תקדים משפטי: בית המשפט קבע כי יש להסדיר את מצפה כרמים - 0404
תקדים משפטי: בית המשפט קבע כי יש להסדיר את מצפה כרמים

תקדים משפטי: בית המשפט קבע כי יש להסדיר את מצפה כרמים

פסק דין דרמטי של בית המשפט המחוזי בירושלים שפורסם הערב (שלישי), קובע כי יש להסדיר את היישוב מצפה כרמים, באמצעות החלת "תקנת השוק" הקבועה בצו בדבר רכוש ממשלתי, על שטח מצפה כרמים.

החלת סעיף זה מהווה אור ירוק להסדרה תכנונית של מצפה כרמים שהוקם בסוף שנות ה-90, ובו מתגוררות עשרות משפחות. בכך העניק בית המשפט תקדים משפטי ראשון מסוגו להסדרת ההתיישבות הצעירה ברחבי יהודה ושומרון.

בתנועת רגבים, שיזמה את חוק ההסדרה, בירכו על פסק הדין: "פסק הדין הוא פרי תוצר של מאבק משפטי ממושך, שנוהל על ידי היישוב וגורמי ההתיישבות שדרשו להסדיר את היישוב שהוקם על ידי מדינת ישראל. מדובר בהחלטה היסטורית ומבורכת. אנו קוראים ליועץ המשפטי לממשלה להחיל את העקרונות שנקבעו בפסק הדין גם על יישובים נוספים ביהודה ושומרון, שנדרשת הסדרתם".

ישראל גנץ סגן ראש מועצת בנימין והמועמד לראשותה הגיבו על החלטת בית המשפט המחוזי בעניין הסדרת מצפה כרמים ואמרו כי זהו ניצחון דרמטי ורגע מכונן להתיישבות הצעירה.

גנץ: "החלטת בית המשפט היום היא ניצחון דרמטי. רגע מכונן של תקווה גדולה להתיישבות הצעירה. פסק הדין העניק גושפקנא חוקית לסעיף 5 ותקנת השוק אשר יאפשרו את הסדרת מצפה כרמים בצורה סופית. קיבלנו היום קרן אור להתיישבות הצעירה בבנימין ובכל מרחבי יו״ש הממתינה לתהליכי ההסדרה.

אני מתחייב להמשיך ביתר שאת לקדם כראש המועצה את הסדרת ההתיישבות כולה מול הממשלה ומערכת המשפט. לא עוד החרבה אלא הסדרה. ולתושבי מצפה כרמים, אני גאה בכם על מאבק נחוש ומעורר השראה שיירשם בדפי ההיסטוריה של ההתיישבות בארץ ישראל".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]