נתניהו בליטא: "מפגש הפסגה הבא עם ראשי הממשלות הבלטיות יערך בירושלים" - 0404
נתניהו בליטא: עמוס בן גרשום, לע"מ

נתניהו בליטא: "מפגש הפסגה הבא עם ראשי הממשלות הבלטיות יערך בירושלים"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דיבר בצהריים (שישי) במסיבת עיתונאים משותפת עם ראשי הממשלות של המדינות הבלטיות בוינה שבליטא והצהיר שמפגש הפסגה הבא יערך בהסכמת המשתתפים בירושלים.

נתניהו אמר כי "זאת הזדמנות מצוינת ליצור התחלה היסטורית. זהו הביקור הראשון של ראש ממשלה ישראלי למדינות הבלטיות, לליטא. יש לכך משמעות גם במובן ההיסטורי. העבר של העם היהודי, הקהילה שהיתה פה הושמדה, היא הוקמה מחדש במדינה היהודית שכעת באה לכאן לדמוקרטיות שנוסדו מחדש בקבוצה הבלטית. כולנו דמוקרטיות קטנות אך לעמים שלנו יש רוח ענקית. אנו מחויבים לחופש ולחירות. אנו מחויבים לאחוז בעתיד, ואני חושב שנוכל לאחוז בו בצורה טובה יותר ביחד".

עוד אמר נתניהו כי "אני שמח שראשי הממשלה קיבלו את הזמנתי לקיים את המפגש הבא של ה-B3 בירושלים. נרצה לחזק את המשמעות של עסקים, טכנולוגיה ומדענים בלטיים. אני חושב שכאן העתיד שלנו. דנו בשני נושאים עיקריים. הראשון הוא תחום החדשנות. העתיד שייך למי שמחדש. בישראל, באסטוניה, בלטביה ובליטא קיימים כוחות אינטלקטואליים אדירים. אם נאחד אותם לטובת פרויקטים מסוימים, ויש לנו מספר רעיונות ברורים, נוכל להאיץ את ההתקדמות של העמים שלנו ולהיות בחוד החנית של תעשיות מסוימות, אפילו תעשיות חדשות שאנשים טרם מימשו".

"התחום השני הוא ביטחון. אנו כבר משתפים פעולה במספר תחומים הקשורים לביטחון והגנה. גם כאן אני חושב שנוכל לעשות עוד הרבה. דנו בכך ברמת פירוט מסוימת ואני מאמין שיש עוד שנוכל לעשות".

"אני מאמין שהיה כאן לא רק מפגש של מוחות אלא גם מפגש של הלבבות. במקום הזה אירעה ליהודים טרגדיה שמהדהדת עדין עבור העם שלנו וגם עבורי באופן אישי. משפחתי הגיעה לפני מאה שנים מליטא אל מה שהיום היא מדינת ישראל. אך אין כאן אדם שאינו מבין את עומקה של הטרגדיה הזאת. אנו מאוד מעריכים את העובדה שהממשלות כאן נקטו עמדות נחרצות הן בשיפוץ אתרים יהודיים והן במאבק באנטישמיות באופן נחוש וברור כל כך. זה גם חלק מהידידות ההולכת ומתעצמת בינינו. אני חושב שהפגישה הזאת היתה מאוד מוצלחת בכל המובנים, ואני מקווה שנמשיך אותה, כפי שאומרים אצלנו, בשנה הבאה בירושלים".

במסיבת העיתונאים השתתפו גם ראש ממשלת ליטא סקוורניאליס, ראש ממשלת אסטוניה רטס וראש ממשלת לטביה קוצ'ינסקיס.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]