לשכת הרמטכ"ל בהודעה רשמית: תבוטל תכנית מכון מנדל במכללה לפיקוד טקטי - 0404
לשכת הרמטכ דובר צה''ל

לשכת הרמטכ"ל בהודעה רשמית: תבוטל תכנית מכון מנדל במכללה לפיקוד טקטי

במענה לתלונה ששלח ארגון "לביא", הודיעה לשכת הרמטכ"ל באופן רשמי כי תוכנית שהועברה במכללה לפיקוד טקטי (מלט"ק) בשיתוף מכון מנדל אשר יועדה לקצינים בדרגת סרן – בוטלה.

בפנייה ששלח ארגון לביא בעניין חינוך קציני צה"ל על ידי מכון מנדל, נכתב כי התוכנית שמפעיל מכון מנדל לחינוך קציני צה"ל נוגעת בנושאים רבים המצויים בלב המחלוקת הציבורית בישראל, ומתקיימת ללא מכרז במשך למעלה מעשור. בתלונת ארגון לביא נכתב כי בהתקשרות האחרונה של צה"ל עם מכון מנדל הורחבה פעילות מכון מנדל גם לחינוך קציני המכללה לפיקוד טקטי, המהווים את שדרת הפיקוד העתידית של צה"ל.

"על פי עדויות שהגיעו אלינו, תכניות מנדל בצה"ל, בהכשרת קציני המלט"ק ובהכשרת קציני חיל חינוך, מוטות לצידה השמאלי של המפה הפוליטית". בהמשך הפנייה נכתב כי מרצי מכון מנדל אף אינם נדרשים לחתום על התחייבות לאתיקה של ההסברה של צה"ל, וכי התרומה הכספית של המכון לצה"ל ולמשרד הביטחון, שעל בסיסה ניתן למכון מנדל פטור פטור ממכרז, מעלה חשש לאי-תקינות.

בפניית ארגון לביא לרמטכ"ל צוינה העובדה כי גם חברת "ביקור-רופא" מקושרת עם צה"ל ומשהב"ט ללא מכרז, על סמך ספק יחיד, וכי גם חברה זו נמצאת בבעלותו של מורטון מנדל – בעל השליטה במכון מנדל.

"לאור האמור, אבקשך להורות שלא לחדש את התקשרות צה"ל עם מכון מנדל לחינוך משותף של קציני חיל חינוך ומלט"ק לערכים", נכתב בסיום הפניה, "שכן התקשרות זו אינה שוויונית ונוגדת את הנחייתך ואת התנהלות צה"ל במקרים דומים בהם פסלתם תכניות ומכרזים דומים לאור הנחייתך".

בתשובה שהתקבלה מלשכת הרמטכ"ל נמסר כי תוכנית מכון מנדל במכללה לפיקוד טקטי תבוטל, אך תוכנית מכון מנדל לחינוך קציני חיל חינוך תימשך. לדברי לשכת הרמטכ"ל התכנים הנלמדים בתכנית מכון מנדל לקציני חיל החינוך עוסקים בנושאי חינוך, חברה ומנהיגות שאינם נושאים פוליטיים.

לפני ימים ספורים התקבל בארגון לביא מכתב ששלח דו"צ בו נכתב כי לתכנית מנדל לקציני חיל חינוך מתקבלים כעשרים קצינים מידי שנה, שעוברים מספר שלבי מיון וראיונות, ולאחריהם לומדים החניכים במכון מנדל יום בשבוע למשך שנה. בתשובה זאת צוין שתכנית מנדל חריגה משאר תכניות המכונים המאושרים על ידי צה"ל.

בארגון לביא תוקפים את היחס החריג שאותו מקבל מכון מנדל מצה"ל. הארגון הגיש עתירה לבית משפט כדי לחשוף את הנימוקים ליחס המועדף אותו מקבל מכון מנדל מצה"ל. בפרסומים שונים נטען שהרמטכ"ל נפגש מפעם לפעם עם בכיר מכון מנדל, פרופסור משה הלברטל, כדי שזה האחרון ייעץ לרמטכ"ל בנושאים ערכיים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]