותינו . ציווי זה בא לידי ביטוי בשוויון שקיים במדינת ישראל בהכרה ובהבנת האחר. חוק זה בא לחדד יתר על מידה את הזיכרון ההיסטורי של העם היהודי ואת הבנייה העתידית של החברה בישראל של מדינת היהודים".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, שתנועתו מובילה את שילוב בני המיעוטים בחברה הישראלית ועזרה בגיבוש הצעת החוק אמר כי: "מדובר בחוק היסטורי מפני שהוא שואף לתרגם את ההוקרה כלפי המיעוטים הלוקחים חלק בבניין הארץ, לידי מעשה של ממש. אי אפשר לשרוד במזרח התיכון מבלי להעניק כבוד והוקרה אמיתיים לבני הברית שקשרו את גורלם בגורלך. דבר זה צריך לקרות לא רק בדיבורים אלא גם במעשים. זהו יום חג למדינת ישראל ולמפעל הציוני בכללותו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]